Apple v USA zatěžuje dispečery. Jeho hodinky zbytečně volají záchranné služby

"Moje hodinky si myslí, že jsem mrtvý," zní titulek deníku The New York Times. Jeho novináři strávili den v horském okrese Summit County v americkém Coloradu a zjistili, že dispečeři záchranných složek tam řeší desítky falešných nouzových volání týdně. Zvednou sluchátko a na druhém konci se nikdo neozývá.

Ilustrační foto

Volají totiž chytré hodinky Apple Watch, které se domnívají, že jejich uživatel se právě vážně zranil v autě. Uživatel mezitím ve zdraví jede na lyžích na sjezdovce a přes několik vrstev oblečení neslyší varování hodinek, které se chystají přivolat horskou službu. Vada se podle NYT neprojevuje jen při lyžování.

Zima přinesla do regionu Summit County značné množství sněhu a s ním i lavinu falešných nouzových volání. Takřka všechna z nich zahájily hodinky Apple Watch nebo chytré telefony iPhone 14. V září tyto přístroje vyšly vybavené modernizovanou, původně už několik let starou, funkcí, která pozná, že uživatel upadl nebo měl autonehodu. Poslední inovace se však nechává zmást pohybem při lyžování nebo jiných činnostech.

"Celý den řeším upozornění o autonehodách," řekla Trina Dummerová, prozatímní ředitelka dispečinku záchranných služeb okresu Summit County. Mezi 13. a 22. lednem centrum takových hovorů obdrželo 185. Za typického rušného zimního týdne to jinak podle Dummerové bývá zhruba polovina.

Podobnou zkušenost má Mark Watson, seržant v místním úřadu šerifa. "Dneska nemám dobrý den," řekl a popsal, že celé dopoledne strávil řešením falešných nouzových volání namísto jiných povinností, které zahrnují třeba hlídkování v okolí města na sněžném skútru. "Když se dispečerům na 911 (americký ekvivalent čísla 112, pozn. ČTK) nepodaří spojit s majitelem hodinek nebo telefonu, převedou případ na mě," řekl Watson.

Mluvčí firmy Apple Alex Kirschner v písemném prohlášení pro NYT napsal, že firma "si je vědoma, že v určitých specifických případech technologie upozorní záchranné složky, i když je uživatel v pořádku". Dodal také, že než přístroj volání zahájí, začne vibrovat, vydá zvukové upozornění a uživatel má deset sekund na to hovor zrušit.

Tato funkce hodinek podle NYT zachránila život člověku v USA nejméně ve dvou případech; jednou řidiči v Indianapolis, který naboural do telefonního sloupu a jednou turistovi v New Jersey, který při pochodu ve tmě spadl ze skály.

Kvůli zjevné vadě, která se podle NYT neprojevuje jen při lyžování, ale třeba i cvičení, však některá dispečerská centra zavedla opatření a k voláním tohoto typu přistupují jinak. Šerif Brett Schroetlin z jiného coloradského okresu Grand County, kde je rušné lyžařské středisko Winter Park, se už v prosinci rozhodl ignorovat tísňová volání, pokud se na druhém konci linky nikdo neozve.

"Žádný z těchto hovorů zatím nebyl skutečné tísňové volání. Nemohu si dovolit plýtvat omezenými prostředky. Navíc existuje lepší technologie: lidi," uvedl Schroetlin. "Je vzácné, že někdo v horách upadne a nikdo není poblíž. Raději obdržíme skutečné nouzové volání od člověka na místě," dodal šerif.

Seržant Watson ze Summit County řekl, že se již společnosti Apple napsal. "Mám problém dělat svoji každodenní práci. Nemám celý den na to se zabývat produkty Applu," shrnul obsah dopisu.

Témata: USA | Apple

Biden vyhlásil pro tornádem zasažené Mississippi stav katastrofy

26.03.2023 14:20 Americký prezident Joe Biden dnes vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi, kde v noci na…

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Související:

Nejnovější