Afričané se netají podporou Putina. Přibývá kritiků Západu

Na sociálních sítích v subsaharské Africe přibývá podpory Ruska v příspěvcích členů vlád, osob z opozice i od zastánců panafrikanismu. Televize v mnoha zemích přebírají ruskou verzi zpravodajství o válce na Ukrajině, lidé se netají podporou ruského prezidenta Vladimira Putina, píše agentura AFP.

Vladimir Putin

"Putin chce pozdvihnout svou zem, nemá na rukou otrokářskou ani kolonizační krev. I když to není můj mesiáš, dávám mu přednost před všemi těmi zatracenými africkými prezidenty podřízenými západní oligarchii," prohlásil na videu zastánce panafrikanismu Kemii Seba. Podobně se vyjádřil i vůdce jihoafrické radikální levice Julius Malema: "Říkáme NATO a Americe, že už je nepodporujeme. Jsme s Ruskem a chceme mu poděkovat. Dejte jim (Západu) lekci, potřebujeme nový světový pořádek, unavuje nás přijímat rozkazy Američanů."

Na sociálních sítích přibývá kritiků "imperialistů" a také těch, kdo schvalují postup Ruska. "Na YouTube bují kanály, jež šíří destabilizující debatu. Oddalují Západ od afrických režimů a slouží zájmům Ruska," řekl Mahama Tawat z univerzity ve švédském Malmö.

V praxi lze vliv Ruska pozorovat v ulicích Bamaka, Ndjameny i Ouagadougou, kde demonstranti s ruskými vlajkami v rukou projevují odpor k francouzské vojenské přítomnosti v Sahelu. A viditelný je také v médiích.

Panafrická televize Afrique Média, která vysílá v Kamerunu, pravidelně zařazuje debaty, v nichž zaznívá jasná podpora Kremlu a často je vidět Sebu. "Ukrajinsko-ruská válka: jak Putinova vláda zasela paniku na Západě", "Plán na zavraždění Vladimira Putina: jak daleko může Západ zajít?" jsou příklady debatních témat na facebooku stanice.

Tuto proruskou atmosféru podporují i některé africké vlády, jak dokazuje hlasování Valného shromáždění OSN z 2. března o rezoluci odsuzující Rusko za invazi na Ukrajinu. Z 35 zemí, jež se hlasování zdržely, bylo 16 afrických. K nim je nutné přičíst Eritreu, která hlasovala proti rezoluci, a osm dalších afrických států, jež se nezúčastnily.

"Mezi těmi, které se hlasování zdržely, jsou až na Senegal buď země s autoritářskými vládami, nebo ty, jež mají historické a často vojenské vazby z dob sovětského bloku," řekl Tawat.

Některé africké země se otevřeně přiklonily k Moskvě. Například Středoafrická republika ji požádala o pomoc při ofenzívě ozbrojených skupin v roce 2020. Jednotky působící v zemích podle OSN už dva roky nabírají posily v podobě stovek ruských žoldnéřů z Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. Mali, jež vyzvalo francouzské vojáky z odchodu ze svého území, dostává z Ruska zbraně včetně bojových vrtulníků. Jeho armáda hovoří o "dávném a upřímném" partnerství s Ruskem. Do Bamaka míří také množství Rusů označovaných za instruktory, jež Francie a její spojenci považují za členy ke Kremlu blízké Wagnerovy skupiny.

Anglofonní Afrika na tom je podobně. Tanzanie s Ruskem roku 2016 podepsala dohodu o vojenské spolupráci, k níž patří výcvik afrických vojáků v ruských základnách.

Syn ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho významný generál Muhoozi Kainerugaba nedávno vyjádřil jasnou podporu Putinovi tweetem: "Většina (nebělošského) lidstva ruské akce na Ukrajině podporuje. Putin má naprostou pravdu."

Jak uvádí v analýze Francouzský institut pro mezinárodní vztahy, Rusko svá prohlášení modifikuje podle publika, jemuž jsou určeny. "Xenofobní výpady a prohlášení proti migrantům a muslimům míří k evropské veřejnosti, zatímco k muslimům a do subsaharské Afriky míří výzvy k dekolonizaci a skoncování se západním imperialismem," uvádí zpráva institutu.

V Africe vznikla úrodná půda pro šíření dezinformací. Se začátkem ukrajinské války se shoduje boom panafrických sociálních sítí, na nichž je obhajována ruská invaze na Ukrajinu a předvádí se vojenská síla Ruska.

Témata: Afrika | Vladimir Putin

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 18:29 Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

WHO: Šíření opičích neštovic lze zamezit, plošné očkování není třeba

27.05.2022 15:25 Aktualizováno Šíření opičích neštovic lze v zemích, které nejsou oblastmi původního výskytu, stále zamezit, pokud…

Související:

Nejnovější