1468 zaměstnanců UNRWA udržoval kontakt s Hamásem, tvrdí Izrael

Izrael oznámil v pátek nová obvinění proti Agentuře OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), když uvedl, že přes 30 jejích zaměstnanců se podílelo na útocích palestinských militantů na Izrael ze 7. října.

Izrael

Izraelský ministr obrany Joav Galant je obvinil, že v ten den pomáhali při zajetí rukojmí a při rabování izraelských komunit.

Kromě toho 1468, tedy 12 procent, z 13.000 zaměstnanců UNRWA pracujících v palestinském Pásmu Gazy udržovalo kontakty s militantními hnutími Hamás a Palestinský islámský džihád (PIJ), dodal ministr.

Podle Galanta bylo 185 zaměstnanců UNRWA aktivních ve vojenském křídle Hamásu a 51 ve vojenském křídle PIJ. UNRWA byla hluboko ve strukturách těchto militantních hnutí a intenzivně se zapojovala do jejich teroristické činnosti, uvedl ministr. Identifikoval také 12 zaměstnanců UNRWA, které Izrael již dříve obvinil z účasti na útocích ze 7. října.

Tyto zprávy o účasti vedly mnoho západních zemí k tomu, že pozastavily financování UNRWA, například i velcí dárci jako Spojené státy či Německo. Jiné menší západní státy naopak podporu zvýšily.

UNRWA už dříve varovala, že v důsledku pozastavení financování ze strany několika států bude pravděpodobně nucena ukončit svou činnost v celém blízkovýchodním regionu již tento měsíc.

Šéf UNRWA Philippe Lazzarini uvedl, že pokud nedojde ke znovuzahájení financování, bude agentura pravděpodobně muset do konce února ukončit své aktivity nejen v pásmu Gazy, ale i v celém regionu.

Několik zemí, včetně USA, Velké Británie, Německa a Japonska, pozastavilo financování UNRWA poté, co Izrael obvinil 12 pracovníků této agentury, že se loni v říjnu zapojili do útoku palestinského militantního hnutí Hamás na Izrael.

UNRWA žádala nezávislé vyšetření těchto obvinění a tvrdí, že ihned po obviněních propustila dotčené zaměstnance a zahájila vlastní vyšetřování.

Generální tajemník OSN António Guterres slíbil urychlené nezávislé vyšetřování. Několik šéfů agentur OSN vyjádřilo obavy, že ukončení financování UNRWA by mělo katastrofální následky pro Pásmo Gazy.

Agentura OSN pro palestinské uprchlíky vznikla v roce 1949 po první arabsko-izraelské válce. Původní cíl UNRWA, snížení počtu uprchlíků a jejich úspěšná integrace, se v průběhu let nerealizoval.

S ročním rozpočtem přesahujícím jeden a půl miliardy dolarů a více než 30 000 zaměstnanci se UNRWA stala cílem kritiky kvůli nedostatečné kontrole financí a rozšiřování kategorií osob, které mohou čerpat její služby.

Spor se zhoršil v úterý poté, co Izrael obvinil UNRWA, že umožnila palestinskému militantnímu hnutí Hamás využívat agenturní infrastrukturu v pásmu Gazy pro vojenské účely." Generální tajemník OSN António Guterres se ve stejný den setkal s hlavními dárcovskými zeměmi.

UNRWA uvedla, že ve spojitosti s obviněními vůči jejímu personálu reagovala promptně. Snížení financování však podle jejího vyjádření ovlivní běžné Palestince.

Guterres už v sobotu vyzval dárcovské země, aby zaručily pokračování činnosti UNRWA. Upozornil na to server France24. "Ačkoli mám pochopení pro jejich obavy a sám jsem byl těmito obviněními zděšen, důrazně žádám vlády, které pozastavily své příspěvky, aby přinejmenším zaručily kontinuitu operací UNRWA," uvedl Guterres v prohlášení.

UNRWA v pátek oznámila, že propustila více zaměstnanců obviněných Izraelem a začala je vyšetřovat. Urychlené nezávislé vyšetřování přislíbil i Guterres. "Ohavné údajné činy těchto zaměstnanců musí mít následky," řekl.

"Desetitisíce mužů a žen, kteří pracují pro UNRWA, mnozí z nich v nejnebezpečnějších situacích pro humanitární pracovníky, by neměly být trestáni," dodal Guterres s tím, že je třeba uspokojit základní potřeby obyvatel, kterým tito zaměstnanci poskytují služby.

Šéf OSN potvrdil, že z 12 obviněných zaměstnanců bylo devět propuštěno, jeden je mrtvý a "identita dvou dalších se objasňuje." Více než 30 000 pracovníků organizace poskytuje služby včetně vzdělávání, základní zdravotní péče a humanitární pomoci palestinským uprchlíkům v pásmu Gazy, Předjordánsku, Jordánsku, Sýrii a Libanonu.

Server Wall Street Journal s odkazem na izraelské zpravodajské služby ale uvedi, že nejméně 1200 zaměstnanců agentury OSN jsou členy teroristických skupin Hamás nebo Islámský džihád. Toto číslo představuje asi 10 procent zaměstnanců UNRWA v Gaze.

Pracovníci agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) se také pravděpodobně podíleli na únosu Izraelky, převáželi munici či tělo mrtvého izraelského vojáka a zapojili se i do loňského útoku na jih země. Vyplývá to z dokumentu americké vlády, jehož podrobnosti v pondělí zveřejnil portál The Times of Israel.

Izrael už v sobotu oznámil, že po skončení války v Pásmu Gazy bude usilovat o zastavení činnosti UNRWA v této oblasti. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac zdůraznil, že UNRWA nebude v enklávě hrát žádnou roli po skončení války. 

Hnutí Hamás reagovalo na izraelská vyjádření kritikou vůči UNRWA. V tiskové zprávě na sociální síti Telegram Hamás vyzval OSN a mezinárodní organizace, aby odolaly hrozbám a vydírání ze strany Izraele. 

Témata: Izrael | Hamás

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Rusko zničilo většinu ukrajinských tepelných elektráren

13.04.2024 21:55 Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc,…

Papež František se obává probíhající války mezi Izraelem a Hamásem

13.04.2024 19:12 Papež František vyjádřil svou obavu z probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním…

Biden varoval Írán před útokem na Izrael

13.04.2024 16:02 Prezident USA Joe Biden prohlásil, že podle jeho očekávání se Írán pokusí zaútočit na Izrael v…

Situace na východní frontě na Ukrajině se v posledních dnech výrazně…

13.04.2024 12:23 Situace na východní frontě na Ukrajině se v posledních dnech výrazně zhoršila, oznámil v sobotu…

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí

13.04.2024 10:01 Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně…

Související:

Nejnovější