Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?
Posun času je opět tady. V noci ze soboty 29. na neděli 30. března 2025 se ručičky hodin posunou ve 2:00 o hodinu vpřed na 3:00, což znamená, že nás čeká kratší noc. Standardní, tedy zimní čas, se vrátí až 26. října 2025. Astronomické jaro ovšem začne už 20. března.
Hlavním důvodem zavedení letního času byla úspora energie, ale odborníci dnes upozorňují, že reálné přínosy jsou minimální. Letní čas sice umožňuje lépe využít přirozené světlo ve večerních hodinách, ale zároveň vyvolává debaty o jeho smysluplnosti.
Podle odborníků je pro lidský organismus přirozenější standardní pásmový čas, tedy zimní. „Náhlý posun hodin může narušit biologické rytmy, což se projeví horší kvalitou spánku, únavou a poklesem koncentrace,“ říká specialista na spánek Michal Šonka. Na druhou stranu letní čas přináší delší světlé večery, které lidé využívají k volnočasovým aktivitám, a podporuje ekonomiku, zejména turistiku.
Evropská unie plánovala střídání času zrušit už v roce 2021, ale kvůli pandemii covidu-19 a neshodám mezi členskými státy se rozhodnutí odložilo. Jednotlivé země se nedokázaly dohodnout, zda by měl zůstat trvale letní, nebo zimní čas. I Češi jsou podle průzkumů pro zrušení změn, ale v otázce preferovaného času panují rozdílné názory.
Změny času budou pokračovat i v dalších letech. V roce 2026 začne letní čas 29. března a skončí 25. října. Letní čas dodržuje většina evropských zemí, zatímco například v Asii a Jižní Americe se od něj většinou ustoupilo.
Jak se nejlépe přizpůsobit? Odborníci radí několik dní předem upravit spánkový režim, chodit dříve spát a vstávat o něco dříve. Pomáhá také pravidelný pohyb, pobyt na denním světle a vyvážená strava. Ať už v budoucnu dojde ke zrušení střídání času, nebo ne, letos si na změnu budeme muset opět zvyknout.
Leoš Mareš se už dlouhá léta těší velké popularitě, kterou si nepochybně získává i tím, že si ze sebe veřejně umí udělat srandu. Naposledy se mu to povedlo v ranním vysílání Evropy 2, na kterém dlouhá léta spolupracuje s kolegou Patrikem Hezuckým.
Eva Burešová pokračuje v Let's Dance, slovenské obdobě naší StarDance, i po víkendovém pátém kole, i když se obávala vyřazení. Tvrdila totiž, že už je na maximu. Nakonec se ale vybičovala k dalšímu velkému výkonu.
Svět v neděli oběhla jedna smutná zpráva. Ve věku 90 let zemřel legendární americký herec Richard Chamberlain, jehož v 60. letech proslavila titulní role v televizním seriálu Dr. Kildare. Moc se přitom nezmiňovala jedna velmi smutná okolnost Chamberlainova odchodu.
V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.
Navzdory tragédii se o víkendu v Česku odehrály všechny zápasy dvou nejvyšších soutěží. V neděli ale atmosféru narušila informace o úmrtí Leandra Limy, brazilského hráče Pardubic, který hostoval v Prostějově. Dnes se objevily první informace o okolnostech jeho nečekaného odchodu.
Jméno Radka Kašpárka patří v březnu k těm hodně skloňovaným. Řešil se především osud jeho vztahu s manželkou Andreou, v průběhu tohoto týdne pak vyšlo najevo, že kuchař končí s jedním z projektů na Nově. A spekuluje se o tom, že okolnosti konce jsou jiné, než se oficiálně uvádí.
Jméno Taťány Kuchařové se v poslední době nejčastěji skloňuje v souvislosti s tím, jak se stále vyrovnává s bývalým manželem Ondřejem Brzobohatým. Co ale víme o jejím aktuálním osobním životě?
Na Slovensku došlo o víkendu k útoku medvěda na člověka s tragickými následky. U Detvy v Banskobystrickém kraji zemřel muž, jenž utrpěl devastující poranění hlavy. Případem se zabývá policie.
Česko v závěru loňského roku zasáhla velice smutná zpráva, když náhle zemřela Helena Zeťová. Bylo jí pouhých 44 let. Rána to byla i pro Terezu Kerndlovou, jejíž vztahy s někdejší kolegyní z Black Milk se začaly opět zlepšovat.
Rusko se potýká s epidemií neznámého onemocnění. V několika regionech byl zaznamenán zatím neidentifikovaný virus, který se u pacientů projevuje přetrvávající horečkou a silným kašlem, při němž někteří lidé kašlou krev. Upozornil na to deník Helsinki Times.
Pro nikoho už nejsou žádným překvapením zprávy o hospitalizacích Jiřího Krampola, který v uplynulých dnech opět skončil v jedné z pražských nemocnic. Tentokrát nebylo ihned jasné, co slavného pacienta trápí. Známý herec a bavič se nyní ozval z nemocničního lůžka a vše ozřejmil.
V Česku se ochladilo již v závěru posledního březnového víkendu a přinejmenším dnes se ještě počasí nijak zvlášť neumoudří. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle které má na horách dokonce sněžit.