ZMĚNA ČASU dnes v noci. O hodinu kratší spánek není jediný negativní jev

Změna času na letní
Změna času na letní, foto: Depositphotos
Martin Hájek 29. března 2025 15:14
Sdílej:

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

Posun času je opět tady. V noci ze soboty 29. na neděli 30. března 2025 se ručičky hodin posunou ve 2:00 o hodinu vpřed na 3:00, což znamená, že nás čeká kratší noc. Standardní, tedy zimní čas, se vrátí až 26. října 2025. Astronomické jaro ovšem začne už 20. března.

Hlavním důvodem zavedení letního času byla úspora energie, ale odborníci dnes upozorňují, že reálné přínosy jsou minimální. Letní čas sice umožňuje lépe využít přirozené světlo ve večerních hodinách, ale zároveň vyvolává debaty o jeho smysluplnosti.

Podle odborníků je pro lidský organismus přirozenější standardní pásmový čas, tedy zimní. „Náhlý posun hodin může narušit biologické rytmy, což se projeví horší kvalitou spánku, únavou a poklesem koncentrace,“ říká specialista na spánek Michal Šonka. Na druhou stranu letní čas přináší delší světlé večery, které lidé využívají k volnočasovým aktivitám, a podporuje ekonomiku, zejména turistiku.

Evropská unie plánovala střídání času zrušit už v roce 2021, ale kvůli pandemii covidu-19 a neshodám mezi členskými státy se rozhodnutí odložilo. Jednotlivé země se nedokázaly dohodnout, zda by měl zůstat trvale letní, nebo zimní čas. I Češi jsou podle průzkumů pro zrušení změn, ale v otázce preferovaného času panují rozdílné názory.

Změny času budou pokračovat i v dalších letech. V roce 2026 začne letní čas 29. března a skončí 25. října. Letní čas dodržuje většina evropských zemí, zatímco například v Asii a Jižní Americe se od něj většinou ustoupilo.

Jak se nejlépe přizpůsobit? Odborníci radí několik dní předem upravit spánkový režim, chodit dříve spát a vstávat o něco dříve. Pomáhá také pravidelný pohyb, pobyt na denním světle a vyvážená strava. Ať už v budoucnu dojde ke zrušení střídání času, nebo ne, letos si na změnu budeme muset opět zvyknout.

Témata:
Stalo se
Počasí
Jarní počasí

Počasí: Příští týden se do Česka vrátí téměř letní teploty

Příští týden se do Česka vrátí oteplení. Podle ČHMÚ.cz denní maxima vyrostou nad 25 stupňů.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Bez pomoci to nezvládne? Princ Harry má podle experta psychické problémy

Princ Harry (40) svým nedávným rozhovorem pro stanici BBC opět vzbudil pozornost veřejnosti i odborníků. Podle psychiatra Raje Persauda se stále nedokázal vyrovnat s traumatem z dětství, konkrétně se smrtí své matky, princezny Diany. Odborník má jasno – Harry potřebuje odbornou pomoc.

Světové celebrity
Robert De Niro

Robert De Niro otevřeně: Herci se bojí pomsty, ale už o Trumpovi nemůžu mlčet...

Na slavnostním zahájení filmového festivalu v Cannes přebíral Robert De Niro čestnou Zlatou palmu za celoživotní přínos kinematografii. Ocenění sice přijal s pokorou, ale okamžik využil k politickému poselství. Ve vášnivém projevu varoval před vzestupem autoritářství a vyzval k obraně umění, demokracie a lidské důstojnosti. Jeho slova zněla důrazně a nekompromisně, a přestože ho nadšený potlesk dojal, přiznal, že se při něm musel zhluboka nadechnout, aby se zklidnil. „Ano, dojalo mě to. Jak by také ne?“ řekl De Niro druhý den ráno.

České celebrity
Helena Zeťová

Helena Zeťová (†44): Pár měsíců po její smrti přišla další smutná zpráva

Česko oběhla v závěru loňského roku jedna velmi smutná a nečekaná zpráva. Ve věku 44 let náhle zemřela Helena Zeťová. Oblíbenou zpěvačku teď následoval do nebe její pejsek. Smutná informace se objevila v pondělí na sociální síti.