Alžběta II. ze zdravotních důvodů zrušila účast na dnešní ceremonii

Britská královna Alžběta II. se ze zdravotních důvodů nezúčastnila dnešní tradiční ceremonie k uctění vojáků padlých ve světových válkách. Buckinghamský palác předtím zrušení plánované účasti zdůvodnil problémy, které má panovnice se zády.

Královna Alžběta II.

Pětadevadesátiletá Alžběta II. měla přihlížet tradiční polední pietě u symbolického hrobu neznámého vojína Kenotafu v centru Londýna a vyjádřila zklamání nad tím, že tak nemůže učinit. Šlo by o první veřejnou akci, jíž by se zúčastnila od své říjnové hospitalizace.

Britská agentura PA s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že problém s páteří se u královny vyskytl teprve nedávno. Nyní vyvstaly obavy, že cesta automobilem a stání při vzpomínkové akci by ohrozily její uzdravování. Dnes měla ceremonii přihlížet z balkonu nedalekého ministerstva zahraničí, ale zůstala na hradě Windsor nedaleko Londýna.

Zrušení účasti na dnešní akci podle pozorovatelů může posílit obavy o zdraví britské panovnice. Po říjnovém krátkém pobytu v nemocnici ji lékaři nařídili několik dnů klidu. Listopadová vzpomínka na padlé britské vojáky však patří k nejdůležitějším termínům v kalendáři královny a členů královské rodiny.

Zdroj z Buckinghamského paláce podle agentury Reuters uvedl, že problém se zády nesouvisí s blíže nespecifikovaným neduhem, který vedl k říjnové hospitalizaci a následnému dvoutýdennímu klidu. Podle zdroje jde o neuvěřitelně nešťastnou shodu náhod. Královna prý doufá, že bude moci příští týden pokračovat v plnění naplánovaných lehčích oficiálních povinností.

Slavnost Remembrance Sunday připadá vždy na první neděli po výročí konce 1. světové války z 11. listopadu 1918. Královská rodina při té příležitosti pokládá věnce u Kenotafu, který je ústředním vzpomínkovým místem. Za královnu tento úkol v minulých letech převzal její syn princ Charles (73) a učinil tak i dnes.

Podle agentury AP v čele ceremonie stáli členové královské rodiny a politici, zatímco vojáci a váleční veteráni se seřadili kolem památníku. Po princi Charlesovi uctili padlé další členové královské rodiny a premiér Boris Johnson. Charlesova manželka Camilla, vévodkyně z Cambridge Kate a hraběnka z Wessexu Sophie přihlížely z balkonu. Tisícovky veteránů pak pochodovaly kolem Kenotafu v čele s vojenskou kapelou pluku Coldstream Guards.

Angličany čeká práce z domova a roušky. Dánsko uzavírá školy

08.12.2021 20:40 Britská vláda ve snaze zamezit dalšímu šíření nemoci covid-19 zavedla v Anglii náhradní plán. Od…

JAR má za den 20 000 nových případů koronaviru, nejvíc od ohlášení omikronu

08.12.2021 20:25 V Jihoafrické republice za den přibylo téměř 20.000 případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší…

Británie, Austrálie a Kanada se přidaly k diplomatickému bojkotu pekingské…

08.12.2021 19:55 Aktualizováno Premiéři Británie, Austrálie a Kanady dnes informovali o plánech bojkotovat na diplomatické úrovni…

USA se nechystají kvůli Ukrajině vyslat do oblasti svoje vojáky, řekl Biden

08.12.2021 18:28 Americký prezident Joe Biden dnes vyloučil možnost, že by USA vyslaly svoje vojáky na obranu…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Aktualizováno Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Policie vyšetřuje možnou přípravu vraždy saského premiéra

08.12.2021 17:49 Německá policie zahájila vyšetřování možné přípravy vraždy saského premiéra Michaela Kretschmera.…

Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech předá USA návrhy ohledně…

08.12.2021 16:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech, během týdne, předá Spojeným…

Tři dávky vakcíny Comirnaty prý podle prvotní studie chrání před omikronem

08.12.2021 16:41 Aktualizováno Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny…

Slovensko částečné uvolní koronavirové restrikce pro očkované proti covidu…

08.12.2021 16:34 Slovenská vláda dnes podle očekávání schválila částečné uvolnění koronavirových restrikcí pro…

Merkelová po 16 letech v úřadu předala kancléřství Scholzovi

08.12.2021 15:35 Nyní již bývalá německá konzervativní kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne po 16 letech v…

Související:

Nejnovější

reklama