Argentinu, Uruguay, Paraguay a jih Brazílie, kde je nyní léto, v těchto dnech sužuje silná vlna veder. V některých městech naměřili místní rekordy, v Buenos Aires teplota vystoupala přes čtyřicet stupňů, což se tam naposledy stalo před téměř třiceti lety. Podle meteorologů budou teploty v této části Jižní Ameriky dále vysoké a dnes či v pátek by se mohla Argentina na několik hodin stát nejteplejším místem na Zemi. Informoval o tom server BBC Mundo.
Klimatolog Alpio Costa z Argentinského antarktického institutu BBC řekl, že Argentina se dnes či v pátek může na několik hodin stát nejteplejším místem planety. Ač se to zdá překvapivé, dá se to podle něj vysvětit. "Velké pouště jako Sahara jsou na severní polokouli, kde je nyní zimní roční období. Konkurovat tak nyní Argentině může jen poušť v Austrálii, kde je také léto. Ale když je v Argentině odpoledne, v Austrálii je noc a v noci na poušti teplota klesá," vysvětlil Costa.
Lokální rekord už tento týden padl v argentinském městě Córdoba, kde v úterý naměřili 42,5 stupně Celsia, což bylo dosud nejvíce v tomto městě. V Buenos Aires teplota v úterý vystoupala na 41,1 stupně, což bylo nejvíce od roku 1995. Od té doby v argentinské metropoli nedosáhla teplota 40 stupňů. Ve středu tam přišlo mírné ochlazení, ale dnes a v pátek očekávají meteorologové opět větší vedra. Pro Buenos Aires předpovídají na pátek někteří 42 stupňů; dosavadní rekord v tomto městě je 43,3 stupně, které tam naměřili v lednu 1957.
Argentinskou metropoli přitom v úterý postihl rozsáhlý výpadek elektřiny, který se dotkl více než 700.000 spotřebitelů. Podle novinářky BBC Veroniky Sminkové, která žije v Buenos Aires, jsou Argentinci, hlavně v metropoli, na výpadky proudu v létě zvyklí. Podle ní je to zastaralou energetickou sítí. Kvůli nynější vlně veder tamní vláda dnes od 12 hodin a v pátek nařídila státním zaměstnancům, jejichž přítomnost na pracovišti není nutná, aby pracovali z domova, a snížili tak spotřebu elektřiny.
K nynější vlně veder v Argentině podle klimatologů přispělo několik faktorů, mimo jiné změny klimatu, ale také fenomén zvaný La Niňa, který tam v tomto období způsobuje nedostatek srážek a delší sucha. Kvůli nim se na historická minima dostala i řeka Paraná, na níž je několik vodních elektráren.
Vysoké teploty v těchto dnech sužují i sousední Uruguay, kde platí varování před vedry nejméně do neděle a kde by mohl padnout dosavadní rekord 44,5 stupně Celsia. Vysoké teploty panují nyní i v Paraguayi.
Rovněž v jihobrazilském státě Rio Grande do Sul jsou nyní velká vedra, nejvyšší teploty by mohly do konce týdne někde vystoupat i o deset stupňů nad průměrné teploty pro toto období roku, uvedl server BBC News Brasil.
Zajímavá návštěva v uplynulých dnech dorazila za bývalým prezidentem Milošem Zemanem. Přišla za ním známá česká herečka, která však v posledních letech nemá mezi částí společnosti nejlepší pověst.
Írán se podle dostupných informací snaží zachránit, co zbývá z jaderného programu, než bude příliš pozdě. Tvrdí to zdroje izraelského deníku The Jerusalem Post. Teherán chce ochránit, co půjde, opevnit zařízení a schovat vybavení, u kterého to jde udělat.
Březen je prvním měsícem meteorologického jara a počasí by tomu mělo v následujících dnech a týdnech odpovídat. Na horách se očekává obleva, v nížinách už bude přes den většinou přes 10 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu.
Česko na konci února šokovala zpráva, která se rozšířila ze Slovenska. Šlo o hoax o údajném úmrtí Dagmar Patrasové, která musela fanoušky ujišťovat, že je naživu. Známá herečka pochopitelně nechápe, jak se něco takového mohlo stát.
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Českou hudební scénou otřásla v uplynulém týdnu smutná zpráva. Ve věku 66 let zemřel klávesista Jiří Valenta, někdejší člen legendární kapely Olympic. Podle dostupných informací spáchal sebevraždu. Rodina se nyní zabývá tím, jak bude vypadat smuteční obřad.
Martin Dejdar oslaví za necelých 14 dní další narozeniny. Významným oslavencem byl v loňském roce, kdy měl kulaté šedesátiny. Dárek si k nim nadělil sám. A odvaha slavnému herci opravdu nechyběla.
Načasování se úplně nepovedlo. Simona Krainová se o víkendu, kdy ve Spojených arabských emirátech došlo k výbuchům, rozhodla poreferovat o realitním trhu v Dubaji, kde se lidé také báli o život. Modelka se stala terčem posměchu i kritiky. Jak reagovala?
V Česku o víkendu začalo meteorologické jaro, ale jarní počasí panovalo už v posledních únorových dnech. Zásadní změna se neočekává ani během prvního ryze březnového týdne. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude slunečno a nadprůměrně teplo.
Tragicky skončilo pátrání po pohřešované seniorce z Kroměřížska, které probíhalo v závěru února. Policisté totiž po nálezu těla zjistili, že se stala obětí vraždy. Podezřelému hrozí až 18 let vězení.
Zdá se to neuvěřitelné, ale dramatik, scenárista, textař, herec, spisovatel a cimrmanolog Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 90. narozeniny. Obraz české kulturní scény spoluvytváří od šedesátých let minulého století. Je držitelem řady ocenění, od Litery přes Českého lva až po nejvyšší státní ocenění Řád bílého lva. K jeho jubileu Česká televize uvede dvacet pořadů, které budou na ČT1, ČT art, ČT: D i v iVysílání.