Američtí ministři se sešli se Zelenským, slíbili Ukrajině další pomoc

Ministři zahraničí a obrany Spojených států Antony Blinken a Lloyd Austin při nedělní návštěvě Kyjeva slíbili Ukrajině přímou a nepřímou pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč) a postupný návrat amerických diplomatů do země. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele.

Antony Blinken

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války, již Rusko rozpoutalo koncem února. V Kyjevě se sešli s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími vysokými ukrajinskými představiteli. O návštěvě v neděli bez dalších podrobností informoval poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč; dnes ji potvrdila i americká strana.

Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí na Ukrajinu, která začala 24. února, a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Příští týden se diplomaté USA chystají obnovit své "denní cesty" přes hranici do Lvova a urychlovány jsou plány na návrat do kyjevské mise, prohlásil podle Reuters nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí. "Osobní kontakt je nenahraditelný, a pak je v návratu do země také jistá symbolika," dodal.

Zmíněný představitel také řekl, že americký prezident Joe Biden oficiálně jmenuje nynější americkou velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou velvyslankyní na Ukrajině. Tato funkce nebyla více než dva roky obsazená, poznamenala agentura Reuters.

Blinken a Austin rovněž Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši více než 322 milionů dolarů. "Poskytne podporu, kterou Ukrajina potřebuje, zvlášť pro boj na Donbase," podotkl americký činitel. "Tato podpora také pomůže ukrajinským ozbrojeným silám v přechodu k vyspělejším zbrojním a protivzdušným systémům," dodal.

Téměř 400 milionů dolarů americké vojenské pomoci má připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.

Blinken: Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná

Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná, prohlásil dnes po návštěvě Kyjeva americký ministr zahraničí Antony Blinken. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Šéf americké diplomacie navštívil ukrajinskou metropoli společně s ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem.

Podle dřívějších informací Reuters slíbili Ukrajině a dalším zemím v regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard Kč) a oznámili postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s americkými ministry poděkoval Spojeným státům za "bezprecedentní" pomoc.

"Rusko se snažilo v rámci svého cíle odebrat (Ukrajině) suverenitu, vzít jí nezávislost. To se nepovedlo," řekl dnes Blinken podle stanice CNN na tiskové konferenci uspořádané poblíž polsko-ukrajinských hranic. "Nevíme, jak se bude tato válka dál vyvíjet, ale víme, že suverénní nezávislá Ukrajina bude existovat mnohem déle, než bude na scéně (ruský prezident) Vladimir Putin," prohlásil dále Blinken.

Ministr obrany Austin podle Reuters řekl, že povaha boje na Ukrajině se vyvinula tak, že tato země nyní potřebuje zbraně dlouhého dosahu. "Zdůrazňují potřebu tanků. A my děláme vše, co je v našich silách, abychom jim poskytli takový typ podpory, typ dělostřelectva a munice, které budou v této fázi boje účinné," citovala CNN Austina.

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války, kterou Rusko rozpoutalo koncem února.

Oba američtí představitelé uvedli, že skutečnost, že mohli přijet do Kyjeva, je důkazem houževnatosti Ukrajiny, která minulý měsíc donutila Moskvu upustit od útoku na hlavní město, píše Reuters. Slíbili rovněž další pomoc při odrážení ruských jednotek, které se nyní pokoušejí o postup na východě země. "Co jste dokázali při odražení Rusů v bitvě o Kyjev je mimořádné a upřímně řečeno inspirující pro zbytek světa," řekl Austin.

Dvojice ministrů podle agentur cestovala nejprve do Polska, odkud pak vlakem pokračovala do Kyjeva. Se Zelenským a dalšími ukrajinskými představiteli se setkali v neděli. Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši přibližně 322 milionů dolarů, píše AP. Zbytek z přislíbených 713 milionů dolarů americké vojenské pomoci má podle agentur připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.

Američtí diplomaté se vrátí na Ukrajinu od příštího týdne, uvedl později Blinken. "Poté začnou hledat způsob, jak skutečně otevřít samotné velvyslanectví v Kyjevě. Myslím, že to potrvá několik týdnů," dodal Blinken. Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Nyní se vrátí nejprve do Lvova. Blinken rovněž potvrdil dřívější informaci, že americký prezident Joe Biden se chystá jmenovat velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou šéfkou diplomatické mise na Ukrajině.

Zelenskyj po setkání s Blinkenem a Austinem ocenil dosavadní pomoc USA. "Vidíme to. Cítíme to," uvedl podle prohlášení na prezidentských webových stránkách. S delegací projednal aktuální priority pro svou zemi - obrannou pomoc, finanční podporu, bezpečnostní záruky pro Ukrajinu a posílení sankcí proti Rusku, píše se v prohlášení. Zelenskyj konstatoval, že dosud poskytnutá podpora USA ve výši 3,4 miliardy dolarů (přes 77 miliard korun) je nejvyšším příspěvkem k posílení ukrajinské obranyschopnosti.

Cílem výpravy amerických ministrů, která byla podle AP "zahalená tajemstvím", bylo vyjádřit podporu Ukrajině. Cesta rovněž zdůraznila posun v konfliktu poté, co ukrajinské síly, vyzbrojené mnoha zbraněmi ze Západu, úspěšně odrazily ruský útok na Kyjev, napsal Reuters.

Rusko popírá, že by mělo v úmyslu svrhnout ukrajinskou vládu. Západní země tvrdí, že to bylo jeho cílem od samého počátku, ale tváří v tvář ukrajinskému odporu neuspělo, píše Reuters a připomíná, že ještě před několika týdny byl Kyjev frontovým městem a na jeho okraji se shromažďovaly desetitisíce ruských vojáků. Dnes jsou nejbližší ruské jednotky stovky kilometrů daleko, do metropole se vrací normální život, postupně ji navštěvují západní představitelé a země v ní znovu otevírají svá velvyslanectví.

Rusko mezitím zaslalo Spojeným státům nótu požadující zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu, informovala dnes agentura TASS. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov podle ní prohlásil, že zbrojní dodávky Kyjevu nepřispívají k nalezení diplomatického řešení a řešení situace. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února, agresi označuje za "zvláštní vojenskou operaci".

Na hranicích Česka s Německem budou pokračovat hraniční kontroly

04.12.2023 15:37 Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a…

Izraelci podnikli přes noc asi 200 úderů proti Hamásu v Gaze

04.12.2023 12:46 Izraelská armáda přes noc podnikla údery proti zhruba dvěma stovkám cílů v Pásmu Gazy, zatímco po…

Válka na Ukrajině se nachází v nové fázi. Rusové útočili drony

04.12.2023 09:22 Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu…

Ukrajina oznámila, že Rusko přišlo od začátku invaze o 332 040 vojáků

03.12.2023 21:25 Ukrajina v neděli oznámila, že Rusko přišlo od začátku invaze 24. února 2022 až dosud o 332 040…

Izraelské útoky v Pásmu Gazy si vyžádaly přes 15 000 mrtvých a 40 000…

03.12.2023 15:50 Izraelské útoky v Pásmu Gazy si vyžádaly více než 15 000 mrtvých a dalších více než 40 000 lidí…

Islámský útočník v Paříži zabil turistu a další dva zranil

03.12.2023 11:41 V sobotu došlo v centru Paříže k útoku, při němž islámský útočník zabil turistu a další dva zranil.…

První dáma Ukrajiny Zelenská nechce, aby byl její manžel znovu prezidentem

03.12.2023 10:57 První dáma Ukrajiny Olena Zelenská pro britský týdeník Economist uvedla, že nechce, aby byl její…

Macron tvrdí, že izraelský cíl zlikvidovat Hamás může skončit desetiletou…

03.12.2023 09:06 Francouzský prezident Emmanuel Macron v sobotu varoval, že izraelský cíl zlikvidovat palestinskou…

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Související:

Nejnovější