Apple v USA zatěžuje dispečery. Jeho hodinky zbytečně volají záchranné služby

"Moje hodinky si myslí, že jsem mrtvý," zní titulek deníku The New York Times. Jeho novináři strávili den v horském okrese Summit County v americkém Coloradu a zjistili, že dispečeři záchranných složek tam řeší desítky falešných nouzových volání týdně. Zvednou sluchátko a na druhém konci se nikdo neozývá.

Ilustrační foto

Volají totiž chytré hodinky Apple Watch, které se domnívají, že jejich uživatel se právě vážně zranil v autě. Uživatel mezitím ve zdraví jede na lyžích na sjezdovce a přes několik vrstev oblečení neslyší varování hodinek, které se chystají přivolat horskou službu. Vada se podle NYT neprojevuje jen při lyžování.

Zima přinesla do regionu Summit County značné množství sněhu a s ním i lavinu falešných nouzových volání. Takřka všechna z nich zahájily hodinky Apple Watch nebo chytré telefony iPhone 14. V září tyto přístroje vyšly vybavené modernizovanou, původně už několik let starou, funkcí, která pozná, že uživatel upadl nebo měl autonehodu. Poslední inovace se však nechává zmást pohybem při lyžování nebo jiných činnostech.

"Celý den řeším upozornění o autonehodách," řekla Trina Dummerová, prozatímní ředitelka dispečinku záchranných služeb okresu Summit County. Mezi 13. a 22. lednem centrum takových hovorů obdrželo 185. Za typického rušného zimního týdne to jinak podle Dummerové bývá zhruba polovina.

Podobnou zkušenost má Mark Watson, seržant v místním úřadu šerifa. "Dneska nemám dobrý den," řekl a popsal, že celé dopoledne strávil řešením falešných nouzových volání namísto jiných povinností, které zahrnují třeba hlídkování v okolí města na sněžném skútru. "Když se dispečerům na 911 (americký ekvivalent čísla 112, pozn. ČTK) nepodaří spojit s majitelem hodinek nebo telefonu, převedou případ na mě," řekl Watson.

Mluvčí firmy Apple Alex Kirschner v písemném prohlášení pro NYT napsal, že firma "si je vědoma, že v určitých specifických případech technologie upozorní záchranné složky, i když je uživatel v pořádku". Dodal také, že než přístroj volání zahájí, začne vibrovat, vydá zvukové upozornění a uživatel má deset sekund na to hovor zrušit.

Tato funkce hodinek podle NYT zachránila život člověku v USA nejméně ve dvou případech; jednou řidiči v Indianapolis, který naboural do telefonního sloupu a jednou turistovi v New Jersey, který při pochodu ve tmě spadl ze skály.

Kvůli zjevné vadě, která se podle NYT neprojevuje jen při lyžování, ale třeba i cvičení, však některá dispečerská centra zavedla opatření a k voláním tohoto typu přistupují jinak. Šerif Brett Schroetlin z jiného coloradského okresu Grand County, kde je rušné lyžařské středisko Winter Park, se už v prosinci rozhodl ignorovat tísňová volání, pokud se na druhém konci linky nikdo neozve.

"Žádný z těchto hovorů zatím nebyl skutečné tísňové volání. Nemohu si dovolit plýtvat omezenými prostředky. Navíc existuje lepší technologie: lidi," uvedl Schroetlin. "Je vzácné, že někdo v horách upadne a nikdo není poblíž. Raději obdržíme skutečné nouzové volání od člověka na místě," dodal šerif.

Seržant Watson ze Summit County řekl, že se již společnosti Apple napsal. "Mám problém dělat svoji každodenní práci. Nemám celý den na to se zabývat produkty Applu," shrnul obsah dopisu.

Témata: USA | Apple

Politici hnutí Hamás zvažují stěhování. Příměří s Izraelem je tak v…

20.04.2024 11:04 Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall…

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce

19.04.2024 21:22 Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce…

Ukrajinci tvrdí, že zasáhli a zničili ruský strategický bombardér

19.04.2024 11:47 Ukrajinská armáda v pátek oznámila, že zničila ruský strategický bombardér po útoku ruských raket a…

Izraelská odveta vůči Íránu přišla v noci. Oficiálně se o útoku mlčí

19.04.2024 09:06 Izrael v noci na pátek zaútočil na Írán. Uvedla to americká média s tím, že jde o odvetu za jeho…

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Související:

Nejnovější