Aktivní fáze války skončí do konce roku, myslí si šéf ukrajinské rozvědky

Aktivní fáze války na Ukrajině skončí do konce roku s obratem v srpnu, kdy počet zbraní dodaných napadené zemi dosáhne významné úrovně, uvedl náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. V dnes zveřejněném rozhovoru s listem Ukrajinska pravda také řekl, že Ukrajina chce do konce roku přinejmenším zatlačit ruské jednotky a vstoupit na Ruskem anektovaný Krym.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Větší dodávky zbraní a vojenského vybavení od západních spojenců se podle Budanova k ukrajinským vojákům dostanou zhruba v srpnu kvůli prodlevě nutné mimo jiné pro jejich přepravu a distribuci. "Od srpna budou u vojenských jednotek a budou aktivně používány v bojích. Proto v tu chvíle začne obrat, protože nyní máme katastrofální nedostatek zbraní," řekl Budanov, podle kterého se pak aktivní fázi války podaří ukončit do konce roku.

"Aktivní fáze je aktivní vedení bojových operací, tedy bitvy na zhruba stejné úrovni, jako vidíme nyní, kdy se z ruky do ruky přecházejí celé vesnice," vysvětluje Bodanov, podle kterého ke konci roku tyto aktivní boje klesnou téměř na nulu. "Ke konci roku musíme vstoupit na Krym," uvedl také šéf rozvědky, podle kterého má Rusko dost prostředků na to, aby mohlo bojovat dalších 12 měsíců.

Šestatřicetiletý Budanov, kterého do čela vojenské rozvědky v roce 2020 jmenoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, byl loni v listopadu jedním z prvních vysoce postavených ukrajinských činitelů, který varoval před možným naplnění předpovědí západních zpravodajských služeb o ruské invazi. Jak připomíná ruskojazyčný server BBC, Budanov dokonce určil přibližnou dobu vpádu ruských vojsk na únor 2022. Ruské síly zahájily invazi 24. února.

Šéf ukrajinské rozvědky v nedávném rozhovoru s listem The Wall Street Journal uvedl, že se Kyjev nespoléhá jen na informace západních partnerů, ale že ukrajinská rozvědka má v Rusku vlastní informační síť. V rozhovoru Budanov například uvedl, že Putin učinil konečné rozhodnutí na sousední zemi zaútočit 23. února okolo 15:00 (bez upřesnění časového pásma). Do té doby mohly události ještě nabrat jiný spád, domnívá se Budanov.

Ukrajinska pravda v už pondělí zveřejnila úryvek rozhovoru, ve kterém Budanov hovořil o neúspěšném atentátu na Putina. V dnes zveřejněném plném textu interview uvedl, že ruský státník trpí několika různými nemocemi.

"Ano, plně tuto informaci potvrzuji. Má několik závažných chorob, z nichž jedna je rakovina. Nemá ale cenu doufat, že zítra umře. Má před sebou ještě několik let," tvrdí Budanov, který zároveň zpochybňuje Putinův psychický stav. Ruský prezident podle něj k sobě pouští jen malý okruh lidí, kteří mu nesdělují všechny informace.

Putin měl podle náčelníka ukrajinské rozvědky několik různých možností, jak na Ukrajinu zaútočit, z nichž některé byli velmi realistické "a mohly z krátkodobého hlediska skončit pro Ukrajinu velmi špatně".

Barlin: Putin se bude muset zodpovídat z raketového útoku v Oděse

01.07.2022 16:02 Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v Oděské oblasti…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 15:39 Aktualizováno Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Von der Leyenová: Cesta Ukrajiny k členství v EU bude vyžadovat tvrdou…

01.07.2022 15:29 Aktualizováno Ukrajina má nyní velmi jasnou evropskou perspektivu, ale cesta k členství v Evropské unii zabere…

Turecko zablokovalo vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

01.07.2022 13:53 Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání dvou zahraničních rozhlasových stanic - k Hlasu…

Proruští separatisté zavedou trest smrti od roku 2025

01.07.2022 13:22 Justiční orgány separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) na východě Ukrajiny začnou uplatňovat…

Severní Korea viní z epidemie covidu předměty z jihu

01.07.2022 13:03 Severní Korea dnes uvedla, že první případy epidemie covidu v zemi se objevily proto, že se lidé…

Řecko by mohlo přijít o peníze z EU kvůli vracení běženců

01.07.2022 12:31 Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nebude dodržovat lidská práva a nezastaví …

Česko převzalo předsednictví EU, namísto vizí bude ale tématem válka, míní…

01.07.2022 11:58 Aktualizováno Česká republika dneškem převzala předsednictví v Evropské unii, do kterého vstupuje jako předchozí…

Zelenskyj poblahopřál Fialovi k začátku českého předsednictví unii

01.07.2022 11:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes popřál českému premiérovi Petrovi Fialovi úspěch při…

Rusko ruší všechna zbývající opatření proti covidu, situace je podle úřadů…

01.07.2022 10:40 Rusko ruší všechna zbývající opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámil spotřebitelský úřad…

Související:

Nejnovější