ANO trvá na nominaci Dostálové na místopředsedkyni Sněmovny

Hnutí ANO bude trvat na nominaci bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové na místopředsedkyni Sněmovny. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News to dnes řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Dostálovou ANO navrhlo ve čtvrtek, ve funkci má nahradit bývalou místopředsedkyni za ANO Janu Mračkovou Vildumetzovou, která ke konci září rezignovala.

Klára Dostálová

Podle vicepremiéra a předsedy STAN Víta Rakušana na straně vládní koalice chuť na rychlé řešení situace není. Osobně by uvítal jiného kandidáta z hnutí ANO.

"Budeme na ní trvat, paní Dostálová je zkušená politička, je druhé volební období v Poslanecké sněmovně, má zkušenost z vlády, je to velmi konsensuální, slušný a dobrý člověk a jsem přesvědčena, že by byla posilou vedení Sněmovny," řekla dnes v CNN Prima News Schillerová.

Dostálová nyní stojí v čele sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Primě řekl, že k nominaci lidovecký poslanecký klub povede diskusi. "Jsou tady od některých poslanců výhrady k určitým krokům paní - tehdy ještě - ministryně, jsou tady určité otazníky kolem kauzy s náhradami, které snad měly jít na financování karavanu jejího manžela," řekl Jurečka.

V srpnu Seznam Zprávy informovaly, že Dostálovou prošetřovala déle než tři roky policie kvůli podezření, že svému manželovi opatřila ze státních peněz obytné auto. Podle vyšetřovatelů auto splácela z peněz určených na odměnu její poslanecké asistentky, kriminalisté podle serveru chtěli Dostálovou stíhat. Odposlechy, které policisté pořídili, ale podle Seznam Zpráv nebylo možné podle zákona použít jako oficiální důkaz.

Dostálová ale takovou interpretaci odmítla, závěry kriminalistů jsou podle ní nesmyslné. Podle Schillerové je Dostálová připravena na jednání KDU-ČSL i dalších poslaneckých klubů přinést policejní usnesení o odložení kauzy. "Vysvětlí vám detaily, odpoví vám na vaše dotazy, protože to skutečně byla bouře ve sklenici vody," řekla Schillerová. Kauzu dnes v České televizi zmínil i Rakušan. "Očekával bych, že ANO bude přicházet s volitelnými kandidáty," uvedl předseda STAN a dodal, že vládní strany chtěly respektovat nárok opozičního hnutí na místo ve vedení dolní komory. Řekl, že rychlé reakci vládních stran na personální návrh ANO nenahrává ani afmosféra ve Sněmovně, kdy opozice podle něj blokuje jednání.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob ve čtvrtek uvedl, že předpokládá, že poslanci jeho strany Dostálovou ve volbě nepodpoří. Lídři dalších klubů vládní koalice nechtěli většinou na dotaz ČTK postoj předjímat. Piráti mají k Dostálové výhrady kvůli tomu, že se podle nich podílela na obstrukcích jednání Sněmovny.

Mračková Vildumetzová skončila ve vedení dolní komory v souvislosti s pražskou kauzou Dozimetr. Čelila kritice kvůli tomu, že jeden ze stíhaných v tomto případu, podnikatel Zakaría Nemrah, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte. Poslankyně tvrdila, že s případem Dozimetr kolem pražského dopravního podniku nemá nic společného. Nemrah se podle ní přátelil s jejím manželem, někdejším členem výkonné rady ODS za Karlovarský kraj Janem Mračkem.

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varovalo vnitro

05.02.2023 16:56 Aktualizováno Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit…

Policie loni řešila 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více

05.02.2023 15:44 Policie začala v loňském roce řešit celkem 149 nenávistně motivovaných trestných činů, což je…

Pavel by Zemanovo jmenování šéfa ÚS musel ignorovat, míní Rychetský

05.02.2023 14:53 Aktualizováno Nový prezident by mohl, a dokonce musel, ignorovat krok svého předchůdce, pokud by tento předchůdce…

TOP 09 podle Pekarové Adamové podporuje zvýšení věku odchodu do důchodu

05.02.2023 14:32 Aktualizováno Zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda ale musí předložit celkovou…

Pekarová Adamová vezme na Tchaj-wan zástupce desítek firem

05.02.2023 14:03 Ve sněmovní delegaci, jež koncem března navštíví Tchaj-wan, budou podle předsedkyně dolní komory…

Pokutu 35 tisíc za porušení pravidel ve volbách do Senátu dostalo ANO a…

05.02.2023 10:38 Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté.…

Policie na slovenských hranicích zadržela 9660 lidí, vstup odmítla 2636…

05.02.2023 10:03 Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od…

Jurečka navrhne úpravu valorizace penzí, platit by mohla od příštího roku

05.02.2023 09:08 Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou…

Pavel nepočítá s vojenskou přehlídkou během inaugurace

05.02.2023 08:40 Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace…

Na inauguraci Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států

04.02.2023 20:24 Na inauguraci zvoleného prezidenta Petra Pavla by mohli dostat pozvánku i prezidenti okolních států…

Související:

Nejnovější