Ve státě Vermont na východním pobřeží Spojených států se dnes v pět hodin ráno (11:00 SEČ) otevřely volební místnosti. Američané v nich budou rozhodovat o složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a vedení orgánů samosprávy. Ve 36 státech a třech teritoriích budou voliči vybírat i guvernéry. Demokraté mohou podle předvolebních prognóz přijít o kontrolu nad oběma komorami Kongresu.
Volební místnosti se ve většině amerických států otevírají v sedm hodin ráno místního času, v některých ale o hodinu dříve nebo později. V 05:00 místního času jako první hlasování zahájily některé okresy státu Vermont. O hodinu později mají možnost hlasovat voliči například ve státech Arizona, Illinois, Maine či New York. Hlasovací místnosti budou otevřeny do večera, ve většině států se zavírají kolem sedmé nebo osmé hodiny večer místního času.
První vlna sčítání začne mezi 19:00 a 20:00 východoamerického času (ve středu 9. listopadu v 01:00 až 02:00 SEČ). Zhruba o tři hodiny později by mohli republikáni získat dostatečný náskok na to, aby experti amerických mediálních organizací mohli předpovědět, jestli ovládli Sněmovnu reprezentantů. Pokud ale bude souboj těsný, může trvat i dny, než se potvrdí, kdo získal sněmovní většinu.
Ještě déle by se mohlo čekat na to, která strana ovládne Senát. V některých státech se kvůli těsným kláním může uskutečnit druhé kolo hlasování, pokud tam žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů.
Kongresové volby se konají dva roky po prezidentských, platí tedy také za jakýsi test obliby stávajícího šéfa Bílého domu a jeho politiky.
Pokud letos uspějí republikáni, značně se tím zkomplikují zbývající dva roky vlády prezidenta Joea Bidena zvoleného za Demokratickou stranu. Neúspěch demokratů by také oslabil jeho mandát pro kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2024 a mohl by přispět k tomu, že o post šéfa Bílého domu se znovu bude ucházet republikánský exprezident Donald Trump.
Možnosti volit předčasně využilo přes 45 milionů Američanů, více než v minulosti
Více než 45 milionů lidí ve Spojených státech před dnešními parlamentními volbami využilo možnosti odevzdat hlas předčasně. Uvedl to institut pro výzkum veřejného mínění US Election Project. Před čtyřmi lety takových voličů bylo asi 39 milionů, v roce 2014 jen 20,5 milionu. Američané dnes rozhodují o novém složení Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a ve 36 státech a třech teritoriích vybírají guvernéry.
Ve skoro všech amerických státech je možné odevzdat hlas buď ve volební místnosti, nebo ho poslat poštou před oficiálním termínem voleb, podmínky se ale v jednotlivých státech liší. To, že tímto způsobem odvolí velký počet lidí nemusí znamenat, že celková volební účast bude vysoká, píše agentura DPA. Chování voličů totiž změnila například pandemie covidu-19. Při volbách, které se konají v polovině funkčního období prezidenta, bývá tradičně nižší volební účast než při volbách, které jsou ve stejný termín jako ty prezidentské.
Možnosti odevzdat svůj před řádným termínem voleb využil mimo jiné i současný americký prezident Joe Biden, který hlasoval spolu s osmnáctiletou vnučkou Natalie už na konci října.
Ve Spojených státech má právo volit každý občan starší 18 let, voleb se mohou účastnit například i občané Portorika. Ve většině států nemohou volit vězni. Všichni ostatní se musejí před hlasováním registrovat na příslušném úřadu.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.