Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?
Posun času je opět tady. V noci ze soboty 29. na neděli 30. března 2025 se ručičky hodin posunou ve 2:00 o hodinu vpřed na 3:00, což znamená, že nás čeká kratší noc. Standardní, tedy zimní čas, se vrátí až 26. října 2025. Astronomické jaro ovšem začne už 20. března.
Hlavním důvodem zavedení letního času byla úspora energie, ale odborníci dnes upozorňují, že reálné přínosy jsou minimální. Letní čas sice umožňuje lépe využít přirozené světlo ve večerních hodinách, ale zároveň vyvolává debaty o jeho smysluplnosti.
Podle odborníků je pro lidský organismus přirozenější standardní pásmový čas, tedy zimní. „Náhlý posun hodin může narušit biologické rytmy, což se projeví horší kvalitou spánku, únavou a poklesem koncentrace,“ říká specialista na spánek Michal Šonka. Na druhou stranu letní čas přináší delší světlé večery, které lidé využívají k volnočasovým aktivitám, a podporuje ekonomiku, zejména turistiku.
Evropská unie plánovala střídání času zrušit už v roce 2021, ale kvůli pandemii covidu-19 a neshodám mezi členskými státy se rozhodnutí odložilo. Jednotlivé země se nedokázaly dohodnout, zda by měl zůstat trvale letní, nebo zimní čas. I Češi jsou podle průzkumů pro zrušení změn, ale v otázce preferovaného času panují rozdílné názory.
Změny času budou pokračovat i v dalších letech. V roce 2026 začne letní čas 29. března a skončí 25. října. Letní čas dodržuje většina evropských zemí, zatímco například v Asii a Jižní Americe se od něj většinou ustoupilo.
Jak se nejlépe přizpůsobit? Odborníci radí několik dní předem upravit spánkový režim, chodit dříve spát a vstávat o něco dříve. Pomáhá také pravidelný pohyb, pobyt na denním světle a vyvážená strava. Ať už v budoucnu dojde ke zrušení střídání času, nebo ne, letos si na změnu budeme muset opět zvyknout.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.