Aktivisté: Válka na Ukrajině způsobila i hlubokou psychickou devastaci

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto, foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN
ČTK 11. dubna 2023 11:28
Sdílej:

Ruská invaze na Ukrajinu kromě velkých ztrát na životech vojáků i civilistů a rozsáhlého ničení ukrajinských měst a infrastruktury přinesla i neviditelné rány - psychickou devastaci a bolest. Podle serveru odborného časopisu Medscape to uvádí Mezinárodní nadace pro lidská práva v oblasti duševního zdraví (FGIP), která spolupracovala i s českým Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ).

"Válka, která začala před devíti lety, dosáhla zcela nové úrovně (ruskou) invazí v únoru loňského roku a přinesla nám všem dobře známé důsledky - více než deset milionů uprchlíků, desetitisíce mrtvých, ničení a drancování, znásilňování a mučení, a také psychologickou krizi neuvěřitelných rozměrů," řekl nizozemský historik a aktivista Robert van Voren, šéf FGIP pro lidskoprávní otázky.

Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a rozpoutalo válku na Donbasu na východní Ukrajině mezi Moskvou podporovanými separatisty a jednotkami loajálními nové prozápadní vládě v Kyjevě. Loni pak zahájilo plnohodnotnou vojenskou invazi z východního, severního i jižního směru, při které obsadilo část ukrajinského území a ostřeluje a bombarduje ukrajinská města i civilní infrastrukturu. Psychologická traumata způsobená válkou a následná duševní onemocnění mohou podle van Vorena na Ukrajině napáchat hluboké škody.

FGIP přišla s programem psychologické první pomoci v podstatě hned poté, co Rusko Ukrajinu loni napadlo, píše Medscape. Společně s NUDZ a dalšími organizacemi vytvořili on-line program Samopomich (v české verzi opatruj.se).

Myšlenkou programu je podle van Vorena pomoci lidem bez dostupné psychologické péče, aby si "pomohli sami a předešli vážným problémům s duševním zdravím". Webové stránky k tomu poskytují různé nástroje a materiály, které ukazují, jak zvládnout pocity deprese, úzkosti či paniky a kdy vyhledat pomoc.

FGIP také na začátku války pomáhala s dodávkami potravin a zdravotnických potřeb. Potíže působil hlavně nedostatek léků zejména psychofarmak, které je složité dostat přes celní úřady, uvedl van Voren. Aktivista si pro lepší koordinaci pomoci zřídil základnu v Litvě a jednou za měsíc jezdí do Kyjeva.

Stalo se
Počasí
Ilustrační foto

Počasí: Meteorologové vydali novou výstrahu

Na severu České republiky a v horských oblastech severovýchodního regionu pokračuje vydatné sněžení, které přineslo novou výstrahu meteorologů týkající se intenzivního sněžení, tvorby sněhových jazyků a závějí.

Světové celebrity
Madonna

Životní krok pěvecké hvězdy? Fanoušci Madonny jsou u vytržení

V posledních dnech vzbudily velkou pozornost fotografie Madonny, na nichž září obrovský diamantový prsten, který by mohl naznačovat, že zpěvačka a její o 38 let mladší partner, bývalý fotbalista Akeem Morris, učinili významný životní krok. 

Světové celebrity
Billy Crystal

Diane Warren, Ricki Lake, Cary Elwes... Které celebrity skončily kvůli požáry v LA na ulici?

Divoké požáry zuřící v Kalifornii si vyžádaly 10 lidských životů a zničily tisíce hektarů půdy. Mezi postiženými oblastmi je i Hollywood Hills, kde plameny ohrožují turistická místa, jako je například Walk of Fame, a luxusní čtvrti obývané celebritami a miliardáři.

Zahraničí
Grónsko

Snaha USA o zisk Grónska není nesmysl. V minulosti už se jednou uskutečnila

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.