Dne 11. ledna 2024 zemřel ve věku 88 let uznávaný český dirigent a pedagog Mario Klemens, který zanechal nezapomenutelnou stopu v oblasti filmové hudby a výchovy mladých hudebníků. Upozornil na to web Opera+.
Mario Klemens se narodil 3. října 1936 v Chlumci nad Cidlinou v rodině knihtiskaře a novináře. Hudební zázemí jeho rodiny formovalo jeho rané zájmy – jeho babička vedla hudební školu a rodiče se věnovali hudbě amatérsky. Po absolvování gymnázia v Poděbradech se pokusil o přijetí na pražskou konzervatoř, avšak z důvodu nepříznivých okolností se ke zkouškám nedostal. V Liberci následně dva roky studoval hudební školu s pedagogickým zaměřením, než v roce 1959 přestoupil přímo do třetího ročníku konzervatoře, kde studoval u renomovaného dr. Václava Smetáčka.
Po ukončení studií na konzervatoři nastoupil povinnou vojenskou službu, která však negativně ovlivnila jeho zdravotní stav a znemožnila mu pokračovat ve hře na hudební nástroje. Přesto se v Liberci uchytil jako kulturní referent v Jedličkově ústavu, kde vedl pěvecký sbor a setkal se zde se svou budoucí manželkou.
V roce 1962 složil přijímací zkoušky na Akademii múzických umění v Praze. Přestože politické okolnosti tehdy hrály proti němu, byl nakonec přijat díky zárukám profesora Miloše Sádla. Jeho kariéra se posléze rozběhla naplno. Roku 1966 dosáhl významného úspěchu vítězstvím v mezinárodní dirigentské soutěži v Besanconu, ačkoliv z tohoto triumfu sám téměř neprofitoval.
Mario Klemens působil v různých orchestrech, kde si osvojoval dirigentskou praxi. Zásadní období jeho kariéry začalo v roce 1976, kdy se stal dirigentem Filmového symfonického orchestru (FISYO). Během osmdesátých let nahrál hudbu k více než 150 filmům, což z něj učinilo jednu z klíčových osobností české filmové hudby. Kromě nahrávacích projektů připravil také koncertní programy, se kterými vystupoval například na festivalu Pražské jaro.
Vedle své umělecké činnosti se věnoval i pedagogické práci. Na pražské konzervatoři učil dirigování a orchestrální hru, kde předával své bohaté zkušenosti dalším generacím hudebníků. Mezi jeho studenty patřili mnozí později úspěšní dirigenti.
Mario Klemens zůstává zapsán v paměti jako výrazná osobnost české hudební scény, která svým životem a dílem ovlivnila nejen filmovou hudbu, ale i českou hudební pedagogiku. Jeho odkaz bude ještě dlouho rezonovat v řadách jeho kolegů, studentů i posluchačů.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.