Amazon uzavřel dohodu s orgány Evropské unie pro ochranu trhu. Americký internetový prodejce se zavázal, že zvýší viditelnost výrobků, které na jeho webu nabízejí jiní prodejci. Na svém webu o tom píše deník Financial Times (FT), jehož zdroje uvádějí, že Evropská komise (EK) se dohodu chystá oznámit 20. prosince.
Amazon slíbil, že zavede i u výrobků nabízených třetími stranami nákupní políčko, které generuje nejvíce prodejů na jeho webu. Vytvoří také alternativní doporučenou nabídku pro ty kupující, pro které není tak důležitá rychlost dodání.
Dohoda má podle čtyř zdrojů FT platit pět let. Její součástí je i závazek Amazonu umožnit prodejcům z jeho webu vybrat si dodávkovou službu a nebýt závislí pouze na té patřící Amazonu.
EK začala vyšetřovat Amazon před třemi lety kvůli obavám, že technologický gigant používá data od obchodníků, kteří prodávají zboží na jeho platformě, aby nad nimi získal nespravedlivou výhodu.
Komise také zahájila samostatné vyšetřování, zda Amazon před ostatními prodejci neupřednostňuje své vlastní maloobchodní podnikání a obchodníky, kteří používají jeho logistický a dodavatelský systém.
Vyšetřování Amazonu je součástí širšího úsilí orgánů EU omezit moc velkých technologických společností. Podle FT je dohoda s Amazonem prvním balónkem, který ukáže, jak se globální technologické společnosti podřídí nové unijní digitální legislativě. Firmě hrozila za porušení unijních zákonů pokuta až deset procent z globálních ročních tržeb.
Do Česka v následujících dnech dorazí babí léto a na chvíli přetrvá i v příštím týdnu. Následně ale přijde ochlazení, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Do předvolební atmosféry se chystá vstoupit i prezident Petr Pavel. Hlava státu má vystoupit s televizním projevem a ujistit občany, že není důvod se obávat manipulace sněmovních voleb, které vyvrcholí během prvního říjnového víkendu.
Celý svět zasáhla v úterý zpráva o úmrtí legendárního amerického herce Roberta Redforda. Česko není výjimkou. Důkazem je i změna v programu, ke které přistoupila Česká televize. Na druhém kanálu dnes uvede dva filmy s Redfordem.
Policie od noci z pondělí na úterý pátrá po dvojici cizinců, kteří utekli ze zařízení určeného k jejich zajištění. Třetí uprchlou osobu se již podařilo zajistit. Incident je předmětem vyšetřování.
Britská královna Camilla se nezúčastní úterního pohřbu vévodkyně z Kentu Katharine, uvedl Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC. Vévodkyně zemřela minulý týden ve čtvrtek ve věku 92 let.
Světovou kinematografii v úterý zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 89 let zemřel slavný americký herec a režisér Robert Redford. Informoval o tom americký deník New York Times.
Princ Harry v pondělí oslavil 41. narozeniny, ale nebylo to s velkou pompou. Kdo čekal, že po jeho setkání s britským králem Karlem III. přibude narozeninových přání, ten se mýlil. O jediná veřejně dostupná slova se postarala vévodkyně Meghan, ale lidé by si uměli představit obsáhlejší blahopřání.
Dva týdny meteorologického podzimu jsou minulostí, ale v následujících dnech se očekává návrat letních teplot. Nástup podzimního počasí je navzdory tomu nevyhnutelný. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Podzimní televizní sezóna je již v plném proudu, přičemž televizní diváci již dlouho před jejím začátkem věděli, že tentokrát bude bez StarDance na obrazovkách. Hvězdy ale tančit budou a lidé stále ještě mají šanci je vidět na vlastní oči.
Z televize je Lucie Borhyová zvyklá na náležitou péči stylistů, ale občas se musí obléknout i ona sama. Nemoderuje totiž jenom Televizní noviny na Nově, ale i nejrůznější společenské akce. Na jedné takové v uplynulých dnech oslnila v krásných žlutých šatech.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i o letních prázdninách. Prvního potomka v srpnu přivedla na svět sympatická herečka Veronika Khek Kubařová. Od radostného oznámení se její fanoušci těšili na další zprávy. Dočkali se až o uplynulém víkendu.
O víkendu se do Česka podle ČHMÚ.cz vrátí letní teploty, které budou atakovat tropickou třicítku.