"Moje hodinky si myslí, že jsem mrtvý," zní titulek deníku The New York Times. Jeho novináři strávili den v horském okrese Summit County v americkém Coloradu a zjistili, že dispečeři záchranných složek tam řeší desítky falešných nouzových volání týdně. Zvednou sluchátko a na druhém konci se nikdo neozývá.
Volají totiž chytré hodinky Apple Watch, které se domnívají, že jejich uživatel se právě vážně zranil v autě. Uživatel mezitím ve zdraví jede na lyžích na sjezdovce a přes několik vrstev oblečení neslyší varování hodinek, které se chystají přivolat horskou službu. Vada se podle NYT neprojevuje jen při lyžování.
Zima přinesla do regionu Summit County značné množství sněhu a s ním i lavinu falešných nouzových volání. Takřka všechna z nich zahájily hodinky Apple Watch nebo chytré telefony iPhone 14. V září tyto přístroje vyšly vybavené modernizovanou, původně už několik let starou, funkcí, která pozná, že uživatel upadl nebo měl autonehodu. Poslední inovace se však nechává zmást pohybem při lyžování nebo jiných činnostech.
"Celý den řeším upozornění o autonehodách," řekla Trina Dummerová, prozatímní ředitelka dispečinku záchranných služeb okresu Summit County. Mezi 13. a 22. lednem centrum takových hovorů obdrželo 185. Za typického rušného zimního týdne to jinak podle Dummerové bývá zhruba polovina.
Podobnou zkušenost má Mark Watson, seržant v místním úřadu šerifa. "Dneska nemám dobrý den," řekl a popsal, že celé dopoledne strávil řešením falešných nouzových volání namísto jiných povinností, které zahrnují třeba hlídkování v okolí města na sněžném skútru. "Když se dispečerům na 911 (americký ekvivalent čísla 112, pozn. ČTK) nepodaří spojit s majitelem hodinek nebo telefonu, převedou případ na mě," řekl Watson.
Mluvčí firmy Apple Alex Kirschner v písemném prohlášení pro NYT napsal, že firma "si je vědoma, že v určitých specifických případech technologie upozorní záchranné složky, i když je uživatel v pořádku". Dodal také, že než přístroj volání zahájí, začne vibrovat, vydá zvukové upozornění a uživatel má deset sekund na to hovor zrušit.
Tato funkce hodinek podle NYT zachránila život člověku v USA nejméně ve dvou případech; jednou řidiči v Indianapolis, který naboural do telefonního sloupu a jednou turistovi v New Jersey, který při pochodu ve tmě spadl ze skály.
Kvůli zjevné vadě, která se podle NYT neprojevuje jen při lyžování, ale třeba i cvičení, však některá dispečerská centra zavedla opatření a k voláním tohoto typu přistupují jinak. Šerif Brett Schroetlin z jiného coloradského okresu Grand County, kde je rušné lyžařské středisko Winter Park, se už v prosinci rozhodl ignorovat tísňová volání, pokud se na druhém konci linky nikdo neozve.
"Žádný z těchto hovorů zatím nebyl skutečné tísňové volání. Nemohu si dovolit plýtvat omezenými prostředky. Navíc existuje lepší technologie: lidi," uvedl Schroetlin. "Je vzácné, že někdo v horách upadne a nikdo není poblíž. Raději obdržíme skutečné nouzové volání od člověka na místě," dodal šerif.
Seržant Watson ze Summit County řekl, že se již společnosti Apple napsal. "Mám problém dělat svoji každodenní práci. Nemám celý den na to se zabývat produkty Applu," shrnul obsah dopisu.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.