Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj u příležitosti dnešního summitu lídrů zemí Evropské unie, kam byl přizván, ocenil nedávné evropské snahy ohledně konfliktu na Ukrajině. Těší ho i iniciativa, jejíž snahou je řádné a moderní vyzbrojení evropských armád. Zelenskyj také naznačil, kdy by mohlo dojít k dalšímu jednání Ukrajinců s Američany.
Zelenskyj začal svůj příspěvek zopakováním návrhu částečného příměří. "Všichni musíme zajistit, aby Rusko, jediný zdroj této války, souhlasilo s potřebou ji ukončit," napsal a navrhl Moskvě, aby přestala útočit na energetickou a civilní infrastrukturu a souhlasila s přerušením útoků raketami, bombami a drony a ukončením vojenských operací v Černém moři.
Poté bude podle jeho slov potřeba, aby Rusové všechny přesvědčili, že to s mírem myslí vážně. K obnovení základní důvěry by mohla posloužit výměna zajatců, konstatoval Zelenskyj. Příměří by podle něj bylo prologem před samotnou mírovou dohodou, která musí být férová.
"Ukrajinci opravdu chtějí mír, ale nehodlají se vzdát Ukrajiny. Opravdovou otázkou pro jakákoliv jednání je, zdali je Rusko schopné se vzdát války," pokračoval ukrajinský prezident a zmínil, že Kyjev hodlá všechny detaily mírových plánů sdílet s Evropou. Její lídry vyzval k tomu, aby nadále prosazovali, že témata ukrajinské bezpečnosti je nutné řešit s Ukrajinou.
Zelenskyj připomněl, že ruské rakety nadále zasahují ukrajinská města. "Moskva nesnižuje svou investici do smrti, ale posiluje svou armádu a nepřestává se snahou překonat sankce," podotkl ukrajinský lídr.
Zelenskyj ocenil plán Evropské komise na přezbrojení členských států, snahu evropských kolegů o navýšení výdajů na obranu a modernizaci armád a investice všech partnerů do obranného průmyslu na Ukrajině i v zemích EU.
Poděkoval také za 16. balíček sankcí proti Rusku a vyzval k pokračování ekonomického tlaku na Moskvu. "Potřebujeme 17. balíček sankcí. Sankce musí zůstat platné, dokud Rusko nepřestane s okupací," vzkázal. Dále apeloval na urychlení práce jednacích týmů ohledně ukrajinského členství v Unii.
"Jsme vděčný za veškerou podporu. Ukrajinci velice oceňují, že v časech takových emocí v globální politice zůstává integrita Evropy nedotčena a Evropa se snaží dělat správnou věc. Mezitím ukrajinské a americké týmy nadále pracují. Doufáme, že v příštím týdnu dojde ke smysluplnému setkání," sdělil Zelenskyj.
"Ukrajina vyhlíží mír od první chvíle války a vždycky jsme říkali, že válka pokračuje pouze kvůli Rusku. Ukrajina je připravena podniknout potřebné kroky k míru, dokonce je navrhujeme. Žádám o podporu pro Ukrajinu a evropské lídry, kteří pomáhají vydláždit cestu k míru," dodal.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.
Aktuální předpověď počasí pro vodáky není moc příznivá, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X. Vody v tuzemských řekách ubývá a vydatnější srážky jsou na většině území v nedohlednu.
Účast slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na páteční vojenské přehlídce v Moskvě se komplikuje. Sám Fico prozradil, že jedna z pobaltských zemí zakázala přelet slovenského vládního letounu. Podle mediálních informací se podobně zachoval i další ze států v tomto regionu.