A-ha atakují 1,5 miliardy zhlédnutí Take On Me na YouTube. Miliardu překročili i na Spotify. Hit přitom nevznikal lehce

Kultovní hit Take On Me norské kapely a-ha se stal druhým hudebním videem 80. let, které na YouTube zaznamenalo více než miliardu zhlédnutí. Píseň, jenž vyšla v roce 1985, se na YouTube objevila poprvé v lednu 2010.

A-ha (skupina)

V roce 2020 nabralo video v průměru asi 480 000 zhlédnutí denně, nyní se číslo blíží k miliardě a půl. Podobné je to i na Spotify, kde se megahit rovněž zařadil do klubu „miliardářů“. Aktuálně tam má 1,1 miliardy přehrání. Legendární norská popová skupina a-ha zahraje první a jediný koncert v České republice v neděli 1. května. Do pražské O2 areny dorazí v rámci evropského turné zasvěceného pětatřicátému výročí od vydání jejich nejslavnějšího alba Hunting High and Low, ze kterého pochází i slavná píseň. Na pódiu budou stát všichni tři původní členové a-ha Morten Harket, Magne Furuholmen a Paul Waaktaar-Savoy. Prodej vstupenek je v sítích Ticketmaster a Ticketportal. Koncert pořádá BrainZone International.

a-ha - Take On Me (Official Video) (4:03) | zdroj: YouTube


Přestože Take On Me patří k nejznámějším singlům na světě, a v aktuálním dokumentu The Making of Take On Me mu vzdávají hold hvězdy jako Ed Sheeran nebo James Blunt, nebyl jeho vznik vůbec jednoduchý. Dokonce trval několik let. První verzi hitu napsali Magne Furuholmen a Paul Waaktaar-Savoy pro svoji rockovou skupinu Bridges.

Hit přitom nevznikal lehce

„Vznikal v jakémsi protileteckém krytu v mateřské škole. Bylo mi 15 a Paulovi 16 a jenom jsme se tak poflakovali. Bylo to strašně popové, tak jsme první verzi udělali punkovou. Snažili jsme se tím vyvážit chytlavost té písně. A pamatuji si, že Paulova první reakce byla: Ach, to je tak kýčovité. To je tak popové, tohle nemůžeme použít,“ popisuje s úsměvem Magne Furuholmen. „V průběhu času jsme se k ní několikrát vrátili, předělávali její části a pak ji zase opouštěli. Prostě jsme ji nakonec odložili,“ popisuje klávesista.

Píseň už jako a-ha muzikanti znovu oprášili v Anglii, kdy ji přehráli Andrew Wickhamovi, viceprezidentovi pro zahraniční tvorbu u Warner Brothers, kterého okamžitě okouzlila. Wickham kapelu podepsal, ale ani další producentské zásahy nedokázali udělat z Take On Me hit a skladba propadla. I přes neúspěch se však label rozhodl kapelu podpořit a píseň nechal znovu nahrát. Dohledem na ni pověřil zkušeného producenta Alana Tarneyho. „Alan se v podstatě snažil přiblížit našemu demáči, který měl nejlepší atmosféru. Pamatuji se, že v té době byla tendence vše programovat. My jsme ale počítače neměli, takže jsme na nástroje hráli tak, aby to znělo jako stroje,“ doplňuje Magne Furuholmen.

Take On Me se záhy dostalo animovaného klipového zpracování. Trvalo dlouhých šest měsíců a na svou dobu bylo výjimečné. Tvůrci použili takzvanou rotoskopickou techniku animace. Diváci viděli na plátně oživlý komiks, který vtáhl mladou dívčinu přímo do akčního klipu. Po jeho zveřejnění už singl bodoval v USA a stal se hitparádovou jedničkou ve stovkách zemí. Jeho stálou popularitu nedávno potvrdilo i miliardové zhlédnutí na YouTube nebo to, že se skladba stále dočkává mnoha coververzí jiných slavných kapel, včetně legend jako jsou Metallica nebo Weezer.

A-ha vznikli v norském Oslu v roce 1982. Za tu dobu natočili 10 alb a prodali přes 40 milionů desek. Za svoji kariéru ohlásili dvakrát pauzu. Poprvé v roce 1994. Po čtyřech letech se vrátili a fungovala až do roku 2010. V roce 2015 se vrátili podruhé. Její dosud poslední album Cast in Steel vyšlo v roce 2015. V České republice skupina dosud nevystupovala.

Témata: A-ha (skupina)

V Eurovizi zvítězila Ukrajina. Česku se letos moc nedařilo

15.05.2022 01:15 Nejpopulárnější pěveckou soutěž světa Eurovision Song Contest, v Česku známou jako Eurovize,…

We Are Domi uspěli. Česko je ve finále Eurovize

12.05.2022 23:10 V italském Turíně dnes večer proběhlo druhé semifinále nejsledovanější nesportovní soutěže na světě…

Fenomén Chris Thile odehraje sólové koncerty na festivalech Struny podzimu…

20.04.2022 17:27 Skladatel, zpěvák a fenomén mandolíny Chris Thile zavítá na podzim do České republiky. Jeho…

Českou komedii Vyšehrad: Fylm vidělo během prvního víkendu více než 200…

19.04.2022 18:59 Po prodlouženém velikonočním víkendu hlásí tvůrci snímku Vyšehrad: Fylm rekordní čísla návštěvnosti…

Čechomor a Kandráčovci v unikátním spojení: Singl s klipem už je, turné…

15.04.2022 13:20 Skupina Čechomor navázala na příjemnou spolupráci se slovenskými Kandráčovci a nahrála s nimi píseň…

Jan Žižka letos míří konečně do kin

11.04.2022 15:39 Téměř čtyři roky od poslední klapky konečně dorazí do kin film Petra Jákla Jan Žižka. Snímek,…

Abstinující a v plné síle. Tak plánuje napravený bouřlivák Richard Müller…

11.04.2022 15:15 Oblíbená hudební legenda se proslavila nejen bezpočtem kultovních hitů, ale i svými excesy na…

V Česku začala dnes odpoledne vysílat ukrajinská televize 1+1

11.04.2022 15:06 V Česku začala dnes odpoledne vysílat ukrajinská televizní stanice 1+1. Zpravodajský kanál by měl…

Will Smith má kvůli facce zákaz chodit na Oscary, trest bude trvat 10 let

08.04.2022 21:33 Aktualizováno Herec Will Smith nesmí deset let na udílení Oscarů ani jiné akce americké filmové akademie. Takový…

Nový film Stínohra: Co inspirovalo příběh?

08.04.2022 21:25 Nový film Stínohra režiséra Petera Bejbaka podle scénáře Venduly Bradáčové vstoupil do českých…

Nejnovější