Turecko je připravené v Istanbulu hostit setkání mezi Ruskem, Ukrajinou a zástupci OSN, které by vedlo k ustanovení "pozorovatelského mechanismu". Oznámila to bez podrobností kancelář tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který dnes mluvil po telefonu se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
Podle turecké hlavy státu musí strany konfliktu udělat kroky k vybudování vzájemné důvěry a přiblížit se k míru, uvedla agentura Reuters. Později Erdogan mluvil také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
"Prezident Erdogan vyjádřil odhodlání uspořádat setkání v Istanbulu mezi Ruskem, Ukrajinou a OSN a zúčastnit se pozorovacího mechanismu, pokud se na něm strany dohodnou," uvedla Ankara, aniž by detailněji vysvětlila, co je přesně oním pozorovatelským mechanismem míněné. Erdogan Putinovi řekl, že je nutné udělat kroky, které by snížily negativní dopad války a připravily by "půdu pro mír".
Na jaře 2014 začala na východě Ukrajiny na základě žádosti ukrajinské vlády působit pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Dohlížet měla na dodržování příměří na hranici regionů, které tehdy s podporou Moskvy ovládli proruští separatisté. Po ruské invazi OBSE oznámila evakuaci svých asi 500 pozorovatelů a ukončení činnosti.
Podle Kremlu Putin Erdoganovi řekl, že Rusko je ochotné umožnit bezpečnou plavbu nákladních lodí z ukrajinských přístavů, ve kterých jsou zablokované významné dodávky potravin, především obilí. Podle Putina je Moskva ochotná navýšit své dodávky potravin či hnojiv, pokud budou zrušeny sankce, které na Rusko svět uvalil kvůli jeho stále pokračující agresi vůči Ukrajině.
Ukrajinské přístavy, které zůstávají pod kontrolou Kyjeva, nemohou kvůli ruské námořní blokádě opustit dodávky až 20 milionů tun, jež jsou klíčové pro udržení potravinové stability v některých zemích v Africe či na Blízkém východě.
Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému dnes Erdogan řekl, že prioritou Turecka je zaručit bezpečné koridory pro námořní dopravu v Černém moři, které by umožnily export ukrajinských zemědělských výrobků. Dodal, že Turecko chce dále zvýšit svou snahu, aby pokračovala jednání mezi Kyjevem a Moskvou.
Erdogan také s Putinem mluvil o situaci v Syrii, kde je Moskva významným aktérem. Ankara minulý týden oznámila záměr uspořádat vojenské tažení proti kurdským jednotkám na severu Sýrie a vytvořit tam třicetikilometrovou nárazníkovou zónu. Erdogan Putinovi řekl, že se zónou "očištěnou od terorismu" počítalo už ujednání mezi Ankarou a Moskvou z roku 2019, kdy turecká armáda uskutečnila na severu Sýrie operace proti kurdským milicím YPG, uvedla agentura AFP.
Moskva v Sýrii podporuje autoritářského prezidenta Bašára Asada. V souvislosti s válkou na Ukrajině podle analytiků Moskva oslabila svou vojenskou přítomnost v zemi, což otevírá větší prostor pro aktivity Turecka i Íránu.
Ankara se snaží vystupovat jako zprostředkovatel jednání mezi Moskvou a Kyjevem. Na konci března v Istanbulu uspořádala osobní jednání mezi ukrajinskými a ruskými představiteli. Jisté zlepšení atmosféry mezi stranami však skončilo poté, co vyšla najevo řada důkazů o válečných zločinech a vraždění civilistů v okolí Kyjeva ze strany ruské armády.
Vědci se domnívají, že lidstvo by v budoucnu mohlo použít jadernou bombu k odvrácení asteroidu ohrožujícího Zemi. Tento scénář byl testován v laboratoři, uvedl server The Guardian.
Jiří Krampol se zase na nějaký čas ztratil z očí, ale v nemocnici tentokrát neskončil. Známý herec a bavič se letos přestěhoval na novou adresu, kde si stále ještě zvyká. Jak momentálně vypadá jeho každodenní život?
Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.
Mezi celebrity, které se v posledních dnech potýkaly se zdravotními problémy, patřila i Eva Burešová. Dokonce se musela omluvit z jednoho muzikálového představení. Druhý den už ale byla z nejhoršího venku i díky některým zaručeným receptům.
V Česku nejsou moc populární debaty o penězích, lidé se o výdělcích neradi baví. Ani Marek Eben se o svých honorářích mockrát veřejně nezmínil. Jednou ale udělal výjimku. Na co musel známý moderátor reagovat?
Rozhodnutí, zda zvolit předčasný důchod nebo regulérní důchod, závisí na několika faktorech, které by měl každý zvážit individuálně. Každá možnost má své výhody i nevýhody, a klíčové je pochopit rozdíly mezi nimi.
Český lev už připravuje další ročník filmových cen, který bude zase něčím jiný. Například bude večerem provázet nový moderátor. Organizátoři už v prosinci oznámili, kdo to bude. Nejspíš budete překvapeni, protože nejde o některou z osvědčených moderátorských tváří.
Charakter počasí by se v průběhu začínajícího týdne měl proměnit, naznačuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zprvu bude pod mrakem, v dalších dnech by se však mělo vyjasňovat. Nový sníh se udrží jen někde.