Britská královna Alžběta II. se ze zdravotních důvodů nezúčastnila dnešní tradiční ceremonie k uctění vojáků padlých ve světových válkách. Buckinghamský palác předtím zrušení plánované účasti zdůvodnil problémy, které má panovnice se zády.
Pětadevadesátiletá Alžběta II. měla přihlížet tradiční polední pietě u symbolického hrobu neznámého vojína Kenotafu v centru Londýna a vyjádřila zklamání nad tím, že tak nemůže učinit. Šlo by o první veřejnou akci, jíž by se zúčastnila od své říjnové hospitalizace.
Britská agentura PA s odvoláním na nejmenované zdroje uvedla, že problém s páteří se u královny vyskytl teprve nedávno. Nyní vyvstaly obavy, že cesta automobilem a stání při vzpomínkové akci by ohrozily její uzdravování. Dnes měla ceremonii přihlížet z balkonu nedalekého ministerstva zahraničí, ale zůstala na hradě Windsor nedaleko Londýna.
Zrušení účasti na dnešní akci podle pozorovatelů může posílit obavy o zdraví britské panovnice. Po říjnovém krátkém pobytu v nemocnici ji lékaři nařídili několik dnů klidu. Listopadová vzpomínka na padlé britské vojáky však patří k nejdůležitějším termínům v kalendáři královny a členů královské rodiny.
Zdroj z Buckinghamského paláce podle agentury Reuters uvedl, že problém se zády nesouvisí s blíže nespecifikovaným neduhem, který vedl k říjnové hospitalizaci a následnému dvoutýdennímu klidu. Podle zdroje jde o neuvěřitelně nešťastnou shodu náhod. Královna prý doufá, že bude moci příští týden pokračovat v plnění naplánovaných lehčích oficiálních povinností.
Slavnost Remembrance Sunday připadá vždy na první neděli po výročí konce 1. světové války z 11. listopadu 1918. Královská rodina při té příležitosti pokládá věnce u Kenotafu, který je ústředním vzpomínkovým místem. Za královnu tento úkol v minulých letech převzal její syn princ Charles (73) a učinil tak i dnes.
Podle agentury AP v čele ceremonie stáli členové královské rodiny a politici, zatímco vojáci a váleční veteráni se seřadili kolem památníku. Po princi Charlesovi uctili padlé další členové královské rodiny a premiér Boris Johnson. Charlesova manželka Camilla, vévodkyně z Cambridge Kate a hraběnka z Wessexu Sophie přihlížely z balkonu. Tisícovky veteránů pak pochodovaly kolem Kenotafu v čele s vojenskou kapelou pluku Coldstream Guards.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.