Americká technologická společnost Apple se po více než dvou desetiletích loučí se svým hudebním přehrávačem iPod. Firma dnes oznámila, že poslední verzi tohoto přístroje - iPod Touch - bude prodávat pouze do doby, než vyčerpá nynější zásoby.
"Duch iPodu dnes žije dál. Integrovali jsme úžasný hudební zážitek do všech svých produktů," uvedl viceprezident Applu pro celosvětový marketing Greg Joswiak. Apple vyrábí například populární chytré telefony iPhone, počítačové tablety iPad, chytré hodinky Apple Watch či počítače Mac.
Přehrávač iPod uvedl Apple na trh v říjnu 2001, čímž způsobil malou revoluci. Hudební přehrávače sice existovaly už předtím, přístroj od Applu byl ale první, který zjednodušil způsob synchronizace mezi osobním počítačem a hudebními soubory v digitální podobě. Pro firmu byl iPod zároveň prvním úspěchem mimo oblast osobních počítačů.
První iPod, představený 23. října 2001, zaujal na svou dobu překvapivě malými rozměry. V elegantním těle o velikosti balíčku karet se skrýval pevný disk s kapacitou pěti gigabajtů, který mohl přehrávat až 1000 skladeb. K ovládání přístroje sloužilo kolečko umístěné na čelní straně a na rozdíl od pozdějších verzí, kde tento prvek fungoval podobně jako touchpad u notebooků, měl čistě mechanické ovládání.
I přes poměrně vysokou prodejní cenu 399 dolarů se iPod trefil do černého. Jeho popularita s každou další generací rostla, přestože se objevily i kritické hlasy, které tvrdily, že jde o předražené zařízení s omezenými funkcemi a pouze průměrnou kvalitou reprodukce. Hranici jednoho milionu prodaných kusů iPod překonal už v červnu 2003. Ve stejném roce Apple představil svoji placenou internetovou službu na stahování hudby iTunes, čímž ještě zvýšil popularitu iPodu.
V roce 2007 však Apple uvedl na trhu chytrý telefon iPhone, který se ihned zařadil mezi nejvážnější konkurenty iPodu. Prodej iPodů postupně klesl natolik, že Apple přestal poskytovat přesné údaje o tržbách z prodeje těchto přístrojů ve svých finančních výkazech. Apple již dlouho předpovídal, že iPody se postupně vytratí, protože stále více lidí si kupuje iPhony nebo další chytré telefony, které jsou schopné přehrávat hudbu.
Čeští hokejoví fanoušci už netrpělivě vyhlížejí zítřejší večer. Národní tým totiž vstoupí do letošního mistrovství světa, které je posledním pro úspěšný realizační tým vedený Radimem Rulíkem. Dokážou hokejisté navázat na zlatý úspěch z předloňské Prahy?
Ondřej Brzobohatý a Daniela Písařovicová oznámili rozpad manželství co možná nejstručnějším způsobem. Dali tak prostor k tomu, aby se řešilo, za jakých okolností k rozchodu došlo. Kdo komu oznámil, že nechce ve vztahu pokračovat?
Agáta Hanychová se rozhodla pro zásadní změnu v projektu, který ji zaneprázdňuje asi ze všech nejvíce. Je však otázkou, co tomu řeknou holčičky, jak Agáta říká svým fanynkám. Jde totiž o změnu, která někoho může podráždit.
V Česku se tento týden ochladilo a na řadě míst také dost zapršelo. Předpověď navíc počítá s dalšími srážkami. Morava a hlavně Slezsko se o víkendu dočká dalšího deště, místy i vydatného, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lokálně může spadnout až 70 milimetrů.
Princezna Kate se v úterý vydala z Velké Británie do zahraničí. Samozřejmě se to v jejím životě neděje poprvé, přesto je to tentokrát výjimečné. Jde totiž o první oficiální cestu od chvíle, kdy se poprala s vážnou nemocí.
Londýn se dnes oděl do slavnostního, když král Karel III. a královna Camilla společně zahájili nový rok britského parlamentu. Tradiční státní otevření parlamentu doprovázela mimořádná přehlídka historických klenotů, které podtrhly význam této události. Královský pár dorazil z Buckinghamského paláce k Westminsterskému paláci v historickém kočáru Irish State Coach, který v minulosti sloužil i královně Alžbětě II.
Představitel legendárního Kevina McCallistera, Macaulay Culkin, se v emotivním rozhovoru pro časopis Gentleman’s Journal vrátil k nedávnému úmrtí své filmové maminky Catherine O’Hary. Herečka, která se proslavila rolí Kate McCallisterové v komedii Sám doma, zemřela letos 30. ledna po krátké nemoci. Culkin přiznal, že ho její odchod hluboce zasáhl a že má pocit, jako by mezi nimi zůstalo něco nedořešeného.
Britská celebrita a bývalá modelka Katie Price se postarala o pořádný rozruch během svého úterního vystoupení v pořadu Good Morning Britain (GMB). Do studia měla dorazit i se svým novým manželem, podnikatelem Lee Andrewsem, ten se však k rozhovoru nedostavil. Absence vyvolala vlnu spekulací o tom, zda Andrews není zadržován úřady v Dubaji.
Legendární zpěvák Rod Stewart si během setkání s králem Karlem III. nebral servítky na adresu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Během londýnské akce u příležitosti 50. výročí charitativní organizace The King’s Trust rocker ocenil panovníkovo vystupování při nedávné návštěvě Spojených států. Podle videozáznamu Stewart králi řekl, že byl naprosto skvělý a že onoho „malého uličníka“ usadil na jeho místo.
Českým šoubyznysem od úterý rezonuje jedna zpráva. Ondřej Brzobohatý potvrdil, že se rozpadlo i jeho třetí manželství, tentokrát s moderátorkou Danielou Písařovicovou. Úspěšný hudebník a syn slavného herce zkrátka štěstí v lásce zatím nemá.
Jsou to už dva roky, co se Petře Svoboda obrátil život vzhůru nohama. Přišla totiž o manžela Ondřeje Křivku, jehož při jízdě na kole srazilo auto. Televizní moderátorka na muže svého srdce nezapomíná, zavzpomínala na sociální síti.
Zdeněk Pohlreich patří k nejvýraznějším osobnostem české gastronomické scény a lidé ho mají rádi i jako komentátora veřejného dění, který se nebojí říct, co si doopravdy myslí. Tentokrát ale svým přiznáním nejspíš i leckoho překvapil.