ANO navrhne určit cenový limit pro výrobce elektřiny

Opoziční hnutí ANO zřejmě podpoří na dnešní schůzi Sněmovny návrh vlády určující maximální ceny proudu a plynu pro menší spotřebitele. Podle předsedkyně sněmovní frakce ANO Aleny Schillerové přišlo rozhodnutí vlády ale pozdě, protože distributoři už nakoupili za vyšší ceny, stát tak podle nyní vyhodí 130 miliard korun z kapes daňových poplatníků.

Hnutí ANO

Schillerová nicméně klubu doporučí předlohu projednat ve zrychleném režimu a později ho podpořit. ANO přinese v debatě pozměňovací návrhy, chce, aby maximální ceny energií byly stanoveny pro výrobce, nikoli distributory. Před schůzí pléna Sněmovny návrh představil novinářům exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Opoziční SPD připravila k návrhu kabinetu několik balíčků změn, řekl novinářům předseda hnutí Tomio Okamura. Kabinet podle něj nastavil stropy extrémně vysoko. "Češi budou platit i poté čtyřikrát více než Slováci, je to naprosto nedostatečné řešení a výsměch občanům," uvedl. Kabinet chce, aby lidé za silovou elektřinu platili maximálně šest korun za jednu kilowatthodinu (kWh), za plyn pak tři koruny za kWh. SPD chce, aby částky byly 1,50 Kč u elektřiny a koruna u plynu. Kabinetu však nabízí i další kompromisní varianty až do pěti korun u elektřiny a poloviny této částky u plynu. Strop by se pak měl podle SPD týkat všech odběratelů.

Pro výrobce chce ANO limit 1500 korun za megawatthodinu elektřiny. V případě, že Sněmovna rozhodne o úpravě cen pro distributory, zastropování cen navrhne ANO na třech korunách za jednu kilowatthodinu (kWh) silové elektřiny včetně DPH a 1,50 koruny za kWh plynu, to je polovina ze stropů navrhovaných vládou. Díky nižším cenám se podle Havlíčka stát bude moci vyhnout dalším opatřením a cestu k dostupným energiím zjednoduší.

Sněmovní hospodářský výbor ve čtvrtek návrh vlády jednomyslně doporučil. Novelu energetického zákona bude Sněmovna schvalovat dnes ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. Podle Schillerové ANO chce, aby zazněly jeho argumenty, pokud se tak stane, schůzi tato opoziční strana nebude protahovat do pozdních hodin. Výbor ve čtvrtek nedoporučil žádný pozměňovací návrh. Ve sněmovním systému už se objevily téměř dvě desítky pozměňovacích návrhů od poslanců SPD, kteří chtějí především zavést horní cenovou hranici přímo do zákona.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl po jednání výboru, že pokud se podaří zákon schválit, bude Česko rozsahem pomoci proti vysokým cenám energie patřit k evropským zemím, které pomáhají nejvíc.

Vláda bude moci zastropovat ceny elektřiny a plynu v případě takzvané mimořádné tržní situace. V důvodové zprávě k předchozí novele energetického zákona z letošního léta, kterou se zaváděl úsporný tarif pro domácnosti, vláda uvedla, že "mimořádnou tržní situací se rozumí stav, kdy se podstatná část občanů státu dostává do vážných finančních problémů v důsledku vysoké ceny elektřiny nebo zemního plynu a tento stav není možné, dostatečné nebo vhodné řešit jiným druhem státní pomoci, jakým je například příspěvek na bydlení."

Novela umožní také snáze vypovědět smlouvu těm spotřebitelům, kteří v ní mají stanovené takzvané spotové ceny, tedy ceny odvozené od vývoje na burzách. Před takovými smlouvami varuje Energetický regulační úřad. Vláda uvádí, že toto opatření má zajistit účinnou ochranu zranitelných zákazníků před kontrakty, které mohou podléhat cenovým výkyvům z důvodu nestability trhů.

Summit lídrů Evropské unie může zpozdit část letů na pražském letišti

03.10.2022 21:38 Summit lídrů Evropské unie, který se uskuteční v Praze 6. a 7. října, může zpozdit část letů na…

Zeman se na summitu EU setká s Vučičem a Orbánem

03.10.2022 19:46 Prezident Miloš Zeman se během neformálního summitu EU setká se srbským prezidentem Aleksandarem…

Lipavský kvůli anexi ukrajinských území předvolal na MZV ruského…

03.10.2022 19:31 Aktualizováno Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předvolal na úřad ruského velvyslance v Česku Alexandra…

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková kvůli zdravotním důvodům…

03.10.2022 19:03 Aktualizováno Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů…

Dálnici D8 ve směru na Německo dnes uzavřela nehoda tří aut

03.10.2022 18:30 Dálnice D8, kterou ve směru z Řehlovic na Ústecku na Německo dnes odpoledne uzavřela hromadná…

EU tento měsíc pošle Ukrajině první část slíbených pěti miliard eur

03.10.2022 17:29 Evropská komise dnes podpisem příslušného memoranda potvrdila zapůjčení dalších pěti miliard eur …

Sněžku zasáhl orkán, oba úseky lanovky byly mimo provoz

03.10.2022 16:20 Sněžku dnes zasáhl vítr o rychlosti orkánu. V nárazech vítr na Sněžce dnes dopoledne dosáhl…

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s testem na covid bez žádanky zdarma

03.10.2022 15:57 Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s možností testu na koronavirus bez žádanky zdarma. Náměstek…

Spotřeba plynu v Česku podle Síkely meziročně klesla o 18 procent

03.10.2022 15:46 Aktualizováno Spotřeba plynu v České republice za prvních osm měsíců meziročně klesla o 18 procent. I bez ruského…

Policisté na hranicích od nedělního rána odhalili 91 migrantů

03.10.2022 15:15 Aktualizováno Od nedělního rána policisté při kontrolách na hranicích se Slovenskem odhalili 91 migrantů a…

Související:

Nejnovější