Asi 40 procent obyvatel Kyjevské oblasti stále nemá od minulého týdne elektřinu

Zhruba 40 procent obyvatel Kyjevské oblasti je od rozsáhlých ruských útoků na energetickou infrastrukturu z minulého týdne stále bez elektrického proudu. Podle agentury Unian to dnes řekl šéf oblastní správy Oleksij Kuleba. Provozovatel ukrajinské přenosové soustavy kromě toho kvůli nedostatku elektřiny v síti přistoupil k havarijním odstávkám proudu po celé Ukrajině, což je v poslední době v napadené zemi obvyklé. V Kyjevě by lidem elektřina měla jít vždy na dvě nebo tři hodiny dvakrát denně, uvedla energetická společnost DTEK.

Ukrajina, Kyjev

Ruské síly minulý týden ve středu zaútočily na Ukrajinu asi 70 střelami s plochou dráhou letu. Tyto rozsáhlé útoky způsobily plošné výpadky proudu po celé Ukrajině a vyžádaly si přes deset obětí. Za poslední měsíce šlo už o několikátý ruský útok na ukrajinské energetické objekty. Energetici na některých místech v Kyjevské oblasti, kde je situace nejhorší, pracují podle Kuleby na nápravě škod i přes noc. Šéf oblastní správy také uvedl, že v regionu je 278 takzvaných "stanic nezlomnosti", kde si lidé mohou dobít telefony a ohřát se. Lidé si na sociálních sítích ale podle ruského servisu BBC stěžují, že ne všechna tato střediska jsou funkční. "Kvůli prudkému nárůstu energetického deficitu bylo dnes po celé Ukrajině přikročeno k havarijním odstávkám," uvedla na facebooku společnost Ukrenerho. "Všeobecný deficit v energetickém systému je důsledkem už sedmi vln ruských raketových útoků na energetickou infrastrukturu. Rozsah škod je velmi velký a jejich závažnost vysoká. Opravy probíhají nepřetržitě," dodala energetická firma. V Kyjevě dělají energetici "vše pro to, aby měl každý odběratel proud na dvě až tři hodiny dvakrát za den", sdělila na facebooku společnost DTEK, hlavní dodavatel elektřiny v metropoli. Společnost dodala, že podle nařízení operátora ukrajinské rozvodné sítě musí Kyjev snížit spotřebu o 60 procent. Největší údery na ukrajinská energetická zařízení Rusko provedlo 15. listopadu, kdy na napadenou zemi vyslalo zhruba 100 raket. O čtyři dny později ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdělil, že Rusko poškodilo už asi polovinu ukrajinské energetické infrastruktury. Při masivním ruském útoku z minulé středy přešly do režimu havarijní ochrany všechny tři fungující ukrajinské atomové elektrárny, které jsou dosud pod kontrolu Ukrajiny, což znamenalo odpojení všech jejich bloků. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko oznámil, že celá Ukrajina se potýká s blackouty, tedy rozsáhlými výpadky dodávek elektrické energie. Ještě následující den bylo bez proudu 70 procent domácností v Kyjevě. Zelenskyj varoval, že Rusko se tento týden zřejmě chystá k další vlně podobných útoků. Kyjevský starosta Vitalij Kličko v rozhovoru s webem RBK-Ukrajina upozornil, že havarijní odstávky proudu v Kyjevě mnohou trvat až do jara.

Témata: Ukrajina

Zelenskyj: Čína nereaguje na výzvu, aby se přidala k ukrajinskému mírovému…

21.03.2023 20:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k…

Rusko zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně do konce června

21.03.2023 19:08 Rusko s ohledem na současnou situaci na trhu zachová současné snížení těžby o 500.000 barelů denně…

Británie dá Kyjevu náboje z ochuzeného uranu, Rusko v reakci opět vyhrožuje

21.03.2023 18:28 Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu,…

Putin chce nahradit západní firmy v Rusku čínskými podniky

21.03.2023 17:02 Moskva je připravena pomoci čínským podnikům, aby nahradily západní firmy, které opustily Rusko…

Pavel je v Německu, Steinmeier ocenil přátelské vztahy obou zemí

21.03.2023 12:52 Aktualizováno Českou republiku a Německo pojí velmi blízké přátelství. V Berlíně to dnes po jednání s novým…

Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická…

21.03.2023 12:16 Evropská komise (EK) navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej nových osobních aut se spalovacími…

Si Ťin-pching pozval Putina, ať letos přijede do Číny, informují agentury

21.03.2023 11:46 Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval šéfa Kremlu Vladimira Putina v…

Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

21.03.2023 09:07 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal zákon, který má vést k zveřejnění poznatků o původu…

Ruská armáda se na Ukrajině snaží o alespoň okrajové zisky

21.03.2023 08:33 Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své…

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku překročil 50.000

20.03.2023 22:20 Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké…

Související:

Nejnovější