Americké ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo zprávu o důvodech prohlídky Trumpova sídla

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes zveřejnilo zprávu, kterou Federální úřad pro vyšetřování (FBI) odůvodnil žádost o nedávnou domovní prohlídku ve floridském sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Většina textu je ale začerněná, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Donald Trump

Dokument nicmémě obsahuje detaily o vyšetřování Trumpa, který je podezřelý, že odvezl do svého soukromého sídla tajné spisy a nechal si je i poté, co odešel z Bílého domu.

"Vláda vede kriminální vyšetřování nezákonného přemístění a skladování tajných dokumentů v nepovolených prostorech," stojí ve zprávě.

Vyšetřování iniciovala únorová zpráva amerického národního archivu ministerstvu spravedlnosti o tom, že instituce obdržela 15 krabic s dokumenty, které se nacházely v Trumpově rezidenci Mar-a-Lago. V nich bylo skoro 200 tajných spisů, z nichž polovina s označením tajné a velmi tajné. Podle vyšetřovatelů se dalo předpokládat, že obsahovaly tajné informace o americké obraně.

Většina odtajněného dokumentu FBI, který má 38 stránek, je začerněna. Soud to povolil, aby nepoškodil vyšetřování. Ministerstvo spravedlnosti se totiž obávalo, že zveřejnění všech informací by mohlo vést k prozrazení totožnosti některých svědků a k jejich zastrašování. "A jak dodal soud, tyto obavy nejsou v tomto případě, jen hypotetické," dodalo ministerstvo. Dokument mimo jiné obsahuje i dopis Trumpova advokáta, kde se proti vyšetřován ohrazuje.

Zveřejněná zpráva vyšetřovatele sloužila jako podklad pro žádost o domovní prohlídku. Neobsahuje tedy informace o srpnové domovní prohlídce a o dalším vyšetřování. Federální soudce ji nechal zveřejnit kvůli nebývalému zájmu o kauzu.

Prohlídka podle vyšetřovatelů měla pomoci určit, zda tajné dokumenty opustily Bílý dům a byly skladovány v místech, kde to není povolené, zjistit, zda se v Mar-a-Lago nenacházejí další tajné dokumenty, a odhalit osoby, které s dokumenty manipulovaly. Během prohlídky FBI zabavila další krabice, kde podle předchozích informací vyšetřovatelé rovněž nalezli spisy s některým stupněm utajení.

Americké ministerstvo spravedlnosti prošetřuje možné porušení tří zákonů, mimo jiné zákona o špionáži, který zakazuje držení informací o národní obraně, a také zákona o zatajování, ničení nebo falšování záznamů s úmyslem mařit vyšetřování.

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 05:28 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Při protestech v Íránu už podle aktivistů zemřelo 92 lidí

02.10.2022 21:21 Aktualizováno Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Britové pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

02.10.2022 20:42 Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody…

Bulharsko volilo parlament. Podle exit pollu vede konzervativní GERB

02.10.2022 19:57 Aktualizováno V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana…

Brazilci si volí prezidenta, v průzkumech vede soupeř současné hlavy státu

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Putin má nejméně tři dvojníky, prohlásil šéf ukrajinské zpravodajské služby

02.10.2022 19:05 Ruský prezident Vladimir Putin má nejméně tři dvojníky, řekl podle agentury Unian šéf ukrajinské…

Stoltenberg volá po další podpoře Ukrajiny, Macron chce sankce

02.10.2022 18:53 Aktualizováno Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

V Izjumu bylo mučení vojáků i civilistů okupanty běžné, zjistila AP

02.10.2022 17:53 V ukrajinském Izjumu bylo během šesti měsíců ruské okupace mučení naprosto běžnou praktikou, která…

Britský král Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Související:

Nejnovější