Afrika je rukojmím ruské invaze, řekl Zelenskyj na zasedání Afriky

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj, foto: X/Volodymyr Zelenskyj
ČTK 21. června 2022 14:59
Sdílej:

Afrika je rukojmím ruské invaze na Ukrajinu v době, kdy katastroficky rostou ceny potravin, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání Africké unie (AU). Trvalo několik týdnů, než Zelenskyj dostal možnost oslovit africký kontinent, kde žije 1,3 miliardy lidí. Mnohé ze zemí totiž udržují úzké vazby s Ruskem a nepodpořily ani rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzující invazi na Ukrajinu, píše dnes agentura AP.

Ukrajina a Západ doufají, že se jim podaří tyto proruské vazby oslabit. Zdůrazňují proto, že za dramatický nedostatek pšenice, oleje a prudký nárůst cen potravin a pohonných hmot na africkém kontinentu může Rusko. Ruskou blokádu ukrajinského vývozu označil v pondělí za válečný zločin i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

"Snaží se vaše utrpení využít k tomu, aby vytvořili nátlak na demokratické státy, které sankce na Rusko uvalily," řekl v pondělí Zelenskyj během jednání za zavřenými dveřmi AU, jejíž představitelé se nedávno v Rusku setkali s prezidentem Vladimirem Putinem. Zopakovali i tvrzení Moskvy, že za krizi v oblasti potravinové bezpečnosti mohou částečně západní sankce.

Oficiální reakce na Zelenského projev byly tak spíše zdrženlivé. Předseda komise Africké unie Moussa Faki Mahamat, který se s Putinem nedávno setkal, na twitteru uvedl, že africké země zopakovaly postoj AU, že je naléhavě potřebný dialog, aby konflikt skončil. Současný předseda AU a senegalský prezident Macky Sall na twitteru napsal, že Afrika podporuje mírové řešení konfliktů a svobodu obchodu.

Rusko je současně největším vývozcem zbraní do subsaharské Afriky a Moskva klade důraz na své dlouholeté vazby s africkými zeměmi, sahající do dob Sovětského svazu. Některé africké hlavy státu jsou však snahou obou stran přesvědčit kontinent o své pravdě rozhořčené.

Ukrajina bude nicméně koncem tohoto týdne znovu představovat své stanovisko v regionu. Ukrajinský ministr zahraničí bude před africkými novináři na tiskové konferenci, pořádané Spojenými státy, hovořit o tom, jak invaze Ruska na Ukrajinu ovlivňuje potravinovou bezpečnost na africkém kontinentu.

Šéf evropské diplomacie uvedl, že zároveň napsal všem africkým ministrům zahraničí, aby jim vysvětlil, že sankce vůči Rusku nejsou důvodem hrozící potravinové krize.

Miliony lidí v zemích Afrického rohu, včetně Etiopie a Somálska, se momentálně potýkají s historickým suchem a mají potíže sehnat nejen dostatek potravin, ale dokonce i humanitární potravinovou pomoc.

Stalo se
Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Vystoupení na finále MS ve fotbale přineslo hvězdu, kterou nikdo nečekal!

Kanadský zpěvák Justin Bieber se stal jednou z hlavních hvězd historicky prvního poločasového vystoupení ve finále fotbalového mistrovství světa. Stalo se tak čtyři roky poté, co v roce 2022 náhle přerušil své světové turné Justice World Tour.

Magazín
Ilustrační foto

Sociálními sítěmi se šíří nová děsivá výzva. Policie před ní důrazně varuje

Děsivý incident na škole v německé oblasti Wilhelmshavenu a Frieslandu vyvolal velké zděšení a policie kvůli němu vydala naléhavé varování. Třináctiletý školák tam minulý týden škrtil svého spolužáka tak dlouho, dokud chlapec neupadl do bezvědomí. Kriminalisté nyní případ vyšetřují jako nebezpečné ublížení na zdraví a jsou přesvědčeni, že za útokem stojí takzvaná „škrticí hra“ (Choking Game) – životu nebezpečná zkouška odvahy, která se v poslední době masivně šíří prostřednictvím sociálních sítí.

České celebrity
Václav Vydra

Václav Vydra se vydal zařídit si důchod. Tohle ale nečekal!

Herec Václav Vydra oslavil sedmdesáté narozeniny a jako novopečený senior se s půlročním zpožděním vydal vyřídit si starobní důchod. Výsledná částka, kterou mu stát vyměřil, ho sice nemile překvapila, jako celoživotní optimista však situaci bere s patřičným nadhledem a humorem.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry plánuje na území Spojeného království další setkání s rodinou!

Britský princ Harry plánuje na území Spojeného království další emotivní setkání s rodinou. Tyto plány přicházejí jen několik dní poté, co jednačtyřicetiletý vévoda ze Sussexu dokončil svou poslední cestu do vlasti.