Přibližně čtvrtina ruských sil použitých při invazi na Ukrajinu je po těžkých ztrátách, kvůli špatné logistice a podpoře "v podstatě nefunkční". Napsala to na dnes na svém webu stanice CNN s odvoláním na nejmenovaného evropského činitele.
Rusko podle informací CNN před zahájením své agrese proti sousední zemi rozmístilo kolem Ukrajiny zhruba 120 taktických skupin praporů. Citovaný evropský zdroj uvedl, že po šesti týdnech války je nyní 29 z těchto uskupení vyřazených z boje. Rusové se podle něj pokusili zbytky těchto uskupení spojit do propojených bojových jednotek, přičemž k vytvoření jedné použili zbytky dvou či tří uskupení.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek v rozhovoru se stanicí Sky News připustil, že Rusko na Ukrajině utrpělo značné ztráty. Žádná čísla však neřekl. Doposud poslední oficiální počet 1351 mrtvých vojáků Moskva sdělila už předminulý týden. Ukrajinské ministerstvo obrany při dnešní aktualizaci informací o ztrátách nepřítele tvrdilo, že ruské síly doposud přišly o 19.100 vojáků.
Údaje uváděné bojujícími stranami ovšem nelze nezávisle ověřit. Představitelé Spojených států a Severoatlantické aliance v březnu odhadovali, že ruské ztráty se pohybují mezi 3000 až 10.000 padlých.
Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko po úterním jednání s Ukrajinou oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Agentura UNIAN ale uvedla, že k hromadnému stahování ruských jednotek z těchto oblastí nedochází.
Ruské ministerstvo obrany v posledních dnech tvrdí, že vojska se přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.
Není ani zřejmé, na kolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.
Někteří experti nevylučují ani možné použití jaderných zbraní. "Domnívám se, že ruský prezident by mohl být motivován použít jadernou zbraň tehdy, pokud by to vnímal jako otázku přežití – a teď nutně nemyslím fyzické přežití, ale přežití jeho režimu. (...) Stejně tak si myslím, že by to mohl být schopen udělat jako nějaké symbolické gesto – velmi ošklivě řečeno. Nemyslím, že je použití jaderné ruské síly proti členským státům NATO vůbec reálné. Reálnější – smutně vzato – by bylo nějaké velmi omezené použití jaderné zbraně na Ukrajině," řekl Českému rozhlasu děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a expert na evropskou a transatlantickou bezpečnost Tomáš Karásek. Sám o tom ale přesvědčen není.
Kyjev ohlásil třetí výměnu zajatců s Ruskem, osvobozeno 12 vojáků a 14 civilistů
Ukrajina dnes provedla třetí výměnu zajatců s Ruskem, díky níž se dostalo na svobodu 12 ukrajinských vojáků a 14 civilistů, oznámila místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Počet zajatců, které si mezi sebou dvě strany za více než šest týdnů od ruského útoku předaly, přesahuje 200.
"Z nařízení prezidenta Volodymyra Zelenského dnes proběhla třetí výměna zajatců. Dvanáct našich vojáků, včetně jedné důstojnice, se vrací domů. Také jsme zajistili propuštění 14 civilistů, z toho devíti žen, což znamená celkem 26 lidí," citovala agentura AFP z vyjádření Vereščukové na sociální síti Telegram.
Vicepremiérka neprozradila, kolik bylo na oplátku propuštěno Rusů, při předchozích dvou výměnách ale byly počty na obou stranách stejné. Minulý pátek si Ukrajinci s Rusy v Záporožské oblasti předali po 86 vojácích, o týden dříve šlo ze zajetí deset ukrajinských vojáků výměnou za deset ruských. Dříve také Ukrajina vyměnila devět ruských branců za uneseného starostu Melitopolu Ivana Fjodorova.
Kyjev na začátku tohoto týdne přišel s tvrzením, že drží v zajetí na 600 ruských vojáků. Vereščuková v této souvislosti uvedla, že pro ně bude potřeba postavit speciální tábor, který by měl odpovídat normám mezinárodního práva.
Smrtící útok, který proběhl 1. ledna 2025 v New Orleans, je bolestnou připomínkou přetrvávající hrozby ze strany jednotlivců inspirovaných extremistickými islamistickými skupinami.
Slovensko v úvodu probíhajícího týdne zaskočila policejní výzva k veřejnosti. Strážci zákona totiž požádali o pomoc při pátrání po muži, který je lidem dobře známý z televizní obrazovky. Všechno nasvědčuje tomu, že se novinář Martin Halanda měl podílet na smrti jiné osoby.
Veronika Žilková zase všem dokázala, že nemá problém reflektovat svou vlastní minulost. Nyní se sice rozhodla odsunout osobní život na vedlejší kolej, ale v minulosti to samozřejmě bylo jinak. Jak vnímá své předchozí vztahy s muži?
Požár, který minulý týden zachvátil Los Angeles, způsobil nejen materiální škody, ale i tragédie, když si vyžádal ztráty na životech a zanechal mnoho lidí bez domova. Princ Harry a Meghan Markleová se od samého začátku zapojili do pomoci obětem, dokonce vyšli do ulic, aby se setkali s těmi, kteří utrpěli nejvíce. Některým však jejich gesto připadá jako nepřístojné divadlo, včetně známé herečky, která ho otevřeně kritizovala.
Počasí má podle dlouhodobého výhledu nadále sledovat trend klimatologicky stálejšího počasí. Například v příštím týdnu se denní teploty budou držet kolem nuly či lehce nad ní. Mělo by i sněžit, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Slovenský prezident Peter Pellegrini o víkendu poprvé od nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání a jedno chtěl udělit populární herečce Zdeně Studenkové, která je dobře známá i v Česku. Ona ale metál odmítla přijmout. Dostalo se naopak na jejího kolegu Juraje Kukuru, s nímž má velmi napjaté vztahy.
Policie od pondělí zná identitu šesti obětí sobotní tragédie v mostecké restauraci U Kojota. Smutnou událost nepřežili čtyři muži a dvě ženy. Náročné vyšetřování požáru pokračuje.
Budoucnost vztahu Dary Rolins a Pavla Nedvěda se zdá být jasně narýsovaná z toho pohledu, že proběhly zásnuby a chystá se svatba. Existuje však i řada otázek. Řeší se například to, kde bude veselka.
Česko se letos definitivně zbaví závislosti na ruské ropě, protože je už nyní připravené přejít v případě výpadků ropovodu Družba na plné zásobování ropou přes TAL a IKL. Potvrdili to premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Společnost MERO ČR a konsorcium TAL totiž dokončily hlavní technické práce na projektu TAL-PLUS.
Agátě Hanychové se přímo před zraky slavné maminky Veroniky Žilkové stal velký trapas. Lidé na módní přehlídce viděli i to, co vidět neměli.
V Česku bylo možné od úterního rána na některých místech pozorovat zajímavý úkaz. Šlo o díry v oblačnosti s poměrně neobvyklým vzhledem.
Ruský prezident Vladimir Putin se od počátku své vlády snažil vybudovat obraz neotřesitelného lídra, který pevně ovládá svou zemi i její mezinárodní vliv. Nicméně současné události, a zejména porážka jeho spojence Bašára Asada v Sýrii, vrhají stín pochybností na stabilitu jeho režimu. Pád syrského prezidenta do exilu v Moskvě je nejen symbolem ztráty ruských imperiálních ambicí na Blízkém východě, ale i varovným signálem pro Putina samotného.