Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že má informace o přípravě možného ruského útoku na další ukrajinskou oblast. Je tak podle něj zřejmé, že Putin bude ignorovat současné mírové snahy Spojených států amerických, které navrhli příměří, s nímž je Kyjev připraven souhlasit.
Zelenskyj v sobotu na telegramu zmínil, že Ukrajinci pozorují hromadění ruských jednotek u východní hranice. "To naznačuje touhu zaútočit na naši Sumskou oblast," konstatoval. Sumská oblast se rozkládá na severovýchodě Ukrajiny při hranicích s Ruskem.
"Bylo by dobré, kdyby všichni partneři chápali, co Putin plánuje, na co se připravuje a co bude ignorovat. Hromadění ruských sil naznačuje, že Moskva hodlá ignorovat diplomacii i nadále. Protahování války Ruskem je zřejmé," poznamenal ukrajinský prezident s tím, že Kyjev je připraven poskytnout spojencům veškeré informace o situaci na frontě, v Kurské oblasti a podél hranic.
Zelenskyj dále uvedl, že armáda stabilizovala situaci u Pokrovsku. Podle jeho slov pokračuje i ukrajinská operace v Kurské oblasti. "Jednotky plní úkoly tak, jak je potřeba. Díky ukrajinským silám v Kursku bylo z jiných směrů odvedeno značné množství ruských sil. Naše jednotky nadále zadržují odpovídající skupiny Ruska a Severní Koreje v Kursku. Naše jednotky nejsou obklíčeny," dodal.
Reagoval tak na páteční vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na sociální síti Truth Social napsal, že měl ve čtvrtek dobrou a produktivní diskuzi s ruským protějškem Vladimirem Putinem. "Je tu velmi dobrá šance, že tato hrozná a krvavá válka konečně dospěje ke konci," uvedl.
Americký lídr v pátek tvrdil, že se tisíce ukrajinských vojáků nacházejí v kompletním obklíčení a ve špatné a zranitelné pozici. "Požádal jsem prezidenta Putina, aby ušetřil jejich životy. Byl by to strašný masakr, jaký jsme neviděli od druhé světové války," sdělil.
Ukrajinský prezident Zelenskyj v pátečním příspěvku u příležitosti dne armádních dobrovolníků připomněl jednání ukrajinské a americké delegace v Saúdské Arábii, které podle jeho slov přineslo první krok ke konci války, tedy návrh příměří. "Když náš tým v Džiddě vyslechl tento (americký) návrh, kontaktovali mě a já okamžitě souhlasil," napsal na sociální síti X.
Kyjev ale podle svého lídra varoval, že to bude druhá strana, která se bude snažit tuto snahu sabotovat. "Včera jsme od Putina slyšeli, že přednesl nějaké podmínky, které jasně ukazují, že o žádné příměří nestojí. Potřebuje válku. Vždycky to bylo zřejmé a je to zřejmé i teď," podotkl ukrajinský prezident.
Putin podle Zelenského lže o reálné situaci na bojišti, o počtu ruských obětí války či o stavu ruské ekonomiky. "Putin nemůže opustit tuhle válku, protože by mu nic nezůstalo. Proto dělá všechno možné, aby sabotoval diplomacii, a nastavuje extrémně složité a nepřijatelné podmínky," konstatoval.
Šéf Kremlu se podle ukrajinského protějška pokusí všechny zatáhnout do nekonečných diskuzí, zatímco ruské zbraně budou nadále zabíjet lidi. "My ale potřebujeme mír. Opravdový mír," prohlásil Zelenskyj a poděkoval Američanům, Evropanům i Saúdům.
"Silně naléhám na každého, kdo má vliv na Rusko, především na Spojené státy, aby učinily kroky, které pomohou. Tlak musí být aplikován na toho, kdo nechce zastavit válku. Na Rusko," pokračoval ukrajinský prezident a zdůraznil, že Ukrajina je připravena na příměří i následná jednání o definitivním ukončení konfliktu.
Podle Zelenského je zodpovědností spojenců Kyjeva, aby se ujistili, že Rusko je připraveno válku ukončit. "Putin neukončí válku sám od sebe. Ale síla Ameriky je dostatečná, aby se to stalo. Rázné kroky jsou nutné. Silný tlak musí být aplikován na toho, kdo chce pokračovat v této válce," dodal lídr napadené země.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.
Extrémní vedra jsou tady. Podle ČHMÚ.cz nás v nadcházejících třech dnech čekají tropické teploty dosahující až 37 °C.
Americká zpěvačka Katy Perry a herec Orlando Bloom ukončili svůj sedmiletý vztah, během něhož byli od roku 2019 zasnoubeni a v roce 2020 se jim narodila dcera Daisy Dove. O jejich rozchodu informoval magazín Us Weekly s odkazem na blízké zdroje páru. I přes ukončení vztahu zůstávají podle všeho v dobrých vztazích a zaměřují se především na výchovu čtyřleté dcery.
Veronika Žilková před časem vzkázala, že musí myslet sama na sebe, ale i po rozchodu s Josefem Holomáčem má o koho pečovat. Konkrétně o pejska, u kterého se v posledních dnech vyskytly nepříjemné zdravotní potíže.
Chinaski v červnu odehráli jednu z největších show kariéry, když koncertně pokřtili nový fotbalový stadion v Hradci Králové. V samém závěru měsíce, konkrétně právě dnes, slaví její frontman Michal Malátný půlkulaté 55. narozeniny. A fanoušci kapely mohou být rádi, že je stále baví.
Kolem České televize je v posledních dnech pořádně rušno. Po volbě nového generálního ředitele se ve společnosti řeší, na koho všeho se vztahuje povinnost platit televizní poplatky. Lhůty přitom běží, jedna skončí dnešním dnem.
Česko na jaře žilo kauzou z plesu českých i slovenských osobností na Tenerife, kde došlo k incidentu, jehož aktérem se nešťastně stal i Michal David. Slavný hitmaker nyní přiznal, že oba hlavní aktéři u něj mají vroubek.