ANO v Olomouci sestavilo koalici. Primátora má i Karviná a Přerov

Vítězné hnutí ANO dnes v Olomouci podepsalo koaliční smlouvu se zástupci hnutí ProOlomouc, Pirátů a spOLečně. Primátorem zůstane lídr ANO Miroslav Žbánek. Dohodnutá radniční koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 28 hlasů. Nové zastupitelstvo poprvé zasedne v pátek. V uplynulých čtyřech letech ANO v Olomouci vládlo s ODS, KDU-ČSL a spOLečně.

Olomouc

Součástí koaliční smlouvy je rozdělení míst v jedenáctičlenné městské radě. Hnutí ANO v ní připadne šest pozic, hnutí spOlečně dvě a koalice ProOlomouc a Piráti obsadí tři místa. Primátor bude mít šest náměstků. Za hnutí ANO usednou do uvolněných funkcí radních Miroslava Ferancová a Miloslav Tichý, za hnutí spOlečně jeho lídr Otakar Štěpán Bačák a za ProOlomouc a Piráty Tomáš Pejpek, Kateřina Dobrozemská a Viktor Tichák.

Žbánek po podpisu koaliční smlouvy novinářům řekl, že nová koalice se bude muset vyrovnat s energetickou krizí a složitou hospodářskou situací. Koaliční smlouva podle něj svou strukturou reflektuje programové cíle, na kterých se zástupci ANO, ProOlomouc, Pirátů a spOLečně při povolebních jednáních shodli. "Odkazuje i na složitou dobu, ve které se nová koalice formuje, hlavně z pohledu energetické a ekonomické situace Olomouce, České republiky, Evropy a světa," uvedl Žbánek.

Nová koalice bude muset hodně sil věnovat městským financím. "Priority spatřuji v udržení fiskální stability města ve vazbě na umořování dluhu," řekl Bačák, podle kterého bude zároveň nutné podporovat sociální oblast a zvolit udržitelnou poplatkovou politiku. "Tak, aby nezhoršovala situaci obyvatel," uvedl Bačák. Třetím pilířem podle něj bude zachování rozsahu investic v příštích čtyřech letech.

Pejpek se chce v městské radě zasadit o to, aby radnice lépe přistupovala k rozvoji a kvalitě investic na území města. Tichák mezi své priority zařadil vzdělávání, školství a kulturu, jejichž jednotlivé segmenty se bude snažit propojit.

Komunální volby letos v Olomouci vyhrálo ANO, získalo 16 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhé skončilo Spolu s deseti mandáty. Třetí koalice ProOlomouc a Pirátů bude mít osm zastupitelů. Čtvrtá SPD a Trikolora má pět mandátů, čtyři zastupitele budou mít na pátém místě spOLečně. Šestý je STAN se dvěma mandáty.

V úvahu v Olomouci po zářijových komunálních volbách připadala i dvojkoalice ANO a Spolu, která by disponovala 26 hlasy. Zastupitelé ANO ale tuto variantu nepodpořili. Uskupení Spolu, které před komunálními volbami vytvořila ODS s KDU-ČSL a TOP 09, získalo druhý nejvyšší počet mandátů a nakonec půjde do opozice.

Novým starostou Rokycan je dosavadní místostarosta Tomáš Rada

Novým starostou třetího největšího města Plzeňského kraje, čtrnáctitisícových Rokycan, se stal šestapadesátiletý lídr Rokycanských patriotů Tomáš Rada. Na dnešním ustavujícím jednání zastupitelstva dostal 14 z 21 hlasů. Rada byl dosud dvě volební období místostarostou. Po zářijových volbách se jeho vítězní Rokycanští patrioti dohodli na koalici s novými partnery ANO a s uskupením Pro naše Rokycany - Zelení a nezávislí kandidáti. V zastupitelstvu s 21 členy tak mají většinu 13 hlasů.

Dosavadní koaliční partneři, s nimiž byli Rokycanští patrioti v čele města osm let - nezávislí a ODS (letos v koalici Spolu) - skončili v opozici. Rokycanští patrioti mají šest mandátů, ANO pět, Spolu a Nezávislí mají po třech mandátech, dva zastupitele má uskupení Pro naše Rokycany se Zelenými a nezávislými kandidáty a po jednom zastupiteli mají Pro Rokycany a KSČM.

Primátorem Karviné bude znovu Jan Wolf z vítězné ČSSD

Primátorem Karviné bude znovu Jan Wolf z vítězné ČSSD. Na dnešním ustavujícím zasedání získal 40 hlasů od 41 přítomných zastupitelů, sám se hlasování zdržel. Padesátitisícové město povede koalice ČSSD s hnutím ANO. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít dvoukoalice převahu 33 hlasů.

V jedenáctičlenné městské radě bude mít ČSSD sedm zástupců a hnutí ANO čtyři. Primátor bude mít znovu čtyři náměstky, tři budou podle koaliční dohody za ČSSD a jeden za hnutí ANO. Každé z koaličních uskupení bude mít po třech radních. V Karviné by vítězní sociální demokraté díky nadpolovičnímu zisku mandátů mohli vládnout sami. Lídr ČSSD a primátor Wolf ale už po volbách naznačoval, že nechce jít touto cestou a bude jednat o koalici. Ke spolupráci tak ČSSD přizvala hnutí ANO, které už v uplynulém volebním období bylo součástí koalice a v letošních komunálních volbách bylo ve městě druhým nejúspěšnějším subjektem.

Za sociální demokracii byli náměstky znovu zvoleni Andrzej Bizoń, který je nestraníkem za ČSSD, a také Lukáš Raszyk. Nově bude náměstkem za sociální demokraty Radim Slíva, který je rovněž nestraník za ČSSD. Za hnutí ANO bude náměstkem opět Vladimír Kolek. Radními za sociální demokraty byli zvoleni Blanka Dadoková, Zdeněk Vojkůvka a Jan Firla, za hnutí ANO pak Martin Gebauer, Radek Podstawka a Petr Koval. Svěřením jednotlivých kompetencí se zastupitelé chtějí zabývat až na prosincovém zasedání zastupitelstva.

Témata: Olomouc

Zeman podepsal silnější pozici vydavatelů a zrušení poplatků za hudbu v…

09.12.2022 16:45 Vydavatelé a mediální domy získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů,…

Nerudová předstihla oba hlavní soupeře, Babiše by porazil i Pavel

09.12.2022 14:26 Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první…

Sociální demokraty čeká sjezd, budou volit místopředsedu

09.12.2022 13:20 ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK…

Diplomat Bálek bude od ledna předsedat Radě OSN pro lidská práva

09.12.2022 13:15 Stálý představitel České republiky při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se…

Expert se vyjádřil k možnému jmenování nového předsedy ÚS Zemanem

09.12.2022 13:05 Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo…

Člověk v tísni od února poskytl půl milionu Ukrajinců pomoc za miliardu…

09.12.2022 12:45 Humanitární organizace Člověk v tísni za devět měsíců trvání ukrajinsko-ruského konfliktu poskytla…

Šéfka Sněmovny Adamová apelovala na Bělorusko za propuštění Losikové

09.12.2022 10:49 Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v dopise apelovala na svůj běloruský…

V ČR přibývá akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně…

09.12.2022 10:36 V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI)…

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru

09.12.2022 09:16 Za posledních sedm dní přibylo v Česku 5445 potvrzených případů koronaviru. Hygienici do tohoto…

Chebsko zasáhlo slabé zemětřesení, otřesy cítili i na Sokolovsku

08.12.2022 19:04 Chebsko a okolí dnes odpoledne opět zasáhlo mírné zemětřesení. Podle automatických seismografů mělo…

Související:

Nejnovější