Agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled úvěrového hodnocení Francie

Agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled úvěrového hodnocení Francie ze stabilního na negativní, což znamená, že by v příštích měsících mohla rating země zhoršit. Důvodem je zpomalující ekonomika země a vládní opatření na ochranu domácnostní a podniků před vyššími cenami energie, která zatěžují veřejné finance.

Francie, ilustrační foto

Rating země byl potvrzen na známce AA, což je třetí nejvyšší hodnocení agentury S&P. Je také na stejné úrovni jako rating Jižní Koreje a Abú Zabí.

"Růst cen energií od začátku rusko-ukrajinské války může být pro evropské ekonomiky mnohem dlouhodobějším šokem než dočasný pokles poptávky vyvolaný pandemií nemoci covid-19 v roce 2020," uvedli analytici S&P Rémy Carasse a Marko Mrsnik. "Francouzská fiskální strategie částečně zaměřená na dotování nákladů na energie pro domácnosti a podniky může zkomplikovat fiskální konsolidaci ve střednědobém výhledu," dodali.

S&P také ve svém prohlášení revidovala svůj odhad růstu francouzské ekonomiky v příštím roce na 0,2 procenta z dosavadních 1,7 procenta. Odhad rozpočtového deficitu pak zvýšila na 5,4 procenta hrubého domácího produktu z předchozích čtyř procent.

Agentura Moody's Investors Service v pátek potvrdila svůj rating Francie na úrovni Aa2, tedy na třetím nejvyšším stupni, se stabilním výhledem. Agentura Fitch hodnotí zemi známkou AA, upozornila agentura Bloomberg.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Témata: ekonomika | Francie

Související:

Nejnovější