Na zvyšování úrokových sazeb ČNB zareagovaly už i velké banky

Analýza
Česká národní banka
Česká národní banka, foto: ČNB
ČTK 3. listopadu 2022 14:36
Sdílej:

Na postupné zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) výrazněji zareagovaly zvyšováním úročení vkladů se zpožděním i velké banky. K malým bankovním domům, které nabízejí na svých spořicích účtech úroky blízké sazbě ČNB už delší dobu, se připojily vedle ČSOB i Česká spořitelna a Komerční banka s úrokem pět procent. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. ČNB dnes zřejmě opět ponechá sazby na sedmi procentech.

"Vzhledem k výši inflace žádný vkladový produkt nepřinášel reálný výnos a bude-li inflace i nadále růst, nic se na tom v nejbližších měsících nezmění," řekl ČTK analytik Portu Filip Louženský. Reálný výnos je podle něj u všech spořících i termínovaných produktů záporný, neboť když je výnos šest procent a roční míra inflace bude 13 procent, reálný výnos je minus sedm procent.

"Úroky na spořících účtech jsou velmi podobné, jako minulý měsíc, protože se úroková sazba nijak nevyvíjí. Novinkou je nově vzniklá Max Banka, která nabízí na svém spořícím účtu úrok 6,01 procenta bez dalších omezení. Mezi malé banky, které jsou s vysokými úroky na spořících účtech už stálice, se dopracovaly i největší banky v ČR. ČSOB, Komerční banka nebo Česká spořitelna mohou ale mít ke svým účtům různé podmínky," uvedl Louženský.

Úrokovou sazbu nad 5,5 procenta včetně aktuálně nabízí podle něj sedm bankovních domů. Nejvyšší úrok nabízí vedle Max Banky také Banka Creditas (5,6 procenta) a Trinity Bank (5,58 procenta). Menší bankovní domy mají ale často jako hlavní podmínku například použití debetní karty, což je podmínka, kterou bez problémů splní každý, kdo občas nakupuje, řekl Louženský. Na zvyšování úroků na spořících účtech ale banky obecně reagují velmi pomalu, na rozdíl například od termínovaných vkladů nebo hypotečních sazeb, doplnil.

Termínované vklady jsou na tom podle něj o poznání lépe, jejich nevýhodou je ale nemožnost mít peníze okamžitě k dispozici. "Úrok přes šest procent nabízí hned několik institucí. Nejvyšší úrok 7,2 procenta nabízí J&T Banka a hned v závěsu je se sedmi procenty UniCredit Bank. V obou případech však jde o kombinaci termínovaného vkladu a investice. Bez jakýchkoliv podmínek má termínovaný účet s úrokem 6,3 procenta J&T Banka, následovaná bankou Creditas s úrokem šest procent," dodal analytik.

Podle systému časových řad ČNB se úrok na jednodenních vkladech (běžné a spořící účty) vyšplhal na 1,07 procenta, upozornil Louženský. Objem jednodenních vkladů stoupal stabilně až do srpna loňského roku, od té doby se prostředky na účtech občanů ČR ztenčují. Vklady s dohodnutou splatností se s úrokem dostaly v průměru na 6,08 procenta, uzavřel.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Policie Velká Británie

V Kensingtonském paláci zasahovala policie

Bezpečnostní složky v Londýně musely těsně před Vánocemi řešit vážný incident v areálu Kensingtonského paláce. Devětatřicetiletý Derek Egan byl obviněn z toho, že se pokusil dvakrát vniknout na pozemky této královské rezidence, která slouží jako londýnské sídlo prince Williama a princezny Kate. K pokusům o vniknutí došlo 21. a 23. prosince 2025.

Světové celebrity
Taylor Swift

Rok teprve začal, a Taylor Swift už se opět stala hvězdou

Rok 2026 začal pro Taylor Swift ve velkém stylu. Světoznámá zpěvačka se stala hvězdou novoroční svatby své blízké přítelkyně Este Haim, která si v kalifornském Ojai vzala technologického podnikatele Jonathana Levina. Taylor, která je sama od srpna zasnoubená s Travisem Kelcem, na obřad dorazila v úchvatné zlaté róbě s flitry, čímž potvrdila svou pověst módní ikony.

Světové celebrity
Princezna Kate se svými dětmi

Jak vypadá obyčejný život princezny Kate?

Život princezny z Walesu za zdmi královských paláců se nese v duchu snahy o maximální normálnost a rodinnou soudržnost. Přestože ji svět vídá v dokonalých róbách, v soukromí je Kate především aktivní mámou, která se nebojí ušpinit si ruce při pečení nebo hře s dětmi. Podle královských expertů zvládá běžné rodičovské výzvy, jako jsou ranní cesty do školy, domácí úkoly i dětské slzy, přičemž ve volném čase nejraději nosí džíny a obejde se bez make-upu.

Světové celebrity
David Beckham

David Beckham: Dojemné novoroční gesto smíření

Spor mezi rodinou Beckhamových a nejstarším synem Brooklynem nabral na začátku roku 2026 na obrátkách. David Beckham, který byl v listopadu 2025 slavnostně pasován na rytíře, se na Nový rok pokusil o dojemné gesto smíru. Na svém Instagramu sdílel sérii archivních fotografií, které měly být jasným vzkazem jeho odcizenému synovi.