Americký prezident Biden se nakazil koronavirem

Americký prezident Joe Biden má pozitivní test na covid-19. Podle agentury Reuters má velmi mírné příznaky, konkrétně suchý kašel a únavu. Samotný prezident později ve videu zveřejněném na twitteru potvrdil, že se cítí dobře. Biden začal užívat lék paxlovid a bude nyní "všechny své povinnosti" plnit z izolace, dokud nebude mít negativní test.

Joe Biden

Zdravotníci z Bílého domu budou informovat blízké kontakty devětasedmdesátiletého prezidenta včetně zákonodárců, kteří s ním ve středu cestovali, uvedla Bidenova mluvčí Karin Jeanová-Pierrová.

Biden je proti nemoci plně očkovaný, čtvrtou posilovací dávku dostal v letos v březnu. Prezidentův lékař Kevin O'Connor řekl, že očekává jeho rychlé uzdravení. Bílý dům nespecifikoval, jakou variantu koronaviru Biden má, nejdominantnější v USA je nicméně nyní podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) subvarianta omikronu BA.5.

"Schůzek, které měl prezident na dnešek v Bílém domě naplánované, se bude účastnit prostřednictvím telefonu a Zoomu," uvedla Jeanová-Pierrová.

Biden v dnešním videu trvajícím 21 sekund řekl, že se cítí dobře. Dodal, že má "spoustu práce" a bude pokračovat v plnění svých povinností. Potvrdil také, že má jen mírné příznaky covidu-19.

Koordinátor protiepidemických kroků v Bílém domě Ashish Jha upřesnil, že prezident bude v izolaci pět dní a veřejných akcí se bude opět účastnit, jakmile bude mít negativní test na covid.

Jha řekl, že Bidenovi se dýchá dobře a hladinu kyslíku má normální. Experti přitom očekávají, že mírné příznaky bude mít i nadále. Riziko vážného onemocnění u něj prý dramaticky snížila skutečnost, že už má dvě posilující dávky vakcíny. Pracovat a telefonovat se spolupracovníky bude ze své rezidence.

Americká první dáma Jill Bidenová má test negativní a bude se nadále plně věnovat svému programu. Negativní test dnes měl také americký ministr zahraničí Antony Blinken, který se s prezidentem naposledy sešel v úterý, sdělil Blinkenův úřad.

Britský premiér Boris Johnson Bidenovi skrze svého mluvčího popřál "vše dobré a brzké uzdravení".

Bidenovi se až do této chvíle koronavirus vyhýbal, a to navzdory tomu, že jím onemocněla jeho viceprezidentka Kamala Harrisová, členové americké vlády i zaměstnanci Bílého domu.

Covidem-19 onemocněl i Bidenův předchůdce Donald Trump v říjnu 2020, tedy v době, kdy vakcíny proti covidu-19 ještě nebyly schválené zdravotnickými úřady a způsoby léčby byly omezené a méně pokročilé. Trump tehdy podstoupil experimentální léčbu protilátkami a steroidy a strávil tři dny ve vojenské nemocnici Waltera Reeda.

Počet nově pozitivně testovaných i hospitalizovaných s covidem-19 v USA má stejně jako ve zbytku světa zvyšující se tendenci. Ve zhruba 330milionové zemi přibylo za poslední den podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) asi 160.000 tisíc nových případů covidu-19. Téměř 68 procent americké populace má dokončené očkování.

Největší přírůstky oproti datu před dvěma týdny zaznamenaly jižní státy Alabama (o 39 procent více), Louisiana (o 44 procent více) a Oklahoma (o 53 procent více).

Soud v USA nařídil upravit a zveřejnit dokumenty o prohledání Trumpova…

18.08.2022 21:55 Soud ve West Palm Beach na Floridě dnes nařídil ministerstvu spravedlnosti, aby do poledne 25.…

OSN musí podle Zelenského zajistit ochranu Záporožské jaderné elektrárny

18.08.2022 20:44 Aktualizováno Organizace spojených národů musí zajistit bezpečnost ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny a…

Bouře v Rakousku má pět obětí včetně dvou dětí

18.08.2022 20:31 Aktualizováno Prudké bouře si dnes v Rakousku vyžádaly nejméně pět lidských životů. V jihorakouské spolkové zemi…

Na Charkov opět padaly rakety, zabily 17 osob

18.08.2022 19:59 Aktualizováno Počet civilních obětí ruských raketových útoků z noci a rána na druhé největší ukrajinské město…

Stojíme po boku Ukrajiny, řekl Erdogan po schůzce se Zelenským

18.08.2022 19:42 Aktualizováno Turecko stojí po boku Ukrajiny, řekl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po setkání s…

Chorvatsko investuje desítky milionů eur do zajištění zásobování plynem

18.08.2022 19:11 Chorvatsko investuje 180 milionů eur (4,4 miliardy Kč) do zásobování plynem. Vybuduje nový plynovod…

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

18.08.2022 18:57 Letošní požáry zničily v Evropské unii 700.000 hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla…

Rusko a Ukrajina se obviňují z přípravy provokace v Záporožské elektrárně

18.08.2022 18:52 Aktualizováno Moskva dnes obvinila Kyjev, že chce v pátek podniknout rozsáhlou provokaci v Záporožské jaderné…

Rusko tvrdí, že dál jedná s USA o výměně vězněné basketbalistky

18.08.2022 17:43 Moskva a Washington pokračují v neveřejných diplomatických jednáních o výměně vězňů, jejíž součástí…

Scholz při hovoru s izraelským premiérem odsoudil Abbásův výrok o…

18.08.2022 16:56 Německý kancléř Olaf Scholz dnes v telefonátu s izraelským premiérem Jairem Lapidem znovu odsoudil…

Související:

Nejnovější