Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley serveru Defense One, podle kterého tak chmurně okomentoval cíle a ambice politiků, diplomatů a vedoucích představitelů obrany od Washingtonu po Kyjev.
"(Ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj mnohokrát veřejně prohlásil, že ukrajinským cílem je vykopnout každého Rusa z Ruskem okupované Ukrajiny. A to je významný vojenský úkol. Velmi, velmi obtížný vojenský úkol," řekl nejvýše postavený americký generál. "Neříkám, že to nejde. Jen říkám, že je to velmi obtížný úkol. Ale je to jejich cíl. Určitě na to mají právo, je to jejich země. A oni zde mají morální převahu," dodal.
Rusko nicméně "selhalo" strategicky, operačně a "nyní selhává i takticky", uvedl Milley. Ruské síly podle něj "dostávají na frak" od ukrajinských jednotek, což je částečně způsobeno špatným výcvikem a taktikou lidských vln.
Podle Milleyho zatím není politická vůle, aby Spojené státy Ukrajině dodaly balistické střely ATACMS. USA jich mají "relativně málo" a také se trochu přeceňuje, co dovedou, řekl Milley, podle kterého existují lepší systémy pro Ukrajinu a Spojené státy momentálně zkoumají tyto možnosti.
Bývalý velitel amerických sil v Evropě, penzionovaný generál Ben Hodges, uvedl, že se mu nezamlouvá odůvodnění, proč Spojené státy Ukrajině neposkytnou balistické střely ATACMS. "Vzhledem k talentu lidí, kteří se na tom podílejí, mě překvapuje, jak nesouvislé jsou tyto výmluvy," řekl Hodges.
Podle něj Ukrajinci potřebují být schopni zasáhnout velitelství ruské Černomořské flotily na Krymském poloostrově. "Z Oděsy do Sevastopolu je to přesně 300 kilometrů. Takže byste mohli spustit ATACMS hned teď," řekl Hodges. Ukrajinci sice zasáhli zařízení na Krymu pomocí bezpilotních letounů, ale tyto údery byly spíše ojedinělé.
Skutečný důvod, proč se Bidenova administrativa zdráhá vyslat na Ukrajinu ATACMS, vychází z přetrvávajících obav z eskalace konfliktu. Serveru to pod podmínkou anonymity řekl bývalý vysoce postavený americký diplomatický úředník, který se zabýval rusko-ukrajinskými otázkami.
"Problémem administrativy vždy bylo, že nechtějí, aby Ukrajinci používali cokoli, co jim poskytneme, proti ruským cílům a Rusku ze strachu z eskalace. Ukrajinci byli vždy velmi spolehliví a plnili veškeré podmínky, které jsme jim stanovili pro vybavení, které jim poskytujeme," uvedl. "Zabraňujeme ale eskalaci, nebo podporujeme ruskou eskalaci?" dodal.
Bývalý úředník označil ATACMS za důležitou součást případných jednání o příměří. "Mít systémy s delším dosahem, které by mohly ohrozit cenné ruské cíle, by bylo odstrašujícím prostředkem proti případné obnovené agresi, pokud by bylo v nadcházejících měsících uzavřeno nějaké oboustranně přijatelné příměří," řekl.
Kdo bude Česko reprezentovat na Oscarech? Výběr kandidáta pokračuje. Akademici původně vybírali z deseti snímků a počet již zúžili na polovinu. Informovala o tom Česká filmová a televizní akademie.
Uplynulo v pondělí již patnáct let od okamžiku, který změnil Agátě Hanychové život. Tehdy ji všichni znali jako rebelku ze stránek bulvárních médií. Jenže v létě 2011 se začal psát docela jiný životní příběh.
Poslanec Filip Turek (Motoristé) je přesvědčen, že červencovou dopravní nehodu v centru Prahy nezavinil, což by podle jeho slov mělo prokázat i probíhající vyšetřování. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn.
Ani vrcholní čeští politici se v létě neobejdou bez dovolené. Volno si momentálně užívá například prezident Petr Pavel. Oficiálně je tajemstvím, kde hlava státu tráví čas. Na sociálních sítích se nicméně objevila fotografie, která leccos odhaluje.
Taťána Kuchařová na sebe nechtěně opět upozornila, když se v Plzni dostala do hledáčku místních městských policistů. Dokonce na nějaký čas ztratila přehled o svém automobilu. Co se přesně stalo?
Tropické počasí bude v následujících hodinách trápit především jižní Moravu. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové zároveň avizují, že již o víkendu by se horké počasí mělo vrátit i na další místa v republice.
Helena Vondráčková obětovala život kariéře v hudebním průmyslu, ale i osudové lásky se nakonec dočkala, když se potkala s Martinem Michalem. Manžel populární zpěvačky si na ni v okamžiku, kdy přeskočila jiskra, myslel už dlouho.
Důchody se v rámci pravidelné a automatické valorizace budou zvyšovat i v úvodu příštího kalendářního roku. Valorizační oznámení už ale nemusíte nutně dostat do schránky. Pokud ho člověk chce mít na papíře, může si o něj požádat.
StarDance se vrátí na televizní obrazovky až na podzim, ale do budov České televize se vrátila již v těchto horkých letních dnech. Soutěžící totiž začali trénovat vystoupení, která předvedou statisícům diváků na tanečním parketu.
Populární zpěvačka a herečka Ariana Grande oznámila, že po skončení svého probíhajícího turné Eternal Sunshine Tour hodlá na neurčito opustit záři reflektorů.
Britský zpěvák Rod Stewart musel pouhých několik hodin před plánovaným začátkem odvolat své vystoupení v kanadském Niagarském vodopádu. Jednasedmdesátiletý interpret se na místo v kasinu Fallsview Casino Resort nemohl dopravit kvůli technické závadě na podvozku letadla, která znemožnila let.
Na jubilejním koncertě uspořádaném k nedožitým šedesátým narozeninám Ivety Bartošové se mezi hosty objevila také zpěvačka Leona Machálková. Ta při této příležitosti sdílela své vzpomínky na společně strávené chvíle i na to, jak na svou kolegyni nahlíží s odstupem let. Podle Machálkové je velmi pozitivní, že skladby Bartošové z rádií nevymizely a stále oslovují široké spektrum posluchačů.