Afrika zaznamenává růst nákaz koronavirem, zejména kvůli situaci v Jihoafrické republice, kde se počet infekcí zdvojnásobil. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO), která vyzvala Afričany, aby pokračovali v očkování. Zástupce WHO Benido Impouma na tiskové konferenci řekl, že v Africe kvůli zdravotnickému systému narušenému epidemií rychle přibývá nemocí, jimž se za jiných okolností dá předejít.
V případě spalniček byl v období od ledna do března nárůst ve srovnání se stejným loňským obdobím 400procentní a zaznamenáno bylo přes 17.000 případů.
Impouma, jehož citovala agentura AP, řekl, že epidemie ovlivnila rutinní zdravotnické služby a v mnoha zemích značně narušila imunizaci.
Dětská obrna se loni objevila ve 24 zemích, což je oproti roku 2020 čtyřnásobek. Třináct zemí loni ohlásilo výskyt žluté zimnice, předchozí rok ji zaznamenali v devíti státech a roku 2019 ve třech.
Kontinent s 1,3 miliardy obyvatel má od začátku epidemie potvrzeno 11,4 milionu nákaz covidem-19 a 252.000 úmrtí. Od ledna případů ubývalo, dnes ale WHO ohlásila nový růst, zejména v JAR.
Tamní zdravotnické úřady zjišťují, zda se jedná o pátou vlnu infekce. Impouma řekl, že zatím není jasné, zda nové případy souvisí s novou variantou viru nebo dalšími subvariantami. Výkonná ředitelka Ústavu pro reprodukční zdravotnictví a HIV v Johannesburgu Helen Reesová řekla, že nejvíc nových případů jsou subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Zatím se nezačal projevovat významnější nárůst úmrtí ani hospitalizací na jednotkách intenzivní péče.
Jsou sice jen ukazatelem popularity, přesto mají ceny Český slavík velkou prestiž. Zájem je mezi muzikanty i o vystoupení na galavečeru. Letos se podle všeho chystá jedno speciální vystoupení. Bude věnované nadané zpěvačce, která podlehla zákeřné nemoci.
Je sice stále ještě podzim, ale zimní počasí už chvílemi vystrkuje růžky. V noci ze soboty na neděli poprvé výrazněji sněžilo i mimo horské oblasti, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Konkrétně v Brdech napadlo i kolem pěti centimetrů nového sněhu.
Štěstí v loterii se usměje jen na minimum lidí, ale může se stát, že vyhraje i známý člověk, který by neměl mít nouzi o peníze. Téměř milion korun si ze Sportky odnesl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Politik prozradil, že si výhru nenechá.
Každým dnem se blíží prosincový začátek meteorologické zimy, ale výraznější ochlazení nemá nastat ani během příštího víkendu v polovině listopadu. Odpolední maxima vyšplhají až na 13 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na Ukrajině zemřeli při nočních ruských úderech ze vzduchu nejméně dva lidé. Prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci vyzval k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Stalo se tak den poté, co Spojené státy udělily výjimku Maďarsku, aby mohlo dále kupovat ruský plyn a ropu bez sankcí.
Nemůže být pochyb o tom, že dcera Dary Rolins je hudebně nadaná, když je potomkem dvou hudebníků. Přesvědčit se o tom mohli i návštěvníci prvního ze dvou bratislavských koncertů zpěvačky. Sedmnáctiletá Laura se totiž objevila na pódiu s mikrofonem v ruce.
Česko v týdnu zasáhla mimořádně smutná zpráva. Ve věku 82 let zemřel kardinál Dominik Duka, v závěru života se potýkal se zdravotními problémy. Informace doputovala i do Vatikánu, odkud přišel kondolenční dopis od papeže Lva XIV. Potvrdilo to pražské arcibiskupství.
Česko v týdnu opustila jedna výrazná osobnost. Ve věku 82 let zemřel kardinál Dominik Duka, který se v závěru života potýkal se zdravotními potížemi. Dobře o nich věděla i legendární herečka Jiřina Bohdalová. I když chtěla, spojit se s duchovním se jí už nepodařilo.
Exprezident Miloš Zeman se po středeční operaci ohlásil svým příznivcům z jedné z pražských nemocnic. Zákrok byl podle jeho slov i díky skvělému lékařskému týmu úspěšný. Zeman se zároveň vyjádřil k jedné z událostí na politické scéně.
TOP 09 si zvolila nového předsedu, který nahrazuje končící Markétu Pekarovou Adamovou. Stranu od soboty povede poslanec Matěj Ondřej Havel, byl jediným kandidátem na nejvyšší stranickou funkci.
Právě dnes se koná už tradiční Sbírka potravin, která spojuje obchodníky, dobrovolníky i širokou veřejnost s cílem pomoci lidem v nouzi. Český systém darování potravin a potravinových sbírek díky efektivní spolupráci patří mezi nejlépe fungující v Evropě.
Americký prezident Donald Trump udělil Maďarsku výjimku ze sankcí kvůli pokračujícím nákupům ruské ropy a plynu po dobu jednoho roku. Informovala o tom BBC po návštěvě maďarského premiéra Viktora Orbána v Bílém domě.