Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes schválil možnost aplikace druhé posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech pro všechny osoby starší 50 let. U lidí nad 12 let další posilovací dávku, tedy celkově čtvrtou, schválil v případě, že mají narušený imunitní systém. Americká média poznamenaly, že se experti zatím zcela neshodují, zda další dávky proticovidových vakcín přináší výrazné navýšení imunity.
Podle rozhodnutí FDA je možné čtvrtou dávku aplikovat nejméně čtyři měsíce po předchozí injekci. Vědcům nicméně není dosud jasné, jak dlouho přetrvává ochrana po třetí dávce vakcíny a kdy je tedy nejlepší dostat čtvrtou.
FDA před dnešním rozhodnutím věc nekonzultovala se svým nezávislým panelem expertů jako v případě minulých obdobných rozhodnutí. Agentura AP to vysvětluje tím, že odborníci nejsou zcela jednotní v tom, kolik dat je potřeba k vyhodnocení prospěšnosti čtvrté dávky.
Izrael začal druhou posilovací injekci nabízet jako jedna z prvních zemí na světě a jeho data nenasvědčují, že by u mladších lidí bez dalších zdravotních komplikací výrazně posilovala ochranu před covidem-19. U osob nad 60 let přeočkovaných čtvrtou dávkou po nejméně čtyřech měsících bylo sice zlepšení patrné, nicméně nepříliš výrazné.
Pfizer původně žádal FDA o povolení čtvrté dávky pro osoby starší 65 let a firma ani FDA dnes nevysvětlily, proč byla nakonec věková hranice o 15 let snížena.
Šéf Pfizeru Albert Bourla v prohlášení uvedl, že firma pracuje na nové vakcíně, která by chránila nejen před nyní známými variantami koronaviru, ale "rovněž poskytla trvalejší (imunitní) odezvu". Vědci nyní testují některé vakcíny vyvinuté přímo proti vysoce nakažlivé variantě omikron, americký Národní ústav zdraví (NIH) nicméně nedávno zveřejnil výsledky studie na opicích, podle nichž specificky cílená očkovací látka neměla výrazně lepší ochranný efekt než původní vakcína.
Experti v USA v posledních dnech stále hlasitěji varují před subvariantou omikronu označovanou BA.2, která v některých evropských zemích způsobila nový nárůst incidence po poklesu poslední vlny. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dnes oznámilo, že podle jeho odhadů je nyní subvarianta zodpovědná za 55 procent všech nových nákaz v USA, asi o 15 procent víc než v polovině března. Počty nových případů se však ve Spojených státech nyní nezvyšují a drží se v průměru mírně nad 30.000 za den.
Dara Rolins hodně obětovala kariéře, ale to není hlavní důvod, proč se dočkala jen jediného potomka. Oblíbená slovenská zpěvačka se totiž svěřila, že svého času chtěla další dítě. Proč to tedy nevyšlo?
Právě v době, kdy je tématem budoucnost ČT a řeší se i otázka, zda do veřejnoprávní televize patří takové pořady, se objevila informace o zakoupení licence na další ročníky StarDance. Nyní se objevily podrobnosti o nově uzavřené smlouvě.
Americký prezident Donald Trump nenechal bez reakce středeční smutnou zprávu o úmrtí mediálního magnáta Teda Turnera. Zakladatele CNN označil za přítele a velikána televizní historie. Příležitosti zároveň využil, aby si do zmíněné zpravodajské televize rýpl.
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Agáta Hanychová úspěšně pokračuje v podcastovém projektu i po rozkolu s někdejší spolupracovnicí a kamarádkou Ornellou Koktovou. Nyní přiznala, že v pořadu chtěla přivítat další slavnou ženu ze šoubyznysu. Proč k setkání před kamerami nedojde?
První reakce z obou stran přicházejí na rozsudek v dalším soudním sporu mezi bývalými partnery Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem. Na jedné se slaví vítězství, na druhé se nevylučuje odvolání. Kauza tak možná bude pokračovat.
Českem už od minulého týdne hýbe kauza kolem rodiny Koktových. Pořádně jim zavařilo video, které nedopatřením uniklo na internet. Vyjádřit se musela i Alice Bendová, která příznivcům prozradila svůj pohled na věc.
V obchodech dnes může být více lidí, než bývá ve čtvrtek obvyklé. Důvod je prostý, zítřejší státní svátek totiž zásadně omezí jejich provoz. V supermarketech a větších prodejnách nakoupí lidé opět až o víkendu.
Svědectví z nedělní oslavy 95. narozenin Jiřiny Bohdalové přibývá, ačkoliv akce probíhala za zavřenými dveřmi. I běžní Češi se tak dozvídají, jak se slavily narozeniny jejich oblíbené herečky.
Dnes a zítra klesnou místy teploty pod 20 stupňů, ale nadcházející víkend bude zase jiný. Neděle bude dalším letním dnem, kdy maxima někde překročí hranici 25 °C. Zároveň hrozí další bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům.
Celý svět se v uplynulém týdnu přesvědčil o tom, jak blízcí si stále jsou Britové a Američané. Král Karel III. zavítal i s manželkou Camillou do Spojených států amerických. Teď už víme, jak si návštěvu v zámoří užili.