Američanům pomalu dochází zásoby zbrojních systémů pro Ukrajinu

Spojeným státům docházejí vysoce moderní zbraňové systémy a munice, které by mohly dodávat Ukrajině. S odvoláním na americké představitele obeznámené se situací o tom dnes informovala zpravodajská stanice CNN.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Nápor na zbrojní zásoby a schopnost amerického průmyslu dostát poptávce patří ke klíčovým problémům, s nimiž se potýká administrativa prezidenta Joea Bidena. USA posílají Ukrajině k jejímu boji proti ruské armádě zbraně za miliardy dolarů.

Jeden ze zdrojů řekl CNN, že po devíti měsících zásobování Kyjeva se zásoby tenčí a že existuje "konečné množství" nadbytečných zásob, které mohou USA poslat. Obavy panují zejména kolem toho, zda USA budou schopné dostát ukrajinským požadavkům na dělostřeleckou munici ráže 155 milimetrů a střel Stinger. Pochybnosti jsou i o dostatečně rychlé výrobě střel HARM, raket GLMRS pro systémy HIMARS a protitankových střel Javelin, byť USA výrobu těchto zbraní navýšily.

CNN upozorňuje, že po stažení z Afghánistánu a změně úkolů v Iráku USA poprvé po dvou desetiletích nejsou zapojeny do žádného konfliktu a nemají potřebu vyrábět množství munice. Připravenost USA k boji ale není ohrožena, protože zbraně posílané Ukrajině nepocházejí ze zásob určených k nepředvídatelnému zásahu americké armády.

Tenčící se zásoby jsou předmětem debaty na ministerstvu obrany. Zdroje uvádějí, že USA nedopustí, aby byla ohrožena jejich vlastní bojová připravenost, a každá zásilka Ukrajině se měří jejím důsledkem pro americké strategické rezervy a bojové plány.

Panují obavy, že americký průmysl nedokáže držet s poptávkou krok. Ani evropští spojenci nemohou dostát požadavkům ukrajinské armády, protože musejí zajistit zásobování svých vlastních jednotek. "Je to stále těžší. Mysleli jsme si, že ta válka skončí za několik dní, ale vidíme, že to mohou být roky. Jakmile se dodavatelské řetězce ztenčí, bude Západ těžko plnit požadavky," řekl Mike Quigley z výboru pro zvláštní informační služby Sněmovny reprezentantů.

Tiskový tajemník ministerstva obrany Patrick Ryder řekl, že USA budou Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude třeba. Podle něj žádná dodávka zbraní na Ukrajinu neohrozila bojovou připravenost USA.

Ministr obrany Lloyd Austin ve středu řekl, že vše, oč Ukrajina žádá, jsou bojové systémy. "Jsme připraveni je poskytnout," řekl s připomínkou, že se k dalším zbraňovým dodávkám zavázalo šest dalších států.

V září Pentagon oznámil, že chce Ukrajině dodat 806.000 dělostřeleckých nábojů ráže 155 milimetrů. Mark Cancian z Centra pro strategická a mezinárodní studia uvedl, že množství munice dodávané Ukrajině je v porovnání s výrobními kapacitami a zásobami USA relativně malé, ale v některých případech už se zásoby dostaly na minimální úroveň potřebnou pro zajištění výcviku a bojových plánů. "Klíčové je, jak velké riziko jsou USA ochotné přijmout," uvedl. Podle něj se blíží limitu zásoby houfnic ráže 155 milimetrů, jež je schopno dodávat více než 12 jiných států.

Náměstek působící v Pentagonu Colin Kahl řekl, že nepřipadá v úvahu, aby dodávky Ukrajině vytvořily tlak na zásoby v USA a u jejich spojenců. "Po mnoha desetiletích čelíme konvenční válce vysoké intenzity a vyvolává to tlak nejen na zúčastněné země, ale i na průmysl těch, které pomáhají. Ministr Austin se od začátku zaměřil na to, aby zajistil, že na sebe nevezmeme přehnané riziko," řekl Kahl.

Debata o odčerpávání zásob na Ukrajinu se vede v době, kdy Pentagon dokončuje rozpočtové plány pro tento fiskální rok. Armáda pravidelně navyšuje požadavky na své financování, administrativa v úterý poslala Kongresu žádost o dalších 37,7 miliardy dolarů (890 miliard Kč) na financování pomoci Ukrajině. Zahrnuje 21,7 miliardy dolarů pro Pentagon, který z nich má zčásti hradit nedostatek zbraní.

Nové poměry ve Sněmovně reprezentantů, v níž nyní budou mít většinu republikáni, mohou administrativě plány na pomoc Ukrajině zkomplikovat, uvádí CNN. Vůdce konzervativců Kevin McCarthy řekl, že republikáni nevydají Ukrajině bianko šek.

Témata: Armáda Ukrajina | USA

Zelenskyj navrhl výrazně přísnější strop na ruskou ropu než státy G7

26.11.2022 19:59 Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel,…

Sesuv půdy na italském ostrově Ischia nepřežila jedna osoba

26.11.2022 18:55 Aktualizováno Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se…

V Budapešti vyrazili demonstrovat učitelé,chtějí vyšší platy

26.11.2022 17:42 Tisíce učitelů, žáků, jejich rodičů a dalších lidí vyšly dnes do ulic maďarské metropole Budapešti…

Při ruském ostřelování ukrajinského Dnipra bylo zraněno 13 lidí

26.11.2022 16:59 Nejméně 13 lidí dnes utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Dnipro. S odvoláním…

Ukrajina a Rusko si vyměnily přes 20 zajatců

26.11.2022 14:31 Ukrajina a Rusko si dnes vyměnily dalších v součtu více než 20 zajatců. Podle kanceláře…

V Kyjevě jsou dál lidé bez proudu, Cherson má elektřinu poprvé od…

26.11.2022 12:25 V ukrajinské metropoli Kyjevě po ruských útocích z tohoto týdne k dnešnímu dopoledni zůstává bez…

V Sin-ťiangu, kde žijí Ujgurové, vypukly silné protesty kvůli covidovým…

26.11.2022 11:23 V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči…

Rusko nasadilo na Ukrajině střely, z nichž byly odstraněny jaderné hlavice

26.11.2022 09:01 Rusko zřejmě na Ukrajině nasadilo střely, z nichž odstranilo jaderné hlavice. Ve své pravidelné…

Hrozí nedostatek nafty, nejdůležitějšího paliva. Co by to znamenalo?

26.11.2022 08:50 Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní…

Univerzální vakcína proti chřipce má vzniknout ještě v této dekádě

26.11.2022 08:15 Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici…

Související:

Nejnovější