Aktivisté vyzvali vládu, ať rychle zveřejní obsah dohody o Turówu

Ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala vládu, aby rychle zveřejnila smlouvu o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów. Aktivisté o tom informovali v tiskové zprávě. Uvedli, že poté, co ve čtvrtek český premiér Petr Fiala (ODS) a jeho polský protějšek Mateusz Morawiecki dohodu podepsali, není důvod její obsah tajit. Mluvčí vlády Václav Smolka ve čtvrtek uvedl, že smlouva bude v nejbližší době zveřejněna ve sbírce mezinárodních smluv.

Vláda ČR

"Znění smlouvy je stále neznámé, přestože je už podepsaná a Česká republika se na jejím základě chystá stáhnout žalobu u evropského soudu. Stále tedy nevíme, co vlastně vláda podepsala a k čemu všemu se zavázala. Veřejnost má přitom právo smlouvu znát," uvedla Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace.

Krejčová opět kritizovala průběh vyjednávání smlouvy. "Česká vláda v kauze Turów v poslední době více komunikovala s polskou vládou než s vlastními občany. Tím, že vláda schválila smlouvu, která nechrání české zásoby vody, zavázala se ke stažení žaloby proti dolu Turów a snížila dobu dohledu evropského soudu, pouze vychází vstříc Polsku, které nechce platit pokuty za pokračování ilegální těžby kvůli nerespektovaní rozhodnutí evropského soudu," uvedla.

Organizace Greenpeace a Frank Bold tvrdí, že je smlouva protiprávní, neboť dostatečně neochrání životní prostředí v českém příhraničí a tamní zásoby vody. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) v reakci ČTK napsala, že obsah smlouvy není v rozporu s českým ani s evropským právem. Tvrzení organizací označila za absurdní.

Zástupci Česka a Polska se dohodli na náhradě 45 milionů eur (zhruba 1,09 miliardy korun) za škody způsobené těžbou v dole. Jde o kompromis, protože Česko původně požadovalo až 50 milionů eur a Polsko nabízelo 40 milionů eur.

Polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová ve čtvrtek uvedla, že Polsko po podpisu dohody převedlo finanční náhradu za škody způsobené těžbou v dole Turów. Na transparentní účet Fondu Turów-ČR-PL Libereckého kraje přišlo deset milionů eur od polské společnosti PGE, která vlastní důl Turów a sousední elektrárnu. Mezivládní transfer 35 milionů eur zatím nedorazil.

Česko se kvůli Turówu loni v únoru obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie poté, co polské úřady schválily prodloužení těžby v dole do roku 2026. Podle české vlády se tak stalo bez dostatečného posouzení vlivu dalších prací na životní prostředí, což je i názor Evropské komise. Varšava veškeré námitky Prahy i Bruselu k povolovacímu řízení odmítala. Fiala ve čtvrtek uvedl, že Česko stáhne žalobu u unijního soudu poté, co obdrží od Polska dohodnuté peníze. Polský premiér Morawiecki dnes podle polské agentury PAP uvedl, že Česko u Soudního dvora EU žalobu už stáhlo. To však česká strana popřela s tím, že tak učiní až po obdržení peněz.

Témata: důl Turów | vláda ČR

Nehoda autobusu v Litvínově si vyžádala 11 zraněných a zásah vrtulníku

09.06.2023 16:35 V severočeském Litvínově havaroval v pátek odpoledne autobus. Záchranáři ošetřili jedenáct…

Sněmovna dala šanci zpomalení valorizací a zpřísnění předčasných důchodů

09.06.2023 11:16 Až do noci se Poslanecká sněmovna zabývala novelou zákona o důchodovém pojištění. Hlasování…

Stovkám tisíc řidičských průkazů končí platnost, upozornilo ministerstvo

08.06.2023 18:01 Více než 500 tisíc lidí si ještě letos musí vyměnit končící řidičský průkaz, upozornilo ve čtvrtek…

Sněmovna řeší důchody, schůze se může táhnout i přes noc

08.06.2023 13:30 Poslanecká sněmovna ve čtvrtek zahájila schůzi, na které se zákonodárci budou zabývat novelou…

Hejtman Vondrák končí v čele Moravskoslezského kraje

08.06.2023 10:35 Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou…

Česká vláda poskytne Ukrajině pomoc kvůli zničení Kachovské přehrady

07.06.2023 21:10 Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu uskutečnila druhé ze série výjezdních zasedaní, jednala ve…

Česká televize bude mít nového generálního ředitele, uspěl Souček

07.06.2023 17:39 Česká televize bude mít od října nového generálního ředitele. Radní ve středu zvolili nynějšího…

Velký výpadek elektřiny na Karlovarsku, problémy hlásil například Sokolov

06.06.2023 10:35 Aktualizováno Značnou část Karlovarského kraje postihl v úterý ráno výpadek dodávek elektřiny. Příčinou byla…

Pavel jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral

05.06.2023 17:00 Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do…

Aktivita klíšťat se sníží, mimořádné riziko platí ještě dnes

05.06.2023 12:15 Aktivita klíšťat v Česku by se po dnešku měla snížit. Souvisí to s očekávaným koncem období…

Související:

Nejnovější