Argentinský senát se dohodou s MMF snaží odvrátit státní bankrot

Argentina
Argentina, foto: Pixabay
ČTK 18. března 2022 09:17
Sdílej:

Argentinský senát ve čtvrtek večer schválil novou dohodu s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) v objemu 45 miliard dolarů (asi bilion Kč). Dohoda, která má podle vlády odvrátit riziko státního bankrotu, rozdělila vládní koalici a v uplynulých týdnech vyvolala protesty, uvedla agentura EFE. Návrh smlouvy už minulý týden schválila dolní komora, poslední slovo bude mít vedení měnového fondu.

Nová dohoda upravuje podmínky splácení úvěru za 45 miliard dolarů, který s MMF dojednala v roce 2018 předchozí vláda konzervativního prezidenta Mauricia Macriho. Stávající levicový prezident Alberto Fernández počínání svého předchůdce opakovaně kritizoval. Dohoda s MMF je ale podle něj jedinou možností, aby se země opět nedostala do platební neschopnosti, což by mělo velmi tvrdé dopady na argentinské hospodářství.

Dohoda rozdělila vládní koalici. Nepodpořili ji především zákonodárci, kteří mají blízko k viceprezidentce Cristině Fernándezové Kirchnerové. Ta se hlasování v horní komoře nezúčastnila. Dohodu s mezinárodní institucí naopak podpořila část opozice.

Proti nové smlouvě s MMF demonstrovaly v uplynulých týdnech v hlavním městě Buenos Aires tisíce lidí. Podle demonstrantů nová dohoda způsobí rozpočtové škrty, zvýší životní náklady a prohloubí sociální krizi v zemi.

Nová dohoda prodlouží splatnost dluhu vůči MMF do roku 2034. Podle platné smlouvy by Argentina musela vrátit velkou část úvěru letos a příští rok, uvedla agentura AP.

Upravenou smlouvu musí ještě schválit vedení MMF. Podle mluvčího organizace by se tak mělo stát brzy.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Veronika Žilková

Láska podle scénáře? Veronika Žilková už není k mání

Působí to dojmem, že Veronika Žilková neumí být sama. Po třech manželstvích a nedávném vztahu s hudebníkem byla nějaký čas nezadaná, věnovala se sobě a blízkým. Nyní ale vyšlo najevo, že je opět zamilovaná. Vztah potvrdil její partner, který není úplně neznámým člověkem.

Zahraničí
Péter Szijjártó

Útok dronů opět zastavil ropovod Družba. Maďaři se zlobí

Ukrajinci nejspíš znovu vyřadili z provozu ropovod Družba, jímž proudí ropa například do Maďarska či na Slovensko. O zastavení dodávek informoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Označil ho za další útok na energetickou bezpečnost Maďarska. 

České celebrity
Monika Babišová

Monika Babišová už nechce být profesionální manželkou. Buduje si vlastní kariéru

Monika Babišová se v očích českého národa proslavila především jako manželka expremiéra či prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Této nálepky by se ale zřejmě ráda zbavila. Podle nejnovějších informací se totiž chystá do práce. 

Zahraničí
Donald Trump

Trumpův vzkaz Ukrajině i Rusku. Řekl, jak se vyhrávají války

Americký prezident Donald Trump se opět svérázně vyjádřil k probíhající válce na Ukrajině. V příspěvku na sociální síti naznačil, že napadená země nemůže vyhrát válku, pokud nezaútočí na agresora. Tato slova napsal v období, kdy se snaží o diplomatické řešení konfliktu ve východní Evropě.