Americký úřad omezil povolení pro covidovou vakcínu od firmy J&J

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek omezil povolení udělené vakcíně proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J) kvůli riziku vzniku krevních sraženin po aplikaci látky. Kvůli velmi vzácnému vedlejšímu účinku nyní FDA doporučuje aplikaci vakcíny jen dospělým osobám, pro něž jsou jiné vakcíny nedostupné nebo medicínsky nevhodné, nebo pokud ostatní preparáty sami odmítají. Americké úřady již řadu měsíců doporučovaly očkování jinými látkami.

Ilustrační foto

FDA se ke kroku rozhodl kvůli celkem 60 případům, v nichž se u pacientů po aplikaci látky objevily krevní sraženiny. U devíti z nich vedly až k úmrtí. Vakcínu nicméně dostaly v USA miliony lidí.

"Pokud je tu alternativa, která se zdá být podobně účinná v předcházení těžkého onemocnění covidu-19, tak bychom byli raději, kdyby si lidé zvolili tu," řekl Peter Marks, který vede oddělení FDA zabývající se očkovacími látkami.

Dodal však, že se případné vzácné zdravotní problémy objevují v prvních dvou týdnech po naočkování. "Takže pokud jste vakcínu dostali před šesti měsíci, můžete dnes večer v klidu spát s vědomím, že už to není problém," řekl.

U vakcíny od firmy J&J se v začátcích pandemie doufalo, že by mohla být zásadním nástrojem pro boj s koronavirem, jelikož byla původně jen jednodávková a její skladování bylo jednodušší než u dvoudávkových vakcín typu mRNA, které vyvinuly firmy Pfizer/BioNTech a Moderna.

Vakcína se však ukázala být méně účinná a brzy po jejím nasazení se začaly objevovat zprávy o možných vedlejších účincích, kvůli nimž americké úřady na čas očkování vakcínou pozastavily. Loni v prosinci pak americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) plošně doporučilo používání jiných vakcín.

Firma J&J se rovněž potýkala v začátcích výroby s problémy při výrobě v jedné ze svých továren v Baltimoru, kvůli čemuž musela dovážet miliony dávek do USA ze zahraničí.

Kromě rizika vzniku krevních sraženin se u vakcíny firmy J&J hovořilo rovněž o nebezpečí vzniku velmi vzácného neurologického onemocnění zvaného Guillain-Barrého syndrom (GBS), který způsobuje až ochrnutí svalstva.

V USA dostalo vakcínu od firmy J&J asi 17 milionů lidí, zatímco očkovacími látkami typu mRNA bylo naočkováno přes 200 milionů Američanů. V ČR se podalo necelých 413.000 injekcí s vakcínou J&J. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nadále očkování touto látkou umožňuje, na svých stránkách pouze upozorňuje na možnost vzniku krevních sraženin jako na velmi vzácný vedlejší účinek.

Část ruských vědců maří kolegům schvalujícím válku šanci dostat se do…

27.05.2022 21:51 Část ruských akademiků se snaží zabránit tomu, aby byli do Ruské akademie věd zvoleni ti kolegové,…

Johnson po skandálu s večírky zmírnil etický kodex pro členy kabinetu

27.05.2022 21:50 Aktualizováno Britský premiér Boris Johnson zmírnil etický kodex, kterým by se měli řídit členové jeho kabinetu,…

V Litvě se má konat konference, jejímž tématem je zbavení Putina moci

27.05.2022 20:29 Aktualizováno Kritici ruského prezidenta Vladimira Putina, bývalí vrcholní politici, odborníci, novináři či…

Vedení texaské policie připustilo, že policisté dlouho otáleli se zásahem…

27.05.2022 19:57 Vedení texaské policie dnes po třech dnech sílící kritiky připustilo, že policisté udělali špatné…

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Aktualizováno Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Trump neuspěl se snahou přerušit vyšetřování své firmy newyorskou…

27.05.2022 18:50 Americký federální soud dnes zamítl žalobu exprezidenta Donalda Trumpa, jíž se snažil dosáhnout…

Rusko nepřeruší dodávky plynu do Rakouska, řekl Nehammer po konfrontaci s…

27.05.2022 18:00 Rusko bude nadále v plné míře dodávat plyn do Rakouska, řekl rakouský kancléř Karl Nehammer po…

V USA sílí kritika policie, jak přibývají zprávy o zásahu proti střelci z…

27.05.2022 16:11 Aktualizováno Bezpečnostní složky v Texasu čelí sílící kritice a otázkám kvůli způsobu, jakým v úterý zasahovaly…

Válka na Ukrajině vyhnala asi 12 milionů lidí, uvedl Zelenskyj

27.05.2022 15:48 Aktualizováno Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi…

Jednání Turecka, Finska a Švédska o NATO výrazně nepokročila

27.05.2022 15:36 Aktualizováno Středeční jednání mezi Tureckem, Finskem a Švédskem o rozšíření NATO neudělala žádný výraznější…

Související:

Nejnovější