Již na tisícovku vystoupil počet obětí zemětřesení, které dnes brzy ráno (před půlnocí na dnešek SELČ) zasáhlo východ Afghánistánu a část sousedního Pákistánu. Novou bilanci zveřejnila podle AP afghánská státní tisková agentura Báchtar. Dalších 1500 lidí utrpělo zranění. Vládnoucí hnutí Tálibán požádalo o mezinárodní pomoc.
Nejvíce potvrzených obětí má východoafghánská provincie Paktika a přilehlá provincie Chóst. "Bilance pravděpodobně dále poroste, protože některé ze zasažených vesnic jsou v odlehlých horských oblastech a nějakou dobu potrvá, než odtud budeme mít podrobné informace," prohlásil představitel ministerstva vnitra Salahuddín Ajúbí.
Úřady zahájily záchrannou operaci, do níž se zapojily vrtulníky, aby mohli být zranění ze špatně přístupných lokalit přepraveni do nemocnic a aby se na postižená místa dostala zdravotnická pomoc a potraviny.
"Silné zemětřesení otřáslo čtyřmi obvody provincie Paktika, zabilo či zranilo stovky našich občanů a zničilo desítky domů," uvedl na twitteru mluvčí vlády islamistického hnutí Tálibán. To převzalo kontrolu nad Afghánistánem loni v létě po odchodu posledních amerických jednotek, načež se od země odvrátilo mezinárodní společenství, což nyní podle agentury AP nejspíše zkomplikuje záchranářské a humanitární operace.
"Když se taková vážná událost stane kdekoli na světě, je potřeba, aby ostatní země pomohly. Pro nás je velmi obtížné zasáhnout při tak závažné události," řekl zástupce Tálibánu Šarafuddín Muslim.
OSN začala organizovat pomoc se svými partnery. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) oznámil, že v místě prší a panuje na toto období nezvyklé chladno, takže nejvíc je třeba zajistit provizorní přístřešky. Lidé v postižených oblastech také potřebují jídlo, vodu, hygienické potřeby a zajištění čisté vody. "I když se pátrá po přeživších a zajišťuje pomoc, silný déšť a vítr to komplikují a vrtulníky odpoledne nemohly přistát," oznámil OCHA.
Svůj personál se snaží do provincií Paktika a Chóst dopravit Světová zdravotnická organizace, CARE i Mezinárodní výbor červeného kříže a Červeného půlměsíce. Zatím nejvíc se zdají být postiženy okresy Barmal a Gíján, kam OSN posílá týmy, aby zjistily rozsah škod a to, jak je třeba pomoci.
Americká geologická služba USGS původně oznámila, že síla zemětřesení dosahovala 6,1 stupně, později údaj upravila na 5,9 stupně. "Na většině míst světa by otřesy půdy o této síle nezpůsobily tak rozsáhlou zkázu," uvedl seizmolog z USGS Robert Sanders. "Protože se ale v tomto případě jedná o hornatou oblast, hrozí zde sesuvy kamenů a půdy. Starší budovy se navíc snadno rozpadnou a zhroutí," dodal.
K velkému počtu obětí mohl přispět i fakt, že zemětřesení vycházelo podle aktualizovaných informací USGS z hloubky pouhých deseti kilometrů, napsala agentura AP. Epicentrum se nacházelo na východě Afghánistánu, 44 kilometrů od města Chóst poblíž hranic s Pákistánem. Otřesy pocítilo v okruhu asi 500 kilometrů přibližně 119 milionů lidí v Pákistánu, v Afghánistánu a v Indii, uvedlo na twitteru Evropské středomořské seizmologické středisko (EMSC).
Podle svědectví zveřejněných na internetových stránkách EMSC a podle uživatelů twitteru byly otřesy patrné i v afghánském hlavním městě Kábulu či v pákistánské metropoli Islámábádu. Pákistánské úřady v prvních hodinách po zemětřesení informace o škodách či obětech nezveřejnily.
"Silné a dlouhé otřesy," napsal jeden ze svědků z Kábulu na webu EMSC . "Bylo to silné," uvedl další svědek z města Péšávar, který leží na severozápadě Pákistánu.
V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky - eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V říjnu 2015 postihlo severovýchod Afghánistánu a sever Pákistánu zemětřesení o síle 7,5 stupně, které si vyžádalo téměř 400 mrtvých.
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve svých útocích na slavného rockera Bruce Springsteena. Tentokrát do všeho zatáhl i poraženou soupeřku z loňských prezidentských voleb Kamalu Harrisovou či další slavné osobnosti.
Mirka Dopitu a Jaromíra Soukupa jsme svého času mohli vnímat jako soky v souboji o přízeň Agáty Hanychové. Uspěl první jmenovaný, který se tak momentálně může veřejně povyšovat nad toho druhého.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.
Legendární Ladislav Kerndl oslavil v minulém týdnu kulaté 80. narozeniny a jeho neméně slavná dcera Tereza se postarala o to, aby se na jubileum nezapomnělo.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.