Analytici EU: Výsledek voleb je překvapením, mohou zlepšit pozici Česka

Pokud z parlamentních voleb v České republice vzejde v souladu s očekáváním vláda složená z koalic Spolu a Pirátů se Starosty, může to zlepšit pozici České republiky v Evropské unii. Proevropštější kabinet by zároveň mohl přinést změnu poměrů do Visegrádské skupiny (V4) a lépe vyvážit euroskeptický přístup Polska a Maďarska. Soudí tak bruselští analytici, které dnes oslovila ČTK.

EU (Evropská Unie)

Experti působící v sídle unijních institucí se shodují, že výrazná většina 108 parlamentních hlasů pro opozici je překvapivým výsledkem. Vznik vlády obou koalic by sice podle nich byl logickým vyústěním voleb, avšak její sestavení nepovažují zdaleka za samozřejmé ani jednoduché.

"Když jste v opozici, je velmi snadné shodnout se na nepříteli. Když se ale musíte podělit o moc, programy vám to mohou zkomplikovat," řekl ČTK politolog Jean-Michel De Waele z bruselské univerzity ULB. Zejména některé programové rozdíly mezi konzervativní ODS a liberálními Piráty mohou podle něj vést k dlouhým vyjednáváním. Navíc ani není jasné, zda a kdy dostane šéf občanských demokratů šanci vládu sestavit.

Stejně jako De Waele vidí v případné vládě koalic zlepšení české pozice v evropské sedmadvacítce i Paul Butcher z bruselského think-tanku European Policy Centre (EPC). "Očekávám, že nová vláda bude konstruktivnější a ochotnější spolupracovat s partnery z celé Evropy. To podle mě zlepší pozici České republiky mezi ostatními evropskými zeměmi, zvláště v Evropské radě," soudí Butcher. Na druhou stranu neočekává, že by se kvůli rozdílnému přístupu ODS a ostatních stran vláda do evropských témat pouštěla jako do své hlavní priority.

Nový kabinet zato může podle něj částečně změnit poměry ve Visegrádské skupině. Česko se nyní může zařadit po boku Slovenska mezi "liberální evropský mainstream" a lépe vyvážit protievropskou politiku Polska a Maďarska, uvedl Butcher. Maďarský premiér Viktor Orbán je spojencem dosavadního českého premiéra Andreje Babiše, jehož podpořil i v předvolební kampani.

"Mohlo by to pomoci předejít evropské izolaci Visegrádské skupiny a usnadnit konstruktivní dialog," myslí si Butcher. Do V4 patří Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Výsledek voleb v České republice lze podle něj číst i jako součást celoevropského trendu návratu voličů k tradičnějším stranám po vlně úspěchu populistů, mezi něž řadí i Babiše. K tomuto trendu v Evropě i Česku podle Butchera zjevně přispěla i covidová krize.

Podle De Waeleho je důležitým poselstvím voleb v Česku to, že z Poslanecké sněmovny vypadly čistě levicové strany. Sociální demokraté i komunisté podle něj částečně doplatili na přímé i nepřímé vládní spojení s Babišem, který jim odčerpal část voličů. Nemyslí si však, že by bylo výsledkem úbytku levicových voličů v Česku.

"Nejsou to tradiční levicové strany, jsou velmi klientelistické a nacionalistické. Pro progresivní levicové voliče, mezi nimiž mám v Česku přátele, bylo nemožné tyto strany volit," dodal De Waele.

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů

18.10.2021 08:26 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4056 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to…

Orbánovým vyzyvatelem má být konzervativní starosta Márki-Zay

17.10.2021 21:43 Aktualizováno Vyzyvatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude…

Zelení formálně schválili mandát na koaliční rozhovory o německé vládě

17.10.2021 19:43 Němečtí Zelení dnes na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání…

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici

17.10.2021 19:17 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

Konec aktivity sopky, jež měsíc chrlí lávu na La Palmě, není v dohledu

17.10.2021 17:10 Konec činnosti sopky na kanárském ostrově La Palma je zatím v nedohlednu. Řekl to dnes premiér…

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

17.10.2021 16:11 V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom dnes stanice BBC.…

Volskwagen pozval na setkání manažerů šéfa konkurenční Tesly Muska

17.10.2021 14:55 Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk o víkendu prostřednictvím videohovoru oslovil…

Úřady zveřejnily jméno muže, který je podezřelý z vraždy poslance Amesse

17.10.2021 12:57 Aktualizováno Britská média s odvoláním na úřady zveřejnila jméno muže vyšetřovaného v souvislosti s páteční…

Rusko eviduje rekordních 34 303 případů nákazy, obětí ubylo

17.10.2021 11:21 Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34.303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší…

Zástupce Evropské komise varoval před energetickou chudobou v Evropě

17.10.2021 10:56 Evropský komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit varoval, že prudký vzestup cen…

Související:

Nejnovější

reklama