Afghánistán ukončil pátrací operace, ničivé zemětřesení zabilo 1000 lidí, 2000 je zraněno

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení, foto: Pixabay
ČTK 24. června 2022 09:56
Sdílej:

Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém zahynulo více než 1000 lidí. Agentuře Reuters to dnes řekl mluvčí afghánského úřadu pro řešení následků přírodních katastrof Muhammad Nasím Hakkání. Doplnil, že zasažené oblasti nemají dostatek léků a nezbytných potřeb.

Mluvčí poznamenal, že zhruba 2000 lidí se při zemětřesení blízko hranice s Pákistánem zranilo a zničeno zcela nebo jen zčásti bylo přibližně 10.000 domů.

"Pátrací operace skončila, 1000 lidí zahynulo a zraněných jsou zhruba 2000, a to jak s vážnými, tak s povrchovými zraněními," uvedl Hakkání. Proč pátrání skončilo po 48 hodinách, neupřesnil. Po jiných zemětřeseních byli přeživší vytaženi z trosek i po podstatně delší době.

Zemětřesení o síle 6,1 stupně udeřilo asi 160 kilometrů jihovýchodně od Kábulu, ve vyprahlé horské oblasti, kde se nacházejí menší obydlí a kde v posledních letech mnohdy zuřila válka.

Pátrání a zajištění pomoci přeživším ztížil špatný stav silnic. Země se přitom již před zemětřesením potýkala s hlubokou humanitární krizí, která se zhoršila poté, co se moci v Afghánistánu loni v srpnu chopilo islamistické hnutí Tálibán.

Hakkání poznamenal, že Afghánistán nemá dostatek léků na ošetření zraněných. "Ministerstvo zdravotnictví nemá dostatek léků, potřebuje zdravotnický materiál a další nezbytnosti, protože toto je velká katastrofa," uvedl.

Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Spojené arabské emiráty ve čtvrtek oznámily, že plánují Afghánistánu poslat pomoc. Dodávky ze sousedního Pákistánu již překročily hranice. Na místo byla dopravena také pomoc z Íránu a Kataru. Indie, která má s Tálibánem napjaté vztahy, uvedla, že poslala 27 tun zásob, které budou předány mezinárodním humanitárním organizacím. Německo, Norsko a další země také oznámily, že pošlou pomoc, ale hodlají v této věci spolupracovat pouze s agenturami OSN, nikoliv s Tálibánem, jehož vláda nebyla mezinárodně uznána.

V severním Afghánistánu a sousedním Pákistánu jsou zemětřesení častá, především v oblasti horského pásma Hindúkuš, kde se střetávají tektonické desky - eurasijská a indická. Škody a ztráty na životech tam bývají vysoké vzhledem k nestabilitě staveb. V posledních deseti letech podle informací Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) při zemětřeseních v Afghánistánu zahynulo více než 7000 lidí. Středeční zemětřesení je ovšem označováno za nejhorší za posledních 20 let.

Stalo se
Zahraničí
Ilustrační fotografie.

Boje v Gaze by se mohly zastavit. Hamás souhlasí s návrhem Witkoffa

Palestinské hnutí Hamás souhlasí s posledním návrhem příměří v Pásmu Gazy a propuštěním části rukojmích, uvedl zdroj z Hamásu pro britskou stanici BBC. Návrh egyptských a katarských mediátorů má vycházet z červnového rámce předloženého americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. 

České celebrity
Jitka Boho

Jitka Boho má štěstí na muže. O novém vztahu ale mluvit nechce

Už pěkných pár dní se šušká o nové lásce v českém šoubyznyse, přičemž předmětem těchto spekulací jsou Jitka Boho a Lukáš Langmajer. Důkazy o jejich vztahu se sice zdají být neprůstřelné, ale modelka stále mlží. 

Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj opět jednal v Bílém domě. (18.8.2025)

Trump si volal s Putinem, Zelenskyj je připraven s ruským protějškem jednat

Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, možnost summitu Zelenskyj–Putin a diplomatická přítomnost Evropy u klíčových jednání – to byly hlavní body večerní schůzky v Bílém domě, které se účastnili americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři. Podle Keira Starmera panovala jednota, Emmanuel Macron vyzdvihl ochotu USA spolupracovat. Trump si během večera vyhradil čas na telefonát s ruským vládcem Vladimirem Putinem.

Počasí
Ilustrační foto

Kolísavý ráz počasí má pokračovat, vyplývá z výhledu

Už i do prvních dvou týdnů nadcházejícího školního roku vidí meteorologové v dlouhodobém výhledu. V tuto chvíli předpokládají, že na přelomu srpna a září budou v Česku panovat nadprůměrné teploty.