Hlavním problémem českého stavebnictví zůstává nedostatek pracovních sil. Situace na ukrajinsko-ruské hranici může nedostatek nenahraditelných zahraničních dělníků prohloubit. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.
Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku loni v prosinci zrychlila meziroční růst na 8,1 procenta z listopadových dvou procent.
Expert na stavebnictví a realitní trh z poradenské společnosti KPMG Pavel Dolák upozornil, že ani rok 2021 nebyl výjimkou v poklesu zaměstnanců ve stavebnictví. "Od roku 2010 opustilo obor více než 50.000 zaměstnanců, tedy přibližně každý pátý. Přitom vzrostl počet stavebních povolení, dokonce nejvíce za posledních devět let. A orientační hodnota nově povolených staveb je rekordní. Jenže je nebude mít kdo stavět, pokud se do oboru nevrátí zahraniční či domácí pracovníci,“ uvedl Dolák.
"Kritický nedostatek pracovních sil ale letos významně přebije růst cen a nedostupnost stavebních materiálů. Tyto problémy se neomezují jen na Česko, situace v sousedních zemích je velmi podobná," doplnil Dolák. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že krizi pracovních sil by dále prohloubila případná ruská invaze na Ukrajinu, která může vést k dodatečnému odlivu ukrajinských pracovníků ze stavebnictví.
Podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera byl celý loňský rok ve znamení výrazného útlumu stavební produkce. "Loni vzrostla pouze o 1,4 procenta, navíc po poklesu o zhruba pět procent v roce 2020. Stavebnictví tak stále patří mezi koronavirovou pandemií nejvíce zasažená odvětví ekonomiky," uvedl Gürtler.
Úřady v prosinci vydaly 7919 stavebních povolení a jejich počet se tak meziměsíčně zvýšil o 6,4 procenta. Meziroční růst dosáhl 8,3 procenta a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 52,8 procenta.
"S ustupujícími pandemickými omezeními a se snižující se nejistotou by již letošek mohl přinést významnější oživení stavební výroby. Pozitivní signálem by mohly být i první známky zmírňujících se problému s dodávkami vstupů v průmyslu," doplnil Gürtler.
Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček upozornil, že stavebnictví po obřím propadu v roce 2020 rostlo minulý rok jen mírně. "V loňském roce bylo dokončeno 34.641 bytů, což bylo o 229 více než o rok dříve. Bohužel jsme se však nevrátili na úroveň před pandemií, kdy v roce 2019 bylo dokončeno 36.406 bytů. Nedostatek bytů na realitním trhu vede k vysokému růstu cen, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení," uvedl Křeček.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že se blíží trvalé řešení, které by vedlo k ukončení války na Ukrajině. Na konci měsíce uplynou čtyři roky od jejího zahájení. Babiš ocenil i projevenou vůli evropských státníků jednat s Moskvou.
Tradičně na podzim se StarDance v letošním roce vrátí na televizní obrazovky. Jaká je ale její budoucnost ve vysílání veřejnoprávní televize, která čelí stále většímu tlaku?
Zima sice v Česku pokračuje, ale počasí se v posledních dnech oteplilo. Příští únorový víkend by však měl přinést ochlazení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Ivana Gottová či Laďka Něrgešová. Česko už letos oslavilo několik kulatin významných osobností a další na seznam výhledově přibudou. Bude mezi nimi i slavná zpěvačka Lucie Bílá, která v dubnu oslaví 60. narozeniny.
Policie v týdnu obvinila několik osob z podvodu, při kterém vznikla škoda ve výši přes čtyři miliardy korun. Obviněným hrozí až desetileté vězení. Kauza se týká stovek tisíc kusů elektroniky, zejména od americké společnosti Apple.
Lukáš Langmajer a Jitka Boho. Byla to loni velká lovestory, která se hodně řešila. Možná i proto si všichni mysleli, že taková láska musí dlouho vydržet. Už na začátku února se ale objevily spekulace o rozchodu herce s modelkou.
Epsteinova kauza se stane tématem i v české politice. Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) v této věci interpeloval premiéra Andreje Babiše (ANO). Česko by podle Lipavského mělo prověřit možné působení Epsteinovy sítě u nás a zjistit, zda zde nejsou nějaké oběti sexuálního delikventa.
Štefanu Margitovi vrcholí přípravy na premiéru posledního představení v dlouholeté a úspěšné operní kariéře. On sám možná nečekal, co zaujme jeho fanoušky. Někteří totiž pojali podezření, že si nechal udělat tetování. Kde je pravda?
Největší nadějí české olympijské výpravy během úvodního dne her v Itálii měla v sobotu být Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka se ale ze zdravotních důvodů nezúčastní závodu na 3000 metrů, v němž získala dva ze svých sedmi cenných kovů.
Mrazivé počasí v posledních dnech na většině míst ustoupilo. Teploty vystoupaly nad nulu a dostavila se obleva. Kvalita sněhových podmínek se zhoršila i na horách, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Americký prezident Donald Trump se postaral o další kontroverzi během svého druhého mandátu. Na sociálních sítích zveřejnil rasistický klip, v němž byli jeho předchůdce Barack Obama s manželkou Michelle vyobrazeni jako opice. Trump již video smazal.
Česko zasáhla před víkendem smutná zpráva. Nejen herecká obec smutní kvůli úmrtí legendární Jany Brejchové, bylo jí 86 let. Hned v pátek večer se objevily první reakce na odchod této velké osobnosti tuzemské kulturní scény.