Ruská vojska u Ukrajiny se přes víkend přeskupila do bojových pozic

Aktivita ruských vojsk u hranic s Ukrajinou se přes víkend proměnila. Namísto shromažďování většího počtu vojáků a techniky lze nyní spatřit menší jednotky, které se dostávají do pozic mimo základny a cvičiště, což naznačuje větší bojovou připravenost. V noci na dnešek to uvedla společnost Maxar Technologies, která s pomocí satelitních snímků již několik týdnů monitoruje aktivity ruské armády.

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Analytici se v poslední době zaměřují především na oblast kolem ruského města Bělgorod, odkud podle nich pravděpodobně vzejde hlavní část případné ofenzivy vůči Ukrajině. Moskva i přes vojenské manévry opakovaně odmítá, že by měla v plánu svého souseda napadnout.

Nad regionem bylo v posledních dnech zamračeno a pohyby vojsk proto nešlo sledovat z oběžné dráhy. V neděli se však vyjasnilo a podle analýzy stop ve sněhu od firmy Maxar se zdá, že řada menších jednotek nedávno vyjela ze základen a začala se rozmisťovat u okrajů lesů. "Pro mě je to náznakem větší (bojové) připravenosti," řekl vysoce postavený činitel firmy Maxar Stephen Wood.

Agentura Reuters poznamenává, že se jí satelitní fotografie poskytnuté firmou nepodařilo nezávisle ověřit.

Podle Maxar byla rovněž zjištěna nová technika u nedalekého města Valujki asi 15 kilometrů od ukrajinských hranic a nové jednotky jsou také v terénu severozápadně od Bělgorodu. Z jednoho z místních polí rovněž ruská armáda udělala přistávací plochu pro vrtulníky.

Činitelé amerických tajných služeb podle médií již v pátek varovali, že asi 40 až 50 procent z celkem 150.000 ruských vojáků u ukrajinských hranic se přesunulo do bojových pozic. Prezident USA Joe Biden pak prohlásil, že se jeho ruský protějšek Vladimir Putin k invazi na Ukrajinu již rozhodl a že k ní může dojít v řádu dní.

Napětí kolem situace na Ukrajině je v posledních dnech velmi vysoké. Obavy posílilo mimo jiné nedělní prodloužení vojenských cvičení v Bělorusku, jichž se účastní asi 30.000 ruských vojáků. Manévry měly původně skončit již o víkendu, což Moskva i Minsk dříve opakovaně potvrzovaly. Západ tvrdí, že by Rusko mohlo tyto jednotky využít v případě invaze k útoku na Kyjev, Kreml to nicméně opět odmítá.

Na východě Ukrajiny se vzájemně viní ze střelby, do Ruska evakuovali tisíce lidí

Proruští separatisté na východě Ukrajiny podle ukrajinské agentury Unian za poslední den osmdesátkrát ostřelovali ukrajinské pozice a jeden ukrajinský voják při tom utrpěl středně těžká zranění. Také proruští separatisté dnes obvinili druhou stranu z porušování příměří, podle agentury TASS při tom ukrajinská armáda zasáhla i tři obytné domy a dvě školy, zemřeli údajně nejméně dva civilisté.

Ukrajinská armáda podle ruských médií, která se odvolávají na úřady neuznaných separatistických republik, ostřelovala vesnici Petrivske v samozvané Doněcké lidové republice (DLR) a vypálila na ni 60 střel. Ukrajinská palba údajně zasáhla i tři domy a dvě školy v Luganské lidové republice (LPR).

Kyjev opakovaně odmítá obviňování z toho, že by v posledních dnech zesiloval násilí a případně přímo plánoval útok na separatistické regiony. Ukrajinská strana uvádí, že vzbouřenecké oblasti a Rusko, které má u ukrajinských hranic desetitisíce vojáků, jen uměle vytvářejí záminku k ruské vojenské invazi do sousední země.

V noci pokračovala i evakuace civilistů, zejména žen a dětí, z obou samozvaných republik. Podle dnešního oznámení úřadujícího ruského ministra pro mimořádné situace Alexandra Čuprijana od pátku dorazilo z této oblasti na ruské území asi 61.000 obyvatel.

Kachovská přehrada skutečně vybuchla, potvrzují data seismologů

09.06.2023 20:49 Norský seismologický institut NORSAR v pátek uvedl, že zaznamenal "explozi" v oblasti, kde stojí…

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin

09.06.2023 18:25 Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala,…

Rusko začne v červenci rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku

09.06.2023 15:33 Rusko začne rozmísťovat taktické jaderné zbraně do Běloruska, jakmile ve dnech 7. a 8. července…

EU plánuje nová pravidla proti obcházení protiruských sankcí

09.06.2023 14:35 Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU…

Důsledky masivních požárů v Kanadě už pociťuje i Evropa. USA se dusí kouřem

09.06.2023 12:11 Kanada je na cestě k nejhorší sezóně lesních požárů ve své historii. Několik týdnů trvající boj s…

Ukrajinská protiofenziva se zřejmě soustředí na Záporoží, boje pokračují

09.06.2023 09:03 O útočných operacích ukrajinské armády informují v pátek další velká světová média v čele s BBC. Už…

Záběry z dronů nepodporují ruské tvrzení o útoku na přehradu raketami

08.06.2023 21:53 Záběry z dronů prezentované agenturou AP, které ukazují zhroucení ukrajinské přehrady a zatopení…

Do pomoci na Ukrajině se zapojuje WHO, OSN chce poslat humanitární…

08.06.2023 19:57 OSN souhlasila s nasazením humanitárních pracovníků na pomoc při záplavách v Chersonské oblasti,…

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Související:

Nejnovější