Aktuální opatření jsou nahodilá a nesystémová, uvedl AntiCovid tým

Aktuální vládní opatření proti šíření epidemie covidu-19 jsou podle expertů nastupující vládní koalice Spolu a PirSTAN nahodilá a nesystémová. V tiskové zprávě jejich AntiCovid tým uvedl, že o nových opatřeních se dozvěděl až z médií. Zástupci končící vlády Andreje Babiše (ANO) přitom minulý týden tým ujišťovali, že s ním bude ministerstvo zdravotnictví konzultovat podobu i formu budoucích opatření, uvedli experti.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Postoj vlády je podle prohlášení mrzí, nicméně jsou připraveni v jednáních pokračovat. Se svými připomínkami chtějí seznámit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na jednání v pátek. Nově se tým AntiCovidu rozrostl o zástupce Pirátů a STAN.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK dopoledne k jednání s expertním týmem dosavadní opozice napsal, že Vlastimil Válek (TOP 09), který by měl v nové vládě obsadit funkci ministra zdravotnictví, má trvalé pozvání na zasedání vládní rady pro zdravotní rizika. Šéf jeho týmu Roman Chlíbek je expert ministerstva zdravotnictví během celé epidemie, uvedl premiér.

Vláda dnes rozhodla o povinnosti nosit respirátory na vysokých školách během přednášek nad 50 lidí a o povinnosti pravidelného testování neočkovaných zdravotníků lůžkové péče. Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít nově očkování proti covidu-19 hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. O dalších opatřeních bude ve čtvrtek ráno jednat rada vlády pro zdravotní rizika, v pátek by její závěry měli ministři posoudit na mimořádném jednání.

Podle AntiCovid týmu je pro zvládnutí epidemie nezbytné okamžitě adresně zvát na očkování seniory a zaslat tuto informaci i jejich ošetřujícím lékařům. Testování v domovech seniorů má být nastaveno tak, aby nebyla infekce zavlečena do těchto zařízení, jak se tomu stalo loni. Očkování zaměstnanců a klientů domovů seniorů by mělo být dokončeno nejpozději do dvou týdnů. Okamžitě je podle expertů Spolu a PirSTAN nutné zajistit nasazení moderní dostupné léčby u nemocných covidem v souladu s doporučením odborných společností. Léčba musí být rychle dostupná v terénu, uvedli. Preventivně by podle nich měli být testováni všichni pacienti už při příjmu do nemocnice. Organizaci trasování infikovaných a jejich kontaktů by měla přebrat armáda ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi, uzavřeli sadu doporučení.

Testy v úterý potvrdily 14.539 případů koronaviru, téměř o polovinu víc než před týdnem a nejvíc za den od poloviny března. V nemocnicích je s covidem-19 téměř 3300 lidí, 486 pacientů ve vážném stavu je nejvíc od počátku května. Denní počet úmrtí s koronavirem v tomto měsíci neklesl pod 30, dostal se i nad 50 zemřelých. Úterní počet patří mezi dvacítku nejvyšších denních přírůstků nakažených za dobu epidemie v Česku od počátku loňského března. Také počet hospitalizovaných s covidem je zhruba o polovinu větší než o týden dřív. Víc nakažených bylo v nemocnicích naposledy koncem dubna.

Imunita u lidí, kteří prodělali covid, není proti omikronu moc dobrá

09.12.2021 11:29 Varianta omikron je výrazně více infekční než ty předchozí. Imunita u lidí, kteří prodělali covid…

Fiala se nečekaně sešel se Zemanem

09.12.2021 11:20 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se sešel s prezidentem Milošem Zemanem na neformální schůzce.…

Ministerstvo se nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani závěrečné…

09.12.2021 10:47 Ministerstvo školství se nyní s ohledem na covid-19 nechystá upravit jarní přijímací, maturitní ani…

Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu

09.12.2021 10:35 Aktualizováno Ve středu v Česku přibylo 16.179 potvrzených případů covidu, zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je…

ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové historii

09.12.2021 09:15 Tradiční parlamentní i vládní strana ČSSD zažila v poslední době největší propad v polistopadové…

Dopravu v celé zemi komplikuje čerstvě napadaný sníh

09.12.2021 08:55 Dopravu v celé zemi komplikuje dnes ráno čerstvě napadaný sníh, někde také námraza. Silnice jsou…

Dvacet z více než 90 špičkových restaurací skončilo. Chyběli zahraniční…

08.12.2021 21:51 Zhruba 20 z 93 špičkových restaurací, které loni získaly ocenění Zlatého lva od nakladatelství…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Aktualizováno Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Do Česka dorazí dvě zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:07 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Piráti a STAN se obrátili na ÚS kvůli volebnímu přepočtu

08.12.2021 18:56 Aktualizováno Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) napadla u Ústavního soudu listopadové rozhodnutí, ve…

Související:

Nejnovější

reklama