Anglie eviduje nejsušší začátek roku za 46 let

V Anglii bylo letos období od ledna do června nejsušší od roku 1976. S odvoláním na britský meteorologický úřad Met Office to dnes uvedl server BBC News. Británie se proto po vlně extrémních veder začala připravovat na boj se suchem.

Velká Británie, ilustrační foto

V Anglii se dnes sešla národní skupina pro sucho, které předsedá Agentura pro životní prostředí (EA), aby projednala, jak se vypořádat se suchými podmínkami. Výbor zatím oficiálně nevyhlásil stav sucha ani nezavedl žádná omezení spotřeby vody v Anglii, vodárenské společnosti ale začnou vyzývat lidi, aby vodou šetřili.

Suché podmínky panovaly zejména na jihovýchodě Anglie, zatímco na západě, ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku byly zaznamenány nižší teploty a více srážek.

Přestože úřady v Anglii zatím nevyhlásili stav sucha, většina země s výjimkou severozápadu přešla do stavu "dlouhodobého suchého počasí" s nízkými průtoky v řekách, což může mít dopad na zemědělce a volně žijící zvířata. Měsíce podprůměrných srážek vedly také k nízké hladině podzemních vod, vysychání půdy a nízkému stavu vodních nádrží. Naposledy bylo sucho oficiálně vyhlášeno v roce 2018.

Pokud bude sucho přetrvávat, vodárenské společnosti zavedou omezení používání vody, například zákaz používání hadic, například na zalévání zahrad, mytí aut či plnění zahradních bazénů.

Podle meteorologa z univerzity v Readingu Roba Thompsona je počasí sice suché a množství srážek v poslední době podprůměrné, ale není to nic neobvyklého. Uvedl, že podobná suchá období se vyskytují každých několik let. Množství srážek v letošním roce bylo podle Thompsona přibližně stejné jako při posledním oficiálním suchu v letech 2018 až 2019.

Meteorologové se změnou klimatu neočekávají, že by se množství dešťových srážek každý rok příliš zvýšilo, ale způsob, jakým spadnou, se může lišit, uvedl Thompson. Dodal, že ve Spojeném království mohou být sucha častější, zemi ale také může čekat více bleskových povodní.

V Británii byl minulý týden překonán teplotní rekord, když meteorologové naměřili 40,3 stupně Celsia v Coningsby ve středovýchodní Anglii. Británie není jedinou zemí, která zažívá horké a suché počasí - v mnoha částech Evropy včetně Česka hoří lesní požáry, v severní Itálii je vyhlášen stav nouze kvůli suchu a OSN varuje, že 20 milionů lidí ve východní Africe je ohroženo silným hladem.

Vlny veder jsou stále pravděpodobnější a extrémnější v důsledku změny klimatu způsobené lidskou činností. Od začátku průmyslové éry se svět již oteplil přibližně o 1,1 stupně Celsia, a pokud vlády na celém světě nepřistoupí k výraznému snížení emisí, budou teploty dále stoupat. Podle Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) žijeme v nejteplejším období za posledních 125.000 let.

Počasí bude příští týden opět tropické. Teploty vyšplhají k 35 stupňům

12.08.2022 06:30 Zatímco o víkendu se teploty budou v maximech pohybovat kolem tropické hranice, příští týden…

Počasí o víkendu: Teploty budou atakovat třicítku, hrozí i bouřky

11.08.2022 06:30 Druhý srpnový víkend je před námi a při tvoření plánů na něj není třeba nijak zásadně zohledňovat…

Počasí v červenci patřilo k nejteplejším v historii. Svět sevřela vlna…

09.08.2022 06:30 Dlouhotrvající a intenzivní vlna veder, která sužuje některé části severní a západní Evropy,…

Španělsko zažilo nejteplejší červenec v historii, teď ale musí ztlumit…

08.08.2022 18:40 Letošní červenec byl nejteplejším měsícem od roku 1961, kdy meteorologové začali vést tyto…

Počasí nepřeje houbařům. Uspět při hledání mohou jen na pár místech

08.08.2022 06:30 Léto běžně představuje také hlavní houbařskou sezónu, na začátku letošního srpna jsou ale podmínky…

Meteorologové po deštích zmírnili výstrahu před požáry

06.08.2022 11:23 Meteorologové po deštích, které do Česka přišly v pátek večer a v noci na dnešek, zmírnili výstrahu…

Tropické počasí se do Česka příští týden vrátí

06.08.2022 06:30 Po víkendovém ochlazení se budou teploty zpočátku příštího týdne držet pod hranicí tropické…

Počasí v Česku druhý den po sobě zlomilo teplotní rekordy

05.08.2022 19:15 Aktualizováno V Česku druhý den po sobě padly teplotní rekordy, dnes na zhruba polovině z asi 160 stanic, kde se…

Počasí: Tropy dnes končí, odpoledne se přiženou bouřky

05.08.2022 06:30 V Čechách se v dnes odpoledne a v noci na sobotu ojediněle objeví bouřky doprovázené přívalovým…

Počasí dnes na několika místech v Česku překonalo teplotní rekord

04.08.2022 21:25 Na několika místech v Česku dnes teplota překročila 35 stupňů Celsia. Zhruba na dvacítce stanic ze…

Související:

Nejnovější