Opoziční hnutí ANO kritizuje vládní strategii pro řešení uprchlické vlny. Podle stínové ministryně vnitra Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) je dokument málo podrobný, chybí v něm konkrétní termíny či bližší údaje o uprchlících. Řekla to dnes novinářům. Podle předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše by měla vláda více pomáhat českým občanům, kteří se potýkají s rostoucími cenami.
Podle Mračkové Vildumetzové je dokument pro řešení přílivu uprchlíků z Ukrajiny, který vláda ve středu schválila, málo konkrétní. Chybí jí bližší informace o tom, kam se bude investovat 54 miliard korun, které vláda odhadla jako náklad na zvládnutí uprchlické vlny. "Není tam žádná časová osa, není tam jeden konkrétní termín," uvedla Mračková Vildumetzová. Postrádá také údaje o tom, jací lidé do Česka přicházejí, jaké mají vzdělání či pracovní zařazení.
Dokument uvádí, že v případě vyčerpání nouzových ubytovacích kapacit bude potřeba vybudovat ubytování ve stanech či mobilních kontejnerech. Podle Mračkové Vildumetzové ale není jasné, kde by měly vzniknout. Konkrétní informace by podle ní uvítali starostové a hejtmani.
Stínová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO nemá problém ve Sněmovně podpořit vládní návrh na snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,5 koruny. Tuto pomoc ale označila za zanedbatelnou. Poslanci hnutí ANO v březnu předložili ve Sněmovně návrh na osvobození pohonných hmot od daně z přidané hodnoty. Vyzvala také kabinet Petra Fialy (ODS), aby zvýšil platy ve veřejné sféře.
Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) kritizoval záměr ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kontrolovat marže u některých potravin. Vysoké ceny podle něj nejsou důsledkem nemravného chování výrobců a prodejců, ale vysokých vstupů, tedy například cen energií.
Šéf hnutí Babiš také uvedl, že nynější kabinet dělá pro české občany málo. Doufá, že při novele rozpočtu občanům pomůže více. Zkritizoval i dnešní cestu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a dalších senátorů do Kyjeva, podle něj nic nevyřeší a jedná se o marketingovou záležitost.
Podle dnešních dat ministerstva vnitra byla udělena dočasná ochrana téměř 289 tisícům osob, ve čtvrtek jich přibylo 2766. Cizinecké policii se zatím přihlásilo 171 tisíc lidí.
Policie v neděli po šťastném konci pátrání po ztraceném dvanáctiletém chlapci odhalila, že případ prověřuje pro podezření z únosu. Podle policistů mu možná zachránili život lidé, kteří slyšeli volání o pomoc a vše nahlásili.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i pouhých několik dní před Vánocemi. Nejlepší možný dárek, jaký si mohla přát, přivítala Barbora Mottlová. Radostnou zprávou se pochlubila na sociální síti.
Jsou jednou z nejslavnějších hereckých rodin v Česku a teď se dočkali dokumentu. Od soboty se mohou lidé podívat na film o rodině Hrušínských, který vznikl pro veřejnoprávní televizi.
Dobrá zpráva přišla během čtvrtého dne pátrání po dvanáctiletém chlapci ze Zlínska. Policie v neděli odpoledne bez dalších podrobností informovala, že školáka našla. Strážci zákona se ale budou případem zabývat i nadále.
Blíží se Vánoce a fanoušci fotbalové reprezentace čekali, zdali se s předstihem dočkají nejlepšího možného dárku. Spekulovalo se totiž o možném angažmá trenéra Slavie Jindřicha Trpišovského na lavičku národního týmu. Sešívaní to ale zatrhli. Pavel Nedvěd tak zatím ve svém největším úkolu ve funkci reprezentačního manažera selhává.
Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla.
Australská policie zasahuje při útoku na populární pláži Bondi v Sydney ve státě Nový Jižní Wales. Potvrzeno je přes 10 obětí, zraněni byli i nejméně dva strážci zákona. Útočili dva lidé. Jeden z pachatelů má být po smrti, druhého se podařilo zadržet. Policie již potvrdila, že cílem útoku byla místní židovská komunita.
Kuchařům se rozdávaly michelinské hvězdy, které jsou asi tím nejprestižnějším oceněním jejich práce na světě. V Česku jednu dostal i Přemek Forejt, partner Evy Burešové. Známá herečka a zpěvačka přiznala, že to přineslo i nepříjemné chvíle.
Česko podle nově jmenovaného premiéra Andreje Babiše (ANO) potřebuje peníze pro vlastní občany. Evropskou unii proto vyzývá k tomu, aby našla jiné způsoby financování Ukrajiny, která přes tři roky čelí ruské agresi. Nebudeme tam dávat peníze, prohlásil Babiš doslova.
Spousta známých tváří se v pátek odpoledne objevila v prostorách strašnického krematoria. Pozorným lidem neuniklo, že s Patrikem Hezuckým se přišli rozloučit oba členové již nefungujícího dua Těžkej pokondr. Do smuteční síně ale mohl jen jeden.
Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Motoristé i nadále počítají s vládním angažmá poslance Filipa Turka. Potvrdil to jeho kolega Boris Šťastný v sobotním vysílání televize Nova. Strana s Turkem počítá do čela ministerstva životního prostředí, v pondělí ale k jeho jmenování členem vlády nedojde.