V Anglii bylo letos období od ledna do června nejsušší od roku 1976. S odvoláním na britský meteorologický úřad Met Office to dnes uvedl server BBC News. Británie se proto po vlně extrémních veder začala připravovat na boj se suchem.
V Anglii se dnes sešla národní skupina pro sucho, které předsedá Agentura pro životní prostředí (EA), aby projednala, jak se vypořádat se suchými podmínkami. Výbor zatím oficiálně nevyhlásil stav sucha ani nezavedl žádná omezení spotřeby vody v Anglii, vodárenské společnosti ale začnou vyzývat lidi, aby vodou šetřili.
Suché podmínky panovaly zejména na jihovýchodě Anglie, zatímco na západě, ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku byly zaznamenány nižší teploty a více srážek.
Přestože úřady v Anglii zatím nevyhlásili stav sucha, většina země s výjimkou severozápadu přešla do stavu "dlouhodobého suchého počasí" s nízkými průtoky v řekách, což může mít dopad na zemědělce a volně žijící zvířata. Měsíce podprůměrných srážek vedly také k nízké hladině podzemních vod, vysychání půdy a nízkému stavu vodních nádrží. Naposledy bylo sucho oficiálně vyhlášeno v roce 2018.
Pokud bude sucho přetrvávat, vodárenské společnosti zavedou omezení používání vody, například zákaz používání hadic, například na zalévání zahrad, mytí aut či plnění zahradních bazénů.
Podle meteorologa z univerzity v Readingu Roba Thompsona je počasí sice suché a množství srážek v poslední době podprůměrné, ale není to nic neobvyklého. Uvedl, že podobná suchá období se vyskytují každých několik let. Množství srážek v letošním roce bylo podle Thompsona přibližně stejné jako při posledním oficiálním suchu v letech 2018 až 2019.
Meteorologové se změnou klimatu neočekávají, že by se množství dešťových srážek každý rok příliš zvýšilo, ale způsob, jakým spadnou, se může lišit, uvedl Thompson. Dodal, že ve Spojeném království mohou být sucha častější, zemi ale také může čekat více bleskových povodní.
V Británii byl minulý týden překonán teplotní rekord, když meteorologové naměřili 40,3 stupně Celsia v Coningsby ve středovýchodní Anglii. Británie není jedinou zemí, která zažívá horké a suché počasí - v mnoha částech Evropy včetně Česka hoří lesní požáry, v severní Itálii je vyhlášen stav nouze kvůli suchu a OSN varuje, že 20 milionů lidí ve východní Africe je ohroženo silným hladem.
Vlny veder jsou stále pravděpodobnější a extrémnější v důsledku změny klimatu způsobené lidskou činností. Od začátku průmyslové éry se svět již oteplil přibližně o 1,1 stupně Celsia, a pokud vlády na celém světě nepřistoupí k výraznému snížení emisí, budou teploty dále stoupat. Podle Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) žijeme v nejteplejším období za posledních 125.000 let.
Kylie Kelce, manželka bývalého hvězdného hráče NFL Jasona Kelceho a švagrová Travise Kelceho, jen výjimečně komentuje vztah slavné zpěvačky Taylor Swift s jejím švagrem. Ve čtvrteční epizodě vlastního podcastu Not Gonna Lie však udělala výjimku – a dala najevo, že patří do tábora fanoušků Taylor Swift.
Festival Rubicon, plánovaný na příští víkend v Bratislavě, byl oficiálně zrušen poté, co se stal terčem ostré kritiky kvůli tomu, že měl vystoupit kontroverzní rapper Kanye West, vystupující nyní pod jménem Ye. Uvedl to server Politico.
Britský princ William měl mít vážné pochybnosti o záměrech Meghan Markle už od samého začátku jejího vztahu s princem Harrym. Podle několika královských expertů měl budoucí král „prohlédnout“ Meghaniny úmysly ještě před svatbou v roce 2018.
Ministerstvo vnitra se stalo terčem hackerského útoku, do kterého může být zapojena cizí státní moc. Případem se zabývají policisté i pracovníci NÚKIB. Úřad teď podniká všechny potřebné kroky k posílení zabezpečení.
Téměř každý rok patřila Jiřina Bohdalová k tuzemským hvězdám karlovarského filmového festivalu. Z letošního ročníku zbývá ještě několik dní, ale nejslavnější česká herečka tentokrát nedorazí. Akci úplně vynechá i její dcera Simona Stašová, která původně do Varů přijet chtěla. Názor ale z pochopitelných důvodů změnila.
Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru.
Karlovarský filmový festival je v plném proudu a nechybí na něm ani slovenský režisér, který na plátně oživí nejslavnějšího českého zpěváka. Karla Gotta si v novém filmu Duchoň, jehož premiéra je naplánovaná na srpen, zahrál Vojta Kotek. Jak to filmaře napadlo?
Benzin u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu dál mírně zlevnil, nafta naopak lehce zdražila. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o sedm haléřů na 34,28 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 33,07 koruny za litr a byla o čtyři haléře dražší než před týdnem. V příštím týdnu by měl benzín cenově stagnovat, nafta však zdraží, o 15 haléřů na litr.
Všechny informace naznačují, že stanice metra Staroměstská na lince A zůstane uzavřená po celý zbytek července. Vyplývá to i z vyjádření náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Požárem, který vedl k uzavření stanice, se zabývá policie.
Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva. Zemřel Karel Malík, zakladatel a dlouholetý člen známé skupiny Echt! a básník.
Příjemné a spíše chladnější počasí má pokračovat i v první polovině příštího týdne, ačkoliv se přece jen nepatrně oteplí. Nejvyšší teploty se ale zastaví pod třicítkou, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva.