ANO podpoří vládu ohledně pohonných hmot, chce prosadit i své

Poslanci opozičního hnutí ANO přes výhrady ve Sněmovně podpoří vládní návrhy na snížení spotřební daně či zrušení silniční daně a přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Na dnešní tiskové konferenci to řekla šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Ilustrační fotografie.

Hnutí chce na pořad aktuální schůze zařadit body ke snížení daně z přidané hodnoty na energie či pohonné hmoty. Pokud se tak nestane, má dostatek podpisů na svolání mimořádné schůze, dodala Schillerová.

Poslanci by dnes mohli projednat dočasné snížení spotřební daně z pohonných hmot, zrušení povinného přimíchávání biosložky a zrušení silniční daně pro část vozidel. Vláda navrhla, aby Sněmovna tyto novely schválila zrychleně už v úvodním kole. Opozice nepokládá opatření kabinetu reagující na zdražení benzinu a nafty za dostatečná. Zákony ale na plénu podpoří.

Zrušení povinného přimíchávání biosložky je podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jen marketingem, protože Evropská komise přimíchávání vyžaduje a firmy nemají jinou možnost, než v tom pokračovat.

Největším výrobcem biopaliv v Česku je lovosická firma Preol, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolu s dalším podnikem z holdingu Agrofert, společností Primagra z Milína na Příbramsku, má na dodávkách biosložek pro státního distributora paliv Čepro dlouhodobě zhruba poloviční podíl.

Pro ANO nadále zůstávají stěžejní poslanecké návrhy opozičního hnutí na snížení DPH u energií a pohonných hmot či na odložení plateb za obnovitelné zdroje energie. Schillerová se pokusí body zařadit na pořad aktuální schůze na čtvrtek nebo pátek. Pokud se tak nestane, ANO nasbíralo necelých 50 podpisů pro svolání mimořádné schůze.

Ve středu chce hnutí ANO na plénu projednat vládní strategii pro řešení uprchlické vlny po ruské invazi na Ukrajinu, oznámila místopředsedkyně dolní komory Jana Mračková Vildumetzová. V dokumentu podle ní chybí konkrétní termíny či bližší údaje o uprchlících.

Zeman a Gazdík se shodli na potřebě změn v obsahu vzdělávání a maturit

18.05.2022 18:59 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Policie obvinila šéfa SÚRAO, skončil ve vazbě

18.05.2022 18:16 Policie v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) obvinila i…

Česko získá z Německa desítky tanků Leopard, informovala Černochová

18.05.2022 17:48 Aktualizováno Německo daruje České republice 15 tanků Leopard 2A4. Obě země zároveň zahájí jednání o nákupu…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Zemědělci dostanou prostředky na nejohroženější odvětví i nákup půdy

18.05.2022 16:15 Vláda rozdělí mezi zemědělce, kteří čelí zdražování energií a surovin, 540 milionů korun ze…

Rakušan: S koncem pomoci na hlavním nádraží bude potřeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Zeman podepsal zákon o snížení spotřební daně z pohonných hmot

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Reakce na pandemii byla podle Lipavského pro většinu vlád bezprecedentní…

18.05.2022 14:11 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v EU

18.05.2022 13:32 Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho…

Milostivé léto se zopakuje, vláda návrh schválila

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Související:

Nejnovější