ANO chce po vládě, aby co nejrychleji připravit novelu státního rozpočtu

Vláda by měla co nejrychleji připravit novelu zákona o státním rozpočtu na letošní rok. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to uvedla šéfka poslaneckého klubu a stínová ministryně financí Alena Schillerová.

Alena Schillerová

Kabinet Spolu a Pirátů se STAN s novelou počítá později, až budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám energií.

Sněmovna ve čtvrtek schválila rozpočet vlády Petra Fialy (ODS). Počítá se schodkem 280 miliard korun. Je to o 97 miliard méně, než navrhoval bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO). Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve Sněmovně v reakci na výroky opozice o nutnosti přepracovat rozpočet prohlásil, že nebude novelu zákona připravovat v nejbližších dnech a týdnech.

Podle Schillerové není dostatek času a je potřeba posílit kapitoly ministerstev zdravotnictví, práce a sociálních věcí, obrany nebo vnitra. "Je potřeba pomoci teď hned firmám," dodala.

Schillerová volala po novele rozpočtu již minulý týden s tím, že je nevyhnutelná. "Doufám, že se (ministr financí) Zbyněk Stanjura a (premiér) Petr Fiala konečně probudí a pomůžou našim lidem. Zohlední nastalou bezpečnostní krizi a pochopí, že škrtat ve výdajích na obranu je v současné situaci čiré bláznovství," napsala v pátek na twitteru.

"Upravíme státní rozpočet až tehdy, až to bude potřeba. Určitě příštích několik měsíců budeme žít s tímto rozpočtem, peníze nikomu nedojdou," řekl ve čtvrtek premiér Fiala. K novelizaci kabinet podle něj přistoupí, až budou zřejmé dopady pomoci na rozpočet, a také v jakých kapitolách konkrétně je nutné jej upravit.

Stínová vláda kritizovala kabinet za to, že dostatečně nereaguje na rostoucí ceny energií a pohonných hmot. Podle ANO až 90 procent zemí EU navrhlo nebo zavedlo plošná opatření kvůli cenám energií. Hnutí opakovaně vyzývalo vládu k odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje domácnostem a firmám a odpuštění DPH na energie alespoň do konce června. Tyto návrhy už dříve koalice odmítla.

Podle stínového ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka má kabinet ideální příležitost využít výrazně vyššího zisku energetické skupiny ČEZ. Pro letošní rok její vedení očekává čistý zisk 38 až 42 miliard korun. Čistý zisk ČEZ v roce 2021 dosáhl 9,9 miliardy Kč, meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak klesl meziročně o tři procenta na 22,3 miliardy korun.

"Stát bude mít výrazně vyšší dividendu, která může být mezi 25 až 30 miliardami korun, což je o deset miliard korun více, než kolik tomu bude za rok 2021. Okamžitě je možné tyto zdroje použít na podporu kvůli nárůstu cen elektřiny, případně plynu," řekl Havlíček. Druhou variantou je podle něj použít zdroje z vyššího výnosu za emisní povolenky. "Stát získá v horizontu sedmi let nikoli 150 miliard, ale předpokládá se dvoj- až trojnásobek," dodal. Havlíček též kabinet vyzval ke svolání Uhelné komise.

Příspěvek 5000 korun se má týkat dětí, jimž 1. srpna nebude ještě 18 let

23.05.2022 18:36 Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud…

ČEZ neusiluje o odkup zásobníků plynu RWE v Česku

23.05.2022 18:20 Aktualizováno Polostátní společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České…

Ruský nálet na ukrajinskou vesnici Desna si podle Zelenského vyžádal 87…

23.05.2022 13:36 Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna v Černihivské oblasti z minulého týdne si vyžádal 87…

Hlavní město chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Kvůli střelbě pohraničníků stíhá policie exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Lipavský vytvořil pracovní skupinu kvůli ruským nemovitostem v Česku

23.05.2022 13:20 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou…

Zeman se setká s hlavami států ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Koalice by teze normy o bydlení mohla projednat v červnu či červenci, řekl…

23.05.2022 12:21 Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v…

V Česku získalo od začátku války víza 351.315 uprchlíků

23.05.2022 10:23 Za téměř tři měsíce od počátku války na Ukrajině udělila ČR ochranu celkem 351.315 běžencům. Údaje…

Podle většiny lidí vláda dostatečně nepomáhá s následky inflace

22.05.2022 20:13 Aktualizováno Přes 70 procent lidí si myslí, že vláda lidem dostatečně nepomáhá s následky inflace. Vyplynulo to…

Související:

Nejnovější