V Anglii bylo letos období od ledna do června nejsušší od roku 1976. S odvoláním na britský meteorologický úřad Met Office to dnes uvedl server BBC News. Británie se proto po vlně extrémních veder začala připravovat na boj se suchem.
V Anglii se dnes sešla národní skupina pro sucho, které předsedá Agentura pro životní prostředí (EA), aby projednala, jak se vypořádat se suchými podmínkami. Výbor zatím oficiálně nevyhlásil stav sucha ani nezavedl žádná omezení spotřeby vody v Anglii, vodárenské společnosti ale začnou vyzývat lidi, aby vodou šetřili.
Suché podmínky panovaly zejména na jihovýchodě Anglie, zatímco na západě, ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku byly zaznamenány nižší teploty a více srážek.
Přestože úřady v Anglii zatím nevyhlásili stav sucha, většina země s výjimkou severozápadu přešla do stavu "dlouhodobého suchého počasí" s nízkými průtoky v řekách, což může mít dopad na zemědělce a volně žijící zvířata. Měsíce podprůměrných srážek vedly také k nízké hladině podzemních vod, vysychání půdy a nízkému stavu vodních nádrží. Naposledy bylo sucho oficiálně vyhlášeno v roce 2018.
Pokud bude sucho přetrvávat, vodárenské společnosti zavedou omezení používání vody, například zákaz používání hadic, například na zalévání zahrad, mytí aut či plnění zahradních bazénů.
Podle meteorologa z univerzity v Readingu Roba Thompsona je počasí sice suché a množství srážek v poslední době podprůměrné, ale není to nic neobvyklého. Uvedl, že podobná suchá období se vyskytují každých několik let. Množství srážek v letošním roce bylo podle Thompsona přibližně stejné jako při posledním oficiálním suchu v letech 2018 až 2019.
Meteorologové se změnou klimatu neočekávají, že by se množství dešťových srážek každý rok příliš zvýšilo, ale způsob, jakým spadnou, se může lišit, uvedl Thompson. Dodal, že ve Spojeném království mohou být sucha častější, zemi ale také může čekat více bleskových povodní.
V Británii byl minulý týden překonán teplotní rekord, když meteorologové naměřili 40,3 stupně Celsia v Coningsby ve středovýchodní Anglii. Británie není jedinou zemí, která zažívá horké a suché počasí - v mnoha částech Evropy včetně Česka hoří lesní požáry, v severní Itálii je vyhlášen stav nouze kvůli suchu a OSN varuje, že 20 milionů lidí ve východní Africe je ohroženo silným hladem.
Vlny veder jsou stále pravděpodobnější a extrémnější v důsledku změny klimatu způsobené lidskou činností. Od začátku průmyslové éry se svět již oteplil přibližně o 1,1 stupně Celsia, a pokud vlády na celém světě nepřistoupí k výraznému snížení emisí, budou teploty dále stoupat. Podle Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) žijeme v nejteplejším období za posledních 125.000 let.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.