ANO by v říjnu vyhrálo volby. ODS si polepšila, Piráti se propadli

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie., foto: Jan Nebřenský / INCORP images
Marek Novotný 1. prosince 2023 09:48
Sdílej:

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

Hnutí SPD by v říjnu předstihlo Piráty, kteří ztratili 2,5 procentního bodu a nyní by získali devět procent hlasů. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostaly STAN a TOP 09 se šesti procenty. Tato data vyplývají z říjnového volebního modelu, který dnes zveřejnila agentura Median.

Sociální demokraté (SOCDEM, dříve ČSSD) a lidovci zůstali v říjnu pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny, obě strany by získaly 3,5 procenta hlasů. Agentura však varuje, že u stran kolem pětiprocentní hranice, tedy STAN, TOP 09, SOCDEM a KDU-ČSL, je překonání této hranice nejisté. Statistická odchylka činí půl procentního bodu u menších stran a až 3,5 procentního bodu u největších stran.

Ochota účastnit se sněmovních voleb se oproti září nezměnila. V říjnu by se na volby určitě zúčastnilo 55,5 procenta respondentů, zatímco dalších 10,5 procenta by ještě zvažovalo účast. Naopak, 28,5 procenta by rozhodně nešla k volbám, zatímco 5,5 procenta by spíše nešla. Volební účast v říjnu 2021 dosáhla 65,43 procenta.

Ve vztahu k účasti s konkrétní stranou bylo 54 dotázaných v říjnu jistých, zatímco 30 procent bylo jistých účastí, ale ještě se nerozhodli, kterou stranu by volili. 13 procent respondentů nebylo jistých ani účastí, ani výběrem strany.

Agentura Median zdůrazňuje, že s ohledem na nezakotvenost poloviny voličů není vhodné předpovídat, která ze stran s výsledkem okolo pěti procent by se dostala do Poslanecké sněmovny.

Témata:
Stalo se
Domácí
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policejní pátrání na dalešické přehradě pokračuje. Ztratil se potápěč

Druhým dnem pokračuje pátrání po nezvěstném policejním potápěči na dalešické vodní nádrži na Vysočině. Zásahu se účastní všechny složky integrovaného záchranného systému. 

České celebrity
Princ Andrew

Bodyguardi prince Andrewa zřejmě zajišťovali bezpečnost při večeři u Epsteina

Bývalý princ Andrew měl v minulosti nařídit příslušníkům metropolitní policie, aby zajistili bezpečnost při večeři v newyorském sídle sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Podle BBC to vyplývá z emailů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti. 

Světové celebrity
Meghan Markleová a princ Harry

Je to venku. Kdo tomu doma u Harryho a Meghan šéfuje?

Rozhodnutí Meghan Markle sdílet na sociálních sítích fotografii tváře její dcery Lilibet vyvolalo vlnu kritiky. Podle královské autorky Ingrid Seward je tento krok silně pokrytecký a jde přímo proti deklarovanému přání prince Harryho chránit soukromí své rodiny. Autorka připomíná, že právě touha po klidném životě bez neustálého dohledu fotografů byla jedním z hlavních důvodů, proč pár opustil královskou rodinu.

Světové celebrity
princ Andrew

Co nyní čeká bývalého prince Andrewa?

Vyšetřovatelé z Thames Valley Police i během pátku pokračují v prohlídkách Royal Lodge, někdejšího sídla Andrewa Mountbatten-Windsora ve Windsor Great Parku. Andrew byl ve čtvrtek večer propuštěn z vazby na stanici v Norfolku, kde byl vyslýchán kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Bývalý princ veškerá obvinění z jakéhokoli pochybení i nadále důrazně odmítá.