Zakladatel módního řetězce Mango a miliardář Isak Andic tragicky zahynul během túry nedaleko Barcelony. Podle španělské policie 71letý podnikatel uklouzl a spadl z útesu vysokého 150 metrů v oblasti jeskyní Montserrat, kde byl na túře se svými příbuznými. Rodina přivolala záchranné složky kolem 12:30 místního času, ale lékaři, kteří dorazili na místo helikoptérou a sanitkou, mohli pouze potvrdit jeho úmrtí.
Andic, považovaný za nejbohatšího muže Katalánska a jednoho z nejbohatších lidí ve Španělsku, měl podle magazínu Forbes odhadovaný majetek ve výši 4,5 miliardy dolarů (3,6 miliardy liber). Svůj módní řetězec Mango, který se stal globálním lídrem v oblasti módy, založil v roce 1984. Uvedl to server SkyNews.
Španělský premiér Pedro Sánchez vyjádřil hlubokou soustrast rodině zesnulého a ocenil jeho podnikatelskou vizi. Na platformě X (dříve Twitter) uvedl: "Celá moje láska a uznání za jeho velkou práci a obchodní vizi, která proměnila tuto španělskou značku v globální módní lídra."
Výkonný ředitel společnosti Mango Toni Ruiz označil Andicovo úmrtí za nečekané a vyzdvihl jeho zásadní roli při budování značky: "Isak byl příkladem pro nás všechny. Celý svůj život věnoval projektu Mango a zanechal za sebou nesmazatelnou stopu díky své strategické vizi, inspirativnímu vedení a neochvějnému závazku k hodnotám, které sám vnesl do naší společnosti."
Na oficiálních stránkách Mango se objevilo vyjádření, ve kterém firma uvádí: "Jeho odchod zanechává obrovskou prázdnotu, ale my všichni jsme jeho odkazem a svědectvím o jeho úspěších. Nejlepším poctou, kterou mu můžeme vzdát, je zajistit, aby Mango zůstalo projektem, na který by byl Isak hrdý."
Prezident Katalánska Salvador Illa Roca také vyjádřil lítost nad touto ztrátou a zdůraznil, že Andic významně přispěl k rozvoji Katalánska a jeho světové projekci. "Zanechává nesmazatelnou stopu v katalánském i globálním módním průmyslu," uvedl ve svém příspěvku na X.
Isak Andic byl známý svou inovativní strategií a závazkem přinášet kvalitní a dostupnou módu. Mango dnes působí ve více než 100 zemích a jeho obchodní síť zahrnuje tisíce prodejen. Díky Andicově vizi se značka stala symbolem moderního a elegantního stylu. Jeho smrt představuje nejen velkou ztrátu pro jeho rodinu a přátele, ale také pro celý módní průmysl, který ztratil jednoho ze svých nejvýznamnějších vizionářů.
Poslanec a vládní zmocněnec Filip Turek (Motoristé) je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli červencové dopravní nehodě v Praze. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn.
Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu.
Nebezpečné jevy očekávají meteorologové i dnes a zítra. V nové výstraze varují před silnými bouřkami ve středu a ve čtvrtek ráno a odpoledne. Beze změny zůstávají výstrahy před vysokými teplotami a rizikem vzniku a šíření požárů.
Jiřina Bohdalová patří k osobám, které skvěle ovládají český jazyk. U herečky byste ostatně ani nic jiného nepředpokládali. Pravdou přitom je, že legenda vyrůstala v domácnosti, kde jeden z rodičů ovládal dobře i jiný jazyk.
V Česku pokračuje vlna tropických veder, v úterý na řadě míst udeřily až velmi silné bouřky. Meteorologové varují také před nebezpečím požárů. K tomu všemu se ve třech krajích přidal smog. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Pondělní datum 3. srpna je spojené s jednou výraznou osobností československého šoubyznysu. Letos byly narozeniny Štefana Margity, operního pěvce a manžela Hany Zagorové, obzvlášť speciální. Košický rodák totiž oslavil kulaté sedmdesátiny.
V Česku dnes vyvrcholí aktuální vlna veder. Poměrně vysoké teploty se nicméně očekávají i v úvodu příštího srpnového týdne. Nejvyšší teploty vystoupají až na 35 stupňů, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Do festivalu Brod 1995 zbývají poslední týdny. V sobotu 22. srpna se Český Brod opět promění v dějiště jednodenní přehlídky toho nejlepšího z česko-slovenské hudební scény napříč žánry. K největším lákadlům letošního ročníku patří Chinaski, kteří do Českého Brodu přivezou energickou koncertní show a průřez svými největšími hity. Silnou dávku punkrockové energie i jadrné texty nabídne slovenská legenda Horkýže Slíže.
Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Do Česka míří další hvězda akčních filmů světového formátu. Ještě letos se fanoušci dočkají Dolpha Lundgrena, jenž se mimochodem proslavil jako představitel jednoho ze soupeřů legendárního filmového boxera Rockyho.
Poslední červencový den se už tradičně nesl i ve znamení oslav narozenin jednoho z našich nejslavnějších herců. Bolku Polívkovi je od pátku 77 let. Oslavu samozřejmě nevynechal. Kdo všechno mu pogratuloval?
Za záhadu by se dal označit případ, kterým se od pondělí zabývají policisté z Krkonoš. Na horách se totiž objevil muž neznámé totožnosti, jehož se nedaří identifikovat. Mohlo by se jednat o cizince. Policie každopádně žádá o pomoc veřejnost.