Změna základní úrokové sazby Českou národní bankou (ČNB) by na platbách bankám nemělo Agrofert stát více než 150 milionů korun. Dnes to ČTK za koncern sdělila Adéla Čabayová. Podle ní skupina velkou část úvěrů čerpá v eurech, a nikoliv v korunách. Premiér Andrej Babiš (ANO), který do února 2017 koncern vlastnil a pak ho následně vložil do svěřenských fondů, označil změnu sazeb za nesmyslnou.
"I když celkové bankovní úvěry skupiny Agrofert byly ke konci roku 2020 přibližně 34 miliard korun, jen přibližně 15 miliard korun z této částky připadalo na úvěry českých společností koncernu, a navíc je část těchto úvěrů již v současnosti čerpána v eurech, nikoliv v korunách," uvedla Čabayová.
I pokud by podle ní došlo k plnému přenosu vyšší sazby do úrokových sazeb, dopad tohoto zvýšení by pak neměl přesáhnout 150 milionů korun. "Samozřejmě se budeme snažit tento dopad minimalizovat například optimalizací čerpání úvěrů či změnou jejich měnové skladby," uzavřela.
Koncern ve své výroční zprávě za loňský rok uvádí vyšší hodnoty. Na stránce 95 se píše, že nárůst úrokové míry o 50 bazických bodů by znamenal snížení zisku koncernu o zhruba 158 milionů Kč. Po změně sazeb o 1,25 procentního bodu by tak šlo o skoro 400 milionů korun. To by ale musely být závazky koncernu v současnosti stejné jako na konci loňského roku a sazby by se nesměly po celý rok změnit.
Bankovní rada České národní banky v tomto týdnu skokově zvýšila základní úrokovou sazbu, a to o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta, což je nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Základní sazba ČNB bude nejvyšší od prosince 2008. Analytici přitom očekávali zvýšení sazeb jen o 0,5 až 0,75 bodu. Rekordní zvýšení podle nich ukazuje, že ČNB bere enormní růst inflace vážně. Rozhodnutí ČNB nezvykle ostře kritizoval končící premiér Babiš, o jeho protiinflačním smyslu pochybuje i ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Centrální banka také zhoršila odhad vývoje ekonomiky a čeká vyšší inflaci.
Zpěvačka a herečka Jennifer Lopez se v pondělním vydání podcastu SmartLess otevřeně rozpovídala o svém rozvodu s hercem Benem Affleckem. Šestapadesátiletá umělkyně popsala období po rozchodu jako zásadní zlom ve svém životě. Tehdy se rozhodla zrušit plánované koncertní turné, aby získala čas sama pro sebe a dokázala se vyrovnat s komplikovanou životní situací.
Bývalá modelka Katie Price způsobila poprask na závěrečném večírku ragbyového klubu v anglickém Littlehamptonu, kde podle svědků v opilosti narušovala slavnostní atmosféru. Incident se odehrál v restauraci The Arun View Inn, kam celebrita dorazila jako doprovod jednoho z hráčů. Podle přítomných hostů se Priceová během večera opila, tancovala na stolech, hlasitě přerušovala projevy a zapojovala se do alkoholických her.
Britský princ George bude od září studovat na prestižní chlapecké škole Eton College. Informaci oficiálně potvrdil Kensingtonský palác. Dvanáctiletý princ, který v červenci oslaví třinácté narozeniny, tak půjde ve stopách svého otce, prince Williama, i strýce, prince Harryho.
Podnikání vévodkyně Meghan čelí vážným finančním problémům, které by podle lidí z jejího okolí mohly vést až ke krachu.
V řadách bývalých účastnic populární televizní taneční show StarDance je to v posledních dnech samá dobrá zpráva. Po těhotné Veronice Lálové se zásadní osobní novinkou pochlubila kickboxerka Martina Ptáčková. Řekla totiž "ano".
Leoš Mareš sice na jaře oslavil kulaté 50. narozeniny, ale jinak jsou poslední měsíce jeho života psychicky náročné. Po kolegovi a kamarádovi Patriku Hezuckém totiž přišel o asistentku Kateřinu Niklovou, která náhle zemřela. Jak moderátor na další smutnou zprávu reagoval?
Norský soud uznal Mariuse Borga Høibyho, devětadvacetiletého syna korunní princezny Mette-Marit, vinným ze dvou znásilnění a udělil mu čtyřletý trest odnětí svobody. Informovala o tom britská stanice BBC.
Letošní ročník úspěšného festivalu Rock for People je minulostí. Přinesl i jedno hvězdné setkání, protože na hudební přehlídku zavítal prezident Petr Pavel, který si nenechal ujít koncert legendární skupiny Iron Maiden.
V Česku se již tento týden očekává návrat tropických teplot, které mají vystoupat až na 35 stupňů. Meteorologové ale zároveň vidí do prvních dvou týdnů letních prázdnin a momentálně předpokládají, že se teploty v úvodu července oproti předchozímu období nepatrně sníží.
Někomu tím možná leze na nervy, ale princ Harry si svůj život ve Státech umí užít. Syn současného britského panovníka byl spatřen na velké sportovní události, kde se psaly dějiny.
Britská zpěvačka Bonnie Tylerová již není v umělém spánku, její zdravotní stav však zůstává nadále vážný. Pětasedmdesátiletá hudební legenda se nachází na jednotce intenzivní péče v nemocnici v portugalském městě Faro, kam byla urgentně převezena poté, co před několika týdny utrpěla srdeční infarkt a musela se podrobit resuscitaci.
Britský zpěvák Rod Stewart musel pouhé hodiny před plánovaným vystoupením zrušit svůj koncert v kalifornském městě Chula Vista, který se konal v rámci jeho turné s názvem One Last Time.