Americká ambasáda na Ukrajině se přesouvá. V Kyjevě ničí počítače

Spojené státy kvůli hrozbě ruské invaze na Ukrajinu zavírají svou ambasádu v Kyjevě a její operace přesouvají do Lvova na západě země. Dnes to oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Ukrajina, Kyjev

Na velvyslanectví v Kyjevě rovněž ničí počítače a ruší zabezpečené linky, čímž zařízení učiní nepoužitelným pro diplomatické účely, napsal list the Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na vyjádření nejmenovaných činitelů americké vlády a její interní dokumenty.

Blinken jako důvod pro přesun ambasády uvedl "dramatické přibývání ruských sil" na hranicích s Ukrajinou a bezprostřední hrozbu vpádu Ruska na Ukrajinu. "Ambasáda (po přesunu) zůstane otevřená a v kontaktu s ukrajinskou vládou," stojí v ministrově vyjádření. "Důrazně vyzýváme všechny americké občany, kteří jsou stále na Ukrajině, aby zemi okamžitě opustili," dodal.

Podle zdrojů WSJ se americká diplomacie snaží především zabránit tomu, aby v případě ruské invaze Moskva získala některé z utajovaných materiálů, které byly na ambasádě v Kyjevě. V neděli podle vnitřních dokumentů americké vlády dorazilo do USA 56 pracovníků zastupitelského úřadu společně s utajovanými dokumenty z velvyslanectví.

Americké velvyslanectví v Kyjevě již o víkendu uvedlo, že většina jeho diplomatů dostala příkaz opustit Ukrajinu. V zemi podle ní zůstala jen úzká skupina klíčových pracovníků.

Blinken v dnešním prohlášení uvedl, že USA stále zachovávají svůj "neochvějný závazek vůči ukrajinské suverenitě a územní celistvosti", k přesunu ambasády se podle něj rozhodly kvůli ochraně svých pracovníků v zahraničí. Spojené státy rovněž dál doufají v diplomatické řešení nynější krize. "Cesta diplomacie je stále dostupná, pokud se Rusko rozhodne vydat se po ní v dobré víře. Těšíme se na to, že se na ambasádu vrátí naši pracovníci, jakmile to podmínky dovolí," dodal.

Západní země v posledních dnech varují, že vpád Ruska na Ukrajinu může přijít každým dnem. Podle Pentagonu Moskva stále zvyšuje počty svých vojenských sil u ukrajinských hranic. "Je to armáda, která stále narůstá do síly, je stále více připravená," řekl dnes mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby.

Moskva popírá, že by chtěla svého souseda napadnout, a Západ obviňuje z hysterie.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian dnes řekl, že má Rusko připraveny "veškeré prvky" pro silnou invazi na Ukrajinu. V tuto chvíli ale podle něj nic nenaznačuje tomu, že se ruský prezident Vladimir Putin pro invazi již rozhodl.

Podobně se později vyjádřil i Kirby, finální rozhodnutí podle něj Putin ještě neučinil. Mluvčí americké diplomacie Ned Price řekl, že USA zaregistrovaly dnešní poznámky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, podle nějž Moskva stále nevyčerpala veškeré diplomatické možnosti, aby Západ přiměla k přijetí svých požadavků. Price však poznamenal, že Spojené státy od Ruska neviděly žádné reálné známky snah o zmírnění napětí.

Kirby rovněž označil za hluboce znepokojivou tichou podporu, kterou Rusku poskytuje v otázce Ukrajiny Čína. Postoj Pekingu "upřímně řešeno ještě více destabilizuje bezpečnostní situaci v Evropě", řekl mluvčí Pentagonu.

Oznámil rovněž, že americký ministr obrany Lloyd Austin se tento týden vydá do Evropy. Ve středu se zúčastní zasedání ministrů obrany zemí NATO v Bruselu, plánuje rovněž navštívit Polsko a Litvu, které s Ukrajinou sousedí. V těchto zemích se setká s vysokými činiteli i s americkými vojenskými silami, které tam sídlí. Plánuje rovněž setkání s ministry obrany třech pobaltských zemí.

Témata: Ukrajina | USA

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Další květnový útok na Kyjev nepřežil muž

28.05.2023 08:46 Nejméně jeden civilista nepřežil další ze série květnových ruských útoků na ukrajinskou metropoli…

Rusko si nepřeje Ukrajinu v NATO a EU. Kyjev ihned reagoval

27.05.2023 18:11 Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje…

Vučić už bude jen v čele Srbska, strana přijala jeho rezignaci

27.05.2023 16:42 Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí…

NATO vyzvalo Kosovo k deeskalaci, srbská armáda je dál ve stavu pohotovosti

27.05.2023 14:50 NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V…

Čínská provokace Tchaj-wanu. Průlivem propluly tři vojenské lodě

27.05.2023 10:53 Napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou, který si ostrov nárokuje, opět roste. Tchaj-pej v sobotu…

Protiofenziva může začít, uvedl ukrajinský činitel pro BBC

27.05.2023 09:40 Další vysoce postavený ukrajinský činitel promluvil o tom, v jaké fázi je očekáváná protiofenziva.…

Biden reagoval extrémně negativně, když se dozvěděl o přesunu jaderných…

27.05.2023 08:32 Americký prezident Joe Biden prozradil, že reagoval extrémně negativně na fakt, že se Rusko…

Související:

Nejnovější