Aerolinky za problémů s koronavirem zrušily dalších 1100 letů do nebo z USA

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
ČTK 30. prosince 2021 21:19
Sdílej:

Letecké společnosti dnes zrušily dalších více než 1100 spojů se startem nebo cílem ve Spojených státech, uvádí americká média s odvoláním na data analytické služby FlightAware. Aerolinkám způsobuje personální problémy prudký rozmach koronaviru a situaci zhoršily nepříznivé povětrnostní podmínky na západě USA. Deník The New York Times (NYT) podotýká, že exploze nákaz dopadá i na služby v některých amerických městech.

Vlna výpadků leteckých spojů začala na konci minulého týdne při zvýšeném provozu spojeném s vánočními svátky. Aerolinky za necelý týden nebyly schopny vypravit skoro 8000 naplánovaných letů z USA, do nich nebo v rámci země. Problémy se při tom zdaleka netýkají jen severní Ameriky a spoje se ruší i v Evropě, Číně nebo v Austrálii.

Hlavní příčinou se zdá být rychlé šíření koronavirové varianty omikron, která oslabila personál aerolinek již tak omezený v návaznosti na loňský kolaps letecké dopravy, napsala agentura AP. "Vlna infekcí omikronem přišla ve stejnou dobu, kdy začaly letiště plnit davy lidí mířících na sváteční cesty. Pak udeřily na pacifickém severozápadě (USA) a v jiných oblastech zima a silné sněhové bouře," pokračuje dnešní analýza. Ta zároveň poznamenává, že podle dat služby Cirium celkově ve světě každý den proběhne skoro 70.000 letů.

Deník NYT si všímá, že s personálními problémy se za nepříznivého epidemického vývoje nepotýkají jen aerolinky. Nákazy narušují například i provoz metra v New Yorku, které uzavřelo jednu svou linku. Město Cincinnati zase ve středu vyhlásilo stav nouze ve snaze vyrovnat se s nedostatkem pracovníků u hasičského sboru.

Ulevit může zasaženým sektorům změna pravidel amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která nově umožňují za jistých podmínek ukončit izolaci po nákaze koronavirem už po pěti dnech. Podle AP by mohly některé faktory způsobující současné problémy v lednu odeznít, "to je ovšem slabá útěcha pro miliony lidí s novoročními plány". Letecká společnost JetBlue mezitím přistoupila k preventivnímu omezení plánovaných spojů, zatímco mluvčí aerolinek Delta a United uvedli, že nejsou schopni říci, kdy bude provoz znovu stoprocentní.

Stalo se
České celebrity
Jiřina Bohdalová

Je to tele. Jiřinu Bohdalovou poranil domácí mazlíček

Jiřina Bohdalová se na letošní Vánoce mimořádně těšila, protože její rodina se krátce před svátky rozrostla o dalšího člena. Legendární herečka se dočkala vysněného pravnoučete, ale na hlídání zatím dostává maximálně psa od své dcery. A mazlíček způsobil pěknou polízanici. 

Domácí
Miloš Zeman

Zeman ve vánočním poselství zkritizoval "amatéra" Fialu

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

Ekonomika
Ilustrační fotografie.

Paliva zlevnila. Benzín je dokonce nejlevnější za více než čtyři roky

Benzín je v Česku momentálně nejlevnější za více než čtyři roky. Za poslední dny zlevnil o desítky haléřů, což platí i pro naftu. Podle odborníků je přitom možné, že pohonné hmoty budou dále zlevňovat i v roce 2026. 

České celebrity
Veronika Žilková

Odvážná Veronika Žilková vyráží na hory. Čeká ji zajímavé dobrodružství

Jak slavní trávili Vánoce? Například Veronika Žilková neměla problém to prozradit. Na Štědrý den byla jen s částí své rodiny a bez současného partnera, scénáristy Ivana Hubače. S tím se ale chystá podniknout jiné dobrodružství.