ANO vítězem voleb, pokud by se konaly nyní. ODS má velký odstup

Opoziční hnutí ANO by podle modelu STEM pro televizi CNN Prima News v prosinci vyhrálo sněmovní volby se ziskem 30,8 procenta. Druhá ODS by měla 13,9 procenta, třetí je SPD s 12,4 procenta hlasů. Volební model dnes televizní stanice zveřejnila v pořadu Partie Terezie Tománkové. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny byly vládní KDU-ČSL a TOP 09 a dále ČSSD a KSČM. Do dolní komory Parlamentu by se dostalo pět subjektů.

Volby, ilustrační fotografie.

V zářijovém modelu STEM mělo hnutí prezidentského kandidáta a bývalého premiéra Andreje Babiše 30 procent hlasů, druhé tehdy bylo hnutí SPD Tomia Okamury s 14,3 procenta, ODS byla těsně třetí s 14,2 procenta.

Podle místopředsedy Sněmovny a prvního místopředsedy ANO Karla Havlíčka lidé oceňují, že hnutí je opozicí, která jen nekritizuje, ale navrhuje řešení. "Funguje nám stínová vláda, neustále komentujeme vše, chodíme do médií. Jsme aktivní opozicí a nebojíme se lidí, jezdíme do regionů," řekl v Partii.

Pro občanské demokraty je výsledek motivací pracovat, řekl v pořadu místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). "Věřím, že ta čísla půjdou nahoru tak, jak se budou projevovat opatření vlády,“ uvedl. Vláda podle něj zatím kvůli válce na Ukrajině a rostoucím cenám energií neměla šanci prosazovat to, co chtěla, protože priority se zcela přeskládaly.

Spokojený byl s výsledky průzkumu poslanec Radek Koten z SPD. "Naši voliči vnímají, že mluvíme konzistentně a neměníme názory," konstatoval v Partii.

Za ANO, ODS a SPD byli v aktuálním průzkumu čtvrtí Piráti se ziskem 9,4 procenta a hnutí STAN se 6,4 procenta. Piráti zůstali na svém zisku ze zářijového modelu STEM, Starostové a nezávislí si polepšili z pěti procent. Poslanec Ondřej Lochman (STAN) výsledek průzkumu komentoval v Partii tak, že voliči po kauze Dozimetr postupně obnovují svou důvěru ke Starostům a nezávislým. "Když si to odpracujeme, lidé pochopí, že děláme systematické změny," řekl. Věří, že STAN za rok či dva ve volbách - například v evropských - dosáhne úspěchu.

TOP 09 si pohoršila na 4,6 procenta, na rozdíl od září, kdy ještě byla na hranici pro vstup do Sněmovny. Lidovci získali 4,9 procenta hlasů. Komunisté měli 4,2 procenta a sociální demokraté čtyři procenta. KSČM a ČSSD jsou nyní mimo Sněmovnu. "Dokud ekonomická témata nebudou ve společenské debatě nejdůležitější, sociální demokracie se zvednout nemůže. Veřejností teď hýbe prezidentská volba," řekl k tomu předseda ČSSD Michal Šmarda.

Výzkumu STEM se zúčastnilo 2005 obyvatel starších 18 let. Dotazování se uskutečnilo mezi 29. listopadem a 5. prosincem.

V říjnových volbách do Sněmovny loni zvítězila do té doby opoziční koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Dosud vládní hnutí ANO dostalo 27,1 procenta hlasů a vzhledem k volebnímu systému o jeden mandát víc než Spolu. Předvolební modely přitom vítězství Spolu nepředpokládaly, agentury favorizovaly ANO. Třetí skončila koalice Pirátů a STAN, dostala 15,6 procenta hlasů. SPD volilo 9,6 procenta voličů. Ostatní kandidující strany mandáty nezískaly. Vládu vytvořili občanští demokraté, lidovci, TOP 09, Piráti a STAN. Pětice stran se ve dvousetčlenné Sněmovně opírá o většinu 108 hlasů.

Spojenci by měli v podpoře Ukrajině projevit víc odvahy, řekl Pavel AFP

02.02.2023 18:14 Zvolený český prezident Petr Pavel v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by…

V Praze se dokončuje dohoda o koalici

02.02.2023 18:11 Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Piráti a STAN v Praze finalizují dohodu o magistrátní koalici, o…

Vláda chce prověřit marže zemědělců, potravinářů a řetězců

02.02.2023 18:08 Vláda chce prověřit ceny u zemědělců, potravinářských podniků a obchodních řetězců. Cílem je…

ANO pošle dopis Pavlovi, chce v něm shrnout problémy společnosti

02.02.2023 12:45 Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout…

ČSÚ: Výdaje na bydlení rostly poprvé za poslední roky více než příjmy

02.02.2023 12:42 Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich…

ANO bude prosazovat neděli jako den jednodenních voleb

02.02.2023 12:36 Aktualizováno Opoziční hnutí ANO bude v souvislosti s vládními zákony na úpravu voleb ve Sněmovně navrhovat, aby…

Politologové: Pavel nyní připravuje politickou scénu na své budoucí…

02.02.2023 12:25 Je běžné, že zvolení, ale ještě neinaugurovaní prezidenti vstupují do kontaktů s jinými hlavami…

Za zapojení do bojů na Ukrajině muž opět dostal 20 let vězení

02.02.2023 12:19 Za zapojení do bojů na Ukrajině v řadách separatistů mezi lety 2016 a 2020 dnes soud znovu uložil…

VZP: Lidé neznají cenu léčby hrazené z pojištění

02.02.2023 11:36 Lidé neznají cenu léčby hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Všeobecná zdravotní pojišťovna …

Počasí v Česku komplikuje dopravu, omezilo provoz na D1

02.02.2023 09:08 V Česku se po středečním sněžení na některých místech vyjasnilo a teploty klesly pod nula stupňů…

Související:

Nejnovější